bugün

dini inanışları konusunda son derece katı olan ve bu inanışlarının eğitimini de aldıklarından gayri, konuya olan ilgi/istekleri ve konu hakkındaki bilgi/donanımlarının birleşimiyle kendilerinden son derece emin bir görüntü çizen; en azılı ateistle başbaşa 5 dakika geçirirse onu zekeriya beyaz'a çevirebileceğini düşünen din kültürü ve ahlak bilgisi hocalarının, aslında inandıkları ve eğitimini gördükleri konuya o kadar da hakim olmadıklarını onlara gösterebilecek ve akabinde bu kişisel keşfin de etkisiyle onların sinir katsayılarını yükseltebilecek suallerdir... ben şahsen bu din işine biraz takmamdan dolayı, lisede zaten boş geçen bu derslerde böyle tip tip sorular bulup bulup değerli hocamıza yöneltirdim. amacım, 'onun bana vereceği veya veremeyeceği cevaplar neticesinde ikimizden birinin konuya bakış açısını değiştirmek' temelini baz almakla beraber, aslen kıllıktı.. sakin bir yaradılışa sahip hocamız genelde tıkandığı noktalarda ''allah bilir..'' demeyi seçiyordu. ancak bir seferinde verdiği tepki çok enterasandı paylaşmadan geçemeyeceğim. sorum şu şekildi: ''kişilik bölünmesi yaşayan bir insan düşünün.. bu insan, elim psikolojik rahatsızlığının etkisiyle iki farklı karakter şeklinde yaşamak ve dolayısıyla hareket etmekte.. bu karakterlerden biri dinin bütün gereklerini yerine getirerek yaşayıp cennet'e girmeye hak kazanır, diğeri ise yapma denilen herşeyi bir bir yapıp cehennem'i boylamayı hak eder ise, bu kişinin ölümü sonucunda varılacak karar ve kişinin gönderileceği alem neresi olur?..'' du.. hocam, bu soruma son derece sakin bir sesle ve gülerek ''evladım bunu git psikoloji hocana sor.'' cevabını vermişti.. bu, sizin de takdir edeceğinizi umduğum gibi, son derece manasız olan cevaba ama hocam diye başlayamamıştım ki ''çık ulan sınıfımdan eşşek herif..'' diye bağırdı ve bir daha da beni derse almadı. sonradan duyduğuma göre o sene sonunda kafayı kazıtıp tibet'e yerleşmiş ve budist olmuş..*
(bkz: sağ elle otsbir çekmek günah mıdır)

bu hayvanlığa şahit olmuştum ben, hayvan bir arkadaş sormuştu bunu ve hoca bir hadis ile cevap vermişti...
"eliyle evlenen bizden değildir"
-biri öldüğünde azrail gelir ve onun canını alır.
+hocam??
-evet onur.
+bir trafik kazası olduğunda aynı anda birden fazla kişi ölüyor.azrail nasıl yetişiyor?
-olum sen gavurmusun????
+sadece müslümanlar ve çok iyi insanlar cennete gidecektir.kötüler cehenneme gidecek.
-hocam ben cehenneme gitmek istesem de beni zorla cennete mi gönderecekler? hiç mi seçim hakkımız yok? ahirette demokrasi istiyoruz hocam.
+otur oğlum otur.benim senle tartışacak vaktim yok.
sınıf ögretmeni olan teyze yazılı kağıtlarını okumanızı rica eder, kırmazsınız. yazılı din dersidir.

--spoiler--
ilk soru : din nedir?
yanıt : allah'ın bize verdiği nimetlerdir.
--spoiler--

arkadaşım daha 4. sınıfta başlamışınız her şey de çıkar görmeye, otur puan muan yok.

--spoiler--
ikinci soru : günah nedir?
yanıt : annemizin yapdığımızda kızdığı davranışlar.
--spoiler--

ya işte korkutursan çoluk çocuğu o günah bu günah diye sonuç bu, otur puan yok.

