bugün

umudun ve umutsuzlugun olmadigi dünyadir.
dine sarilacak kadar umutsuzlugun, öte bir yerlerden medet umabilelecek kadar umudun ugramadigi, düz, gri ve bos bir dünyadir.
tadi tuzu yoktur.
savasi da yoktur diyecek belki kimileri.
hayir, savasi vardir.
bir toprak parcasina cit cekip "burasi benimdir" denilen ilk günden beri, insanlik tarihinde savas vardir.
din, savas makinerisinde yagdir, mekanizmayi akici kilar ama mekanizmanin kendisi degildir.

siniflarin ve özel mülkiyetin olmadigi bir cag gelse, erisebilsek ona, hala dine gerek var mi?

o cag'a erismek....iste bütün mesele bu...
erisemeyiz ki....
ona erisemedikten sonra, aldous huxley'in "brave new world" 'üne selam cakar gibi, korkunc bir dünyadir benim icin.

dünyada degismeyen tek gercek degisimdir.
dinsizlik de lafta durdugu gibi durmuyor.

"Die Lehre von Marx ist allmächtig, weil sie wahr ist!" sayiklayan "dinsiz" sistemler gördüm....

DNA'miz müsait degil mi bilmem, ancak dinsizligi bile dogma haline getirmislerin dünyasidir dünya, ben sahit oldum, bana yetti...
hangi din olursa olsun, insanoğlunun yaradılışında bir iç huzuru arayışı ve evreni sorgulama güdüsü vardır ( belki güdü değildir bunun tanımı ama idare edin şimdilik ). Din, bu içimizdeki iç huzuru sağlar, evreni sorgulayan aklımıza cevaplar verir.
insan şu yaşadığı yerin her yanında yüce birşeyin varlığını hep hissetmiştir. Adı, biçimi ne olursa olsun bunu tarih boyu görmüşüzdür açın okuyun bakın yazar kardeşim.
Şimdi aklımdakileri tam toparlayıp buraya yazamadım ama anlayın işte gerisini.
Yani kısaca dinin olmadığı bir dünya kel bir kafaya, işletim sistemsiz bir bilgisayara işte ne bileyim efendime söyliyim limiti dolmuş bir kredi kartına falan benzer.
bugünün dünyasından farklı olmayacaktır. büyük para sahipleri, küçük insanları oyalamak için başka yollar denerler. milliyetçilik falan filan derken yine insanlar bir uğraş bulur.
ne güzel şey olurdu o öyle.
başı boş bırakılmış bir dünya.

(bkz: ne halt ederseniz edin)
haçlı seferleri ve cihat kavramlarıyla tanışmamış bir dünya olurdu.
kötülerin, kötülüklerini yapmaya devam edeceği; fakat iyilerin kötü dinler sebebiyle kötüleşmeyeceği dünyadır.
insanın yaşam hakkına tecavüz eden,
insanlara yardım etmeyen,
çalan, yalan söyleyen, bencil ve sahtekar bir insan bunları yaparken bahanesi dünyada dinler var ve ben hayatta kalmak için mecburen yapıyorum gibi bir saçmalıksa eğer, dinsiz bir ütopyada daha da beter olacağından emin olabiliriz.
imkansızdır, kıyamete kadar olan tüm evreler bellidir kutsal kitaplarda ve dinin olmadığı bir dünya portresi yoktur. sevgili ateist kardeşlerim eğer çok istiyorlarsa kendi "iç dünya" larında dinsizliği yaşayabilirler ki zaten yaşıyorlar onların iç dünyalarında din yok.

(bkz: bir ateistin iç dünyası)
düşündüğümde hayal edemediğim dünya. pazardan pazara takılıyordum öyle. iyiydi.

(bkz: bsg)
paraya tapan insanların olmadığı dünyadır. dini imanı para olan insanların olmadığı bir dünyada bugünkü sorunların neredeyse tamamı olmazdı. çünkü kardeş bile kardeşi para için öldürebilmektedir. para babalarının çıkarları için dünya ve insanlık felakete sürüklenmektedir. bunu da herhangi bir dinle bağdaştırmak yanlıştır.
+korusun...
-ne?
+ya korusun işte..alala...içimden geldi söyledim
(bkz: kemalizmin olmadığı türkiye)
(bkz: pompei)

(bkz: firavun)

(bkz: maymundan geldiğini sanan mal)
Kimsenin kimseden korkusu olmdığından suç ve suçlular dolar taşardı.
insanın her istediğini söyleyebileceği, güvencesine sahip olduğu bi şey olmazdı.
Aldatmalar, ihanetler artardı.
Kapalılar dahi mini etek giyebilirdi.
intihar sayısı artardı.
Kocaman bir boşluk oluşurdu.
http://www.youtube.com/watch?v=-b7qaSxuZUg

bu şarkı yeter.

yazar arkadaları sadece islam açısından bakıyor işe. zamanında katolikler nasıl kestiler protestanları onlar katolikleri. onlar yahudileri. kesen kesene. din baskıyla ahlak dayatır. ancak her özgür insan ahlaklı olabilir. evet ben ateistim. dinsizim. ama ahlaksız değilim. kerhaneye giden onlarca müslüman varken, sokakta geçen karıya kıza laf atanlar insanlar varken, ahlak sapkınlığı yapan gerzekler varken birde dinsiz dünyayı deneyin. inanın hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.
hiç bir zaman olmadı. çünkü insan fıtratı hep inanacak bir şeyler aradı.
kırmızı ışığın olmadığı yollar gibidir.
(bkz: islam ın olmadığı bir dünya)
insanın olduğu her yerde din de olacaktır.
din olmazsa olmazdır. dinin olmadığı bir dünyada hayal edildiğinde dünyada bir denge, allah korkusu vb. gibi kavramlar olmazdı. Böyle bir dünya olsaydı bile herkes aydın olamazdı. sonuç olarak dinin olmadığı bir dünya olması zor.
din insanın bilmediği yada bilinmeze indirgediği olgulardan beslenerek ortaya çıkmış ve gelişmiştir.
bilinmezliğin başladığı noktada inancın başladığı, bu yanlış ve yıkıcı başlangıcın anlaşılması ile şekillenen dünyadır.
bunun için devrime ihtiyaç yoktur durun ve şu saniye dünyaya bir bakın.
bu köhne algının yıkılıp bilinmezliğin aslında bir dinamizm olduğu ve insanın değerlerini, algısını geliştirebilecek yegane olgunun bilinmezlik olduğu ve bundan korkmakla özgürlüğümüzü yok ettiği bizi geri bıraktığını gördüğümüz dünya olacaktır.
çok uzun değil bence yakın zamanda din diye bir şey kalmayacak. yada biz kalmayacağız. göreceğiz bakalım.
geçmiş zamanlı cümlelerin eksik kalacağı bi dünya olurdu. düşünsenize o bunu görmedi'den "di"yi çıkarın,

-o bunu görme
+ee
-o bunu görme ya
+olum ne diyosun?

vesselam "di"siz bir dünya düşünemiyorum.

bonus: "di"li geçmişten tek yaramsın sen.
tapınaklara milyarlar harcanmayan, çocukların mitolojiyi hayat görüşü olarak almadığı, din-mezhep savaşlarının olmadığı, milyonlarca ruhbanın (papaz, imam) asalakça yaşamadığı bir dünyadır.
Ancak insanların olmadığı bir dünya da mevcut olabilecek bir şey.