bunun super bir sey oldugunu zanneden cahiller var. yahu "devirmek" ten geliyor bu?

(bkz: ihtilal)
(bkz: reform)
(bkz: islahat)
(bkz: inkilap) *
eski ve çürümüş olanı "devirip" yerine yeni, modern ve kaliteli olanı getirmeye dayanan olgu. atatürk'ün ilkelerindendir.
tel örgülerin,demir parmaklıkların
arkasında
okullarda..! öğrenciler okuyorlar..
etraflarında günün her saati polisler
ilkokullar, liseler, üniversiteler
cezaevi psikolojisinde,
polis devletiyle yaşamaya hazırlanıyor..

sokaklarda kameralar,
polisler..polisler..
gelişen şiddetten koruma amaçlı..
her girilen yerden röntgenler
vatandaşlar aranıyor..
toplumu koruma amaçlı..
evler alarmda,
kat kat kilitler..
kuşatmışız kendimizi..
korunma amaçlı..

sokağa çıkıp salına salına
on adım yürümek hayal..
çocuklar ekmek almaya gidemez olmuşlar
yedi yaşında kulağında cep telefonu
verir her dakika annesine rapor
ben iyiyim..

küresel kapitalizmin esirleştirdiği
gözler altında yaşam..! !

polisler.. kask, kalkan, zırh ve
coplarını kuşanmış..
barikatların arkasında..
panzerler çevirmiş etrafı
tazyikli su sıkılmaya hazır..
bombalar, kurşunlar ellerde
kendi insanına doğrultulmuş
bekliyor..

Emirler yüksek yerlerden..
Türkiye'de fındıkçıları..
Brezilya'da topraksızları
Fransa'da göçmenleri
ingiltere'de işsizleri
Amerika'da küresel yasa koyuculara
Karşıtları..
Mısır'da, Arabia'da emperyalizme
Başkaldırıyı..
Afrika'da milliyetçileri..
Tüm dünyada çevrecileri..
.........
emirler yüksek yerlerden.! !
vatandaşa taarruz başlasın..! !
sular sıkılıyor..
meydanlar pisliklerden temizlenmek istenircesine
gözyaşı bombaları atılıyor..
eylemciler boğulmak üzere..
tepedekiler gülen gözlerle
ölü sivrisinek hayaletleri izliyor keyifle..
..................
elleri yüzleri beyaz boyalı
siyahlar giyinmiş binlerce kadın..
eylemcilerin arasından ortaya çıkıyorlar.
yavaş çekimde..
uçarcasına
başkaldırının, özgürlüğün
muhteşem dansına başlıyorlar
............
evrensel ruh sahnede..!
bir an,
kara bulutların kapattığı güneş
tüm aydınlığıyla ortaya çıkıyor..
ışık.. siyah ve beyaz..
büyük ruhun dünyadan görünen rengi...
polisler büyülenmişçesine donarlar
tüm dünyada insanlar aynı anda
özgürlük ve başkaldırı şarkısına başlarlar..

BU DÜNYA BiZiMDiR..
tek yol devrim..
mahir çayan'ın devrim tanımı;

Marksist devrim teorisi hem determinist hem de (iradecidir) volantiristir. Bu ikili yön diyalektik bir bütün oluşturmaktadır. Devrimin olabilmesi için maddi bir temelin varlığı şarttır. Üretici güçler devrim için gerekli olan (belli bir) seviyede olursa devrim olabilir. Bu anlamda Marksist devrim teorisi, deterministtir. Fakat sadece devrimin zaferi için üretici güçlerin belli bir seviyede olması, objektif şartların olgun olması yetmez. Devrimin zaferi için ihtilâlci inisiyatif de gereklidir. Bu anlamda da Marksist devrim teorisi volantiristir.
Proletaryanın yönetimi ele geçirebilmesi için, üretim ilişkileri ile üretici güçlerin arasındaki çelişkinin antagonizma kazanması, son haddine ulaşması gerekmektedir. [1*] Proletarya, daha doğrusu öncü müfrezesi bu zıtlığı çözümlemek için devrimci sınıfları kendi tarafına çekerek, ileriye fırlar, karşı tarafın baskı ve cebrini devrimci şiddet ile bertaraf edip, eski devlet mekanizmasını parçalayarak, kendi politik hegemonyasını [2*] kurarak, kendi iktidarına uygun alt yapı düzenlemelerine geçerek, sınıfsız topluma kadar devrimi sürekli kılar.
"Devrim politik iktidarın ele geçirilmesidir; veya devrim bir üretim tarzından bir ileri üretim tarzına geçiştir" şeklinde karşı karşıya getirilmeye çalışılan bu iki tanım, kendi başlarına hem doğru, hem de eksiktir; ve eksik oldukları için de yanlıştır. Marksist devrim teorisinde böyle karşı karşıya getirilen bir ikilem yoktur. iktidar meselesi her devrimin ana meselesidir; ama bütünü değildir. "Proletarya ve müttefiklerinin iktidara el koymasıdır" şeklindeki devrim tanımı tek başına eksiktir ve dolayısıyla her eksik tanım gibi yanlıştır. Tarihte proletaryanın iktidarı ele geçirdiği halde sosyal dönüşümü sağlayamadığı, Paris Komünü gibi pek çok devrimci girişimi olmuştur. Bu tanıma göre bütün bu hareketleri devrim saymak gerekecektir. Aynı şekilde ikinci kavram da eksik olduğu için nitelik belirleyici değildir. Bu tanıma göre "yukarıdan devrim"le Almanya'yı feodalizmden kapitalizme yükselten Bismarc yönetimini devrimci saymak gerekecektir.
Marksist devrim anlayışı, sürekli ve kesintisiz bir ihtilâl sürecini öngörmektedir. Devrim, halkın devrimci girişimiyle -aşağıdan yukarı- mevcut devlet cihazının parçalanarak, politik iktidarın ele geçirilmesi ve bu iktidar aracılığıyla -yukarıdan aşağıya- daha ileri bir üretim düzeninin örgütlenmesidir.
işçi sınıfının tarih sahnesine bağımsız bir güç olarak çıkmasından itibaren, sosyalist harekette sapmalar daima devrim teorisinin bu ikili niteliğinden birisini abartmak veya ihmal etmek şeklinde ortaya çıkmıştır.
ülkemiz için olması gerekenin tersine işleyen olaylar silsilesi.
devrim bağımsızlık için yapılır, oysaki bizde yeşil devrim var bağımlılık için yapılan...
çarka çomak sokandan hoşlanmadık hiç bir zaman. ama çarkı yeniden yapılandırana eyvallah diyoruz...
tam bağımsız türkiye hayalleri suya düşmeye yeltenmişken belki biz gençlik