--spoiler--
üçüncü soru : cennet ve cehhennem kavramlarını açıklayınız?
yanıt : mersinde bulunan magaralardır.
--spoiler--

cografya iyi ama işe yaramıyor, puan yok.

sonuç: teyze benim kapasitem yetmeyecek bunlara sen devam et...
-sadece müslüman olanlar cennete gidecek.son anda müslüman olanlar kabul edilmeyecek
-hocam şimdi o kadar başka dinden bilim adamı,doktor,profesör cehenneme gidecek de bizim mahalledeki hasan amca cennete mi gidecek?
-evet oğlum.
-hmm peki.* *
allah ın kendinden daha güçlü bir varlık yaratıp yaratamayacağı sorunsalı, yaratamazsa gücü sınırlı yaratırsa ortada daha güçlü bir varlık olması sorunsalı.
hocam ataist oldum ben yine de girebilir miyim bu derse?
-...azrail can alıcı melekti...
+onun can aldığını ya da oyle bırşeyın varlığını kım soyluyor olenler mi?
-hayır kuran.
+islamiyet 600 lü yıllarda başladı ama, ya daha öncesi?
-dinsiz haysiyetsizler sizi!!!
student:hocam sevişmek günah mıdır.
teacher(imam):öyle sorular sorma bir daha çok ayıp.
-eee ben günah mı diye sormuştum.
şeytan mı döver, allah mı?
+çocuklar güneş dünyamıza 1 cm daha yakın olsaydı yanardık, 1 cm daha uzak olsa donardık. bu düzen olmasay...
-ama hocam güneş dünyamıza her sene milyonlarca kilometre yakınlaşıp uzaklaşıyor
+!!!???

(bkz: limon tuz)
kanye: hocam klonlanmış koyundan kurban olur mu?
25 dakikalık bir açıklamadan sonra gelen cevap
+allahın yaratmasıyla aynı esaslara dayanıyorsa olabilir.
şöyle örneklendirilebilir: hocam şimdi cennetin kapısında yılanlar bekçi ya, kapının altında da küçük bir delik var. şeytan gelip yılanı kandırıyor ve yılanın ağzına saklanıp cennete giriyor ya, hah işte tam burda aklıma şu sorular takılıyor: şimdi bu şeytan yılanın ağzına girebilecek kadar ufalabiliyorsa neden cennete yılanın ağzında giriyor kendi kendine giremiyor mu,
şeytan yılanı ne söyleyerek kandırıyor, yılanların özel güvenlik eğitimleri falan yok mu?
cennetin kapısının altında neden küçük bir delik var? kim yapmış, niye tamir edilmiyor?
bi de niye cennetin kapısında yılanlar bekçi oluyor? eli yok kolu yok, girmek isteyeni ısırarak mı engelliyor? zebaniler falan daha iyi güvenlik sağlamaz mı?
Şunuda hiç anlamıyorum ki şeytan nasıl elini kolunu sallayarak cennetin kapısına gelip yılanla muhabbete giriyor? aralarında eski bir ahbaplık mı var?
cennetin güvenlik sistemi bu kadar zayıfsa biz niye cennete gitmeye çalışıyoruz?
şeytan salak mı, yılan tarafından ısırılma, ağız kokusu, bide iki büklüm eciş bücüş oluyor, başka bir yol bulamaz mı?
son olarak cennete gitmek isteyen biri olarak cennet kapısının altındaki delik tamir edilmiş midir? cennet kapısında hala yılanlar mı bekçi ben yılandan çok korkuyorum da?
melekler görev adamı da şeytan nasıl isyan etti? yani allah melekleri hizmet için yarattı da şeytan ne ayak?
-havada çiftleşen martıya kandil simidi attım sevabı var mıdır?
allah nasıl hep vardı hocam ?
öğrenci: hocam ahirette seks var mı?
ciddi ciddi düşünüp cevap veren hoca: seks üreme amaçlı olduğunda, ahirette üremeyeceğimizden yoktur.
allah varmıdır ? varsa kaç tanedir ?

edit: sakin ol dostum entry dolduruyorum celallenme hemen.