bugün

5-10 cm uzunluğunda,kırmızı,sarı,turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvedir. Üzerinde çok sayıda diken bulunur. içinde tohumları bulunur. Tatlı ve suludur. Yenilebilir. Ancak,yerken kabuk kısmı soyulup çıkarılır. Akdeniz'de doğal olarak yetiştirilir.Ülkemizde Batı ve Güney Anadolu'da bulunur. Halk arasında ona "frenk inciri" de denir.
1 kilo alayım evime gideyim yiyeyim denilemeyen, zira kabuğu aşırı dikenli olan, seyyar satıcının anında kabuğunu soyması ile teker teker yenilen, gayet lezzetli olan ve şiresi nedeniyle genele ilkini yedikten sonra insanı kesen bir meyvedir.

ahanda şöyle birşeydir;

http://img207.imageshack.us/img207/3959/wt02hi7.jpg
fazla yenildiği taktirde kabızlığa sebebiyet verebilmektedir. ayıklamak zor gibi görünse de alışınca rahatça yapılabilir. alışana kadar diken dolmanız kaçınılmazdır tabii ki.

(bkz: mısır inciri)
(bkz: diken inciri)
(bkz: frenk inciri)
(bkz: babutsa)
tadı mükemmel olan, içindeki iri çekirdekleri umursanmadan yenmesi gereken incir türü. yenilebilir mütemadiyen.
görüntüsüne aldanılmadan "hapur hupur" yenilmesi gereken meyvedir.
bir kaktüs türünün meyvesidir. ''frenk inciri'' de denebilir. tunus' a özgü bir meyve olduğu düşünülüyor. akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişir. üzerinde dikenler bulunur. sulu, tatlı, bol çekirdeklidir. çekirdekleri siyah ve serttir. ortasındaki çekirdekli kısım yenir.
soymayı bilmeyen bir satıcıdan alıp yerseniz işkence çekeceğiniz meyvedir, soyarken meyeveye de bulaşmış olan ve neredeyse gözle görülmeyen dikenler dilinize, dudağınıza, damağınıza saplanır uzun süreli bir akapunktur geçirirsiniz, görülmediği için çıkarması da zordur.
doğa harikası enfes bir meyve. mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.
beni gülü seven dikenine katlanır atasözüne inandıran güzel meyve. görünce dayanamıyorum sonra günlerce dikenleriyle uğraşıyorum.
Muazzam tada sahip, soğuk tüketilen meyve. Yaz mevsimini katlanılır yapan şeylerden biri. Olsa da yesek sözlükçüğüm.
pazarlarda görülmeye başladı, istanbulda da. aman siz siz olun tezgahtan alıp bu neymiş diye incelemeye kalkmayın. alıncada eldivensiz soymayın. dikenleri çok ince ve bir hafta elden cıkmıyor.

bu ara o tazgahtaki malo satıcıya da selam ediyorum. lan insan bi uyarı koyar ya da ellemeyin der. ben ellerken mal mal bakıyordu.
Mide bulandırıcı bir meyvedir.

O minik çekirdekleri adamın dişini kıracak gibi gelir.
Dikenlerini temizlerken çok dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde elinize batan incecik dikeni çok canınızı yakacaktır.
Halk arasında "kaynana dili" bilim dünyasında "frenk yemişi" gibi farklı isimlerle de anılan, ince fakat can yakıcı dikenleriyle kaktüsü andıran, türkiye'de akdeniz ve güney ege bölgelerine özgü, kabuklu, soyulması zor, etli meyve.
Kudret narı ile birlikte mide rahatsızlıkları için tercih edilen meyvelerden olduğu ve ezilip sıcak suyla karıştırıldığında iyi bir cilt maskesi olduğu söylenir.
Fakat böyle bir şeyi bulmak, yemek bile lüks iken düzenli olarak yüze sürmek de nedir allasen!
adana yöresinde tikenli incir de denmekte. toplaması gözle görünmeyen dikenlerinden ötürü zor meseledir. buz gibi yenir. tavsiyem yoğurt ile karıştırılması.

görsel
goruntusunden de anlayacaginiz uzere yemeyenler bir sey kacirmadi.

icinde kitir kitir cekirdekli dokusu kaygan tadi da hicbir seye benzemez.
(bkz: lap inciri) şaka değil ismi bu.
geçen pazarda sadece 3 saniye dokundum. 2 gün elim kaşındı. bu saatten sonra cennet meyvası olsa yemeye soymaya uğraşmam.
Tadını bilmediğim halde canımın çektiği meyvedir. Uzaktan sulu sulu durur.
bu, tek kelimeyle tanrı'nın müthiş bir icadıdır..
soğuk yenir. çok faydalıdır. ellerinize dikenleri batabilir. dikkat.