bugün

çoğu din görüşleri kişilere ve toplumlara zarar vermekte. bunların başında ise gelen din hristiyanlık.. bilmem kaç bin yıl önce dinler yokken kişiler vicdanı ile yaşıyordu. "bir şeyi kendine yapılmasını istemiyorsan yapma" mantığı ile. bu kişiler sonra vicdan adı altında bir tanrı olduğuna inandı. tanrı ne gökte idi ne de yer kürede. tanrı kişinin vicdanı idi. sonra bu idea, ütopik kavram dünya üzerine bir şeyler indirmiş (!). kutsal denmiş üstelik, kişiler özel kılınmış. bu kişiler günümüze kadar hep hikaye olarak kaldı ne yazık ki. yok deniz yardı, ayı böldü gibi. aynı zamanda ilk savaşlar bu dinler için oldu. kişiler öldü, kitap öyle emretti çünkü. eğer insanları savaşlarla dine itmeseydik konuşarak vicdana da çekebilirdik. ırklar oluşmazdı belki. kişiler incil, kuran ve diğerlerini siper olarak kullanmazdı. ermeniler katlolmazdı belki de. türkler ölmezdi bir hiç uğruna. toprak parçası için savaşılmazdı. ırklar ve dinler insanları ayırmayacağı için köylü de aynı olurdu kentli de. ülke sınırları olmazdı belki. kitaplara göre değil "vicdan"a göre yaşasaydık eğer; kişilere tecavüz edilmezdi, başka bir millet kurulu bir milleti dağdan ateş açmazdı, kurtuluş çaresi diye. asimile olmazdı başkaları. herkes bir olurdu belki. ırak da din kardeşi denilen kişiler katledilmezdi, tanrıyı vicdanda tutabilseydik. kuramsallaşmasaydı eğer. belki aynı millet libya da birbirini katletmezdi. o halde vardık mı şu kanıya; "dinler ve tanrı iç karışıklık ve savaşa sürükler.".

ben bu sözlükte 8 aydır yazıyorum. inançsız biri olduğumdan, türk olmadığımdan ölüm tehditleri bile aldım ben. ne için? senin indandığın dine inanmadığım, senin ırkından olmadığım için. sen senin dinine inanmadığım için benim anneme küfrettin, şimdi elini vicdanına koy o gün yapmadığın şeyi yap, anneme küfreder miydin? etmezdin. çünkü vicdan en üstün tanrıdır. vicdana bıraksaydık her şeyi, tek toplum üzerinde mükemmel yaşardık. ee ne oldu bu mükemmelliyetçi ruhumuza? haketmedik tabi.

her neyse. artık yazılan kitaplarda geçen tanrıyı tekrar vicdana gömmeli tüm dünya. yoksa birbirimize karşı tarafın dini kitabını siper alıp savaşlara devam edeceğiz. gök yüzündeki tanrıyı ezip, vicdanımızdaki tanrıyı çıkartmalıyız. belki hayat daha çok yaşanabilir olur.
(bkz: din vicdandır/#14188040)
iki türlü vicdan vardır biri din temelli diğeri entelektüel vicdan.
(bence) makbul olanı entelektüel vicdandır. kişisel birikimle kişinin özgür iradesiyle oluşturduğu vicdandır, çok daha gerçek ve çok daha güvenilirdir.
biri diğerinin kılıfıdır, illaki.
vicdanlı bir insan ateist ise ondan çekinmem fakat vicdansız bir insan müslüman ise ondan çekinirim.