bugün

aynen dediğim şey.

https://www.youtube.com/watch?v=XiT4rO-rYVs

rap dinlemek kaliteyi 10 kat daha arttırır.
herhangi bir türe gönül veriyorsa ve sırf onu yakalayan melodileri hiç irdelemeden dinlemek yerine o müziğin derinlerine inmeye çalışıyorsa, kişinin belli bir kalitede olduğunu gösterir. rock veya metal müzik dinleyen, özellikle 30 yaş üstü kesimin ise büyük çoğunluğunda kaliteden bahsetmek çok olasıdır.
evvela kaliteli insan olmanın tanımlanmasını gerektiren ilginç bir sorunsaldır. nedir kaliteli olmak, kime kaliteli denilir? güzel mi, zengin mi, kültürlü mü? bilge mi? bunlardan birisi olduğunu düşündüğüm kaliteli kişilik sahip olduklarını yabancı ya da yerli müziğe mi, borçludur? hayır, bu durum müzik ya da başka bir sanat dalıyla ilişkili değildir. ancak belli bir standartın üstünde olan insan, hayat mücadelesini maddi anlamda sonuca ulaştırmışsa çok düşük bir ihtimalle yeniliklere yönelir. yabancı müzik, yeni bir spor dalı, farklı inanış ve yaşama biçimleri vb herşey buna dahil olabilir. örneğin bu açıdan birisinin yabancı müzik dinlemesi ve bunun o kişinin kalitesini belirliyor olması çok sığ bir genelleme olur.
hiç allandırıp bulandırmaya gerek yok. uzun uzun cümlelerle anlatmaya çalışmaya gerek yok. kesinlikle ama kesinlikle dinlediği müzik kişinin kalitesini belirler.
net belirler. benim için o kişiyle anlaşıp anlaşamayacağımı bile belirler.
kesinlikle. daha kaliteli şarkılar dinlemesi, kişinin daha kültürlü olduğunu gösterir.
dün geceleyin yutup music döngüm;

azer bülbül - bu gece karakolluk olabilirim
nazan öncel - aşık değilim olabilirim
münir nurettin selçuk - koklasam saçlarını bu gece tâ fecre kadar
grup raptiye - hello malatya
kazancı bedih - ille de canım çiğköfte
Tehlikeli bir başlık..
arabesk ve türevlerinde ortak uzlaşı olduğunu düşünerek, diğer müzik türlerine bakıyorum:
- klasik, blues ve pop seviyorum. Bana göre türk sanat müziği mıy mıy ve yavaş…
- benim dinlediğim müzik, benden 15 yaş genç kuşağa göre gıcırtı dışında bir şey değil.
- bana göre rap tamamen saçmalık. Standart bir nakarat bölümü üzerine boş boş konuşuyorlar. Onlara göre de ben fosilim..
- sanat müziği dinleyenler hepimizden nefret ediyor.
- etnik müziği aşırı sıkıcı buluyorum. Onlar da, dinlememe nedenimi olası faşistliğime bağlıyor.
- türkü genel olarak beni bayıyor, türkü sevenler de bana züppe diyor.

Demek ki, bu işi fazla kurcalamamak lazım.
HER TÜRLÜ MÜZiĞi Bi YERE KADAR DiNLERiM AMA SON DÖNEMDEKi RAPÇiLER VE POPÇULAR HARiÇ. NE DEDiKLERi ANLAŞILIYOR NE MELODi VAR. RESMEN LEŞ. MÜZiĞiN iNSANIN KALiTESiNi BELiRLERiN Bi GOYGOYDAN iBARET OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SIRF BU GOY GOY YÜZÜNDEN HiÇ SEVMEDiĞi HALDE KLASiK MÜZiK PAYLAŞAN VAR BAKIN BEN ÇOK KÜLTÜRLÜYÜM HESABINA. EVET KALiTELi iNSANLAR KALiTELi ŞEYLERi DiNLER AMA HER KALiTELi ŞEYi DiNLEYEN DE KALiTELi OLMAZ.
Tabiki de belirler, özellikle ritmi ve kullanılan sözlerde uyak uyumu bunlar hep kaliteyi arttırır. Mesela geçende bi düğünde marabalar dökturuyolardi gene
Eli elime değdi de hem ben yandım hem kendi.
Bize kimse karisamaz arkamız cok efendi.

Sesleri de güzel nemüssuzlarin.!
Tabiki en belirgin özelliklerindendir hatta.
Her türlü muziğin kaliteli örnekleri var.
Dinlemediğim bir tarz bile olsa birisi bir şarkı önerdiğinde veya dinlettiğinde "müzikalite"sine bakarım.

Karşıdaki insanla doğru orantılı fikir verir bana hep.

Yoksa olay blues, rock, klasik veya arabesk değil.
Modern insanların değişken ruh haller ve artan müzik türleri nedeni ile eskisi kadar net bir tanı koyulacağına şüpheli yaklaşılacağını düşündüğüm durum.lakin kalite konusunda olmasa bile anlık olarak karşı tarafın duygularını ölçmek konusunda güzel bir araç olacağına inanıyorum.
rock ve metal dinleyenlerle anlaşabilirim kesinlikle .
belirler...
saçmalık...
dinlediğin müzik ruh halini yansıtır. evet, müzik bir tedavi rehabilitasyon aracıdır da ama müziğin türü asla insan kalitesini belirlemez.
avam da söylenen söz "eşeğe altın semer yaptırsanız da eşek her zaman eşektir" sözü bu durumu hatırlatır.
benim gibi öküze anasının damından çıktığı andan beri mozart, vivaldi, haydn, chopin, tchaikovsky, debussy, wagner vb insanların eserlerini dinletseniz ne olacak?
Slow seviyorum belki ne var bunda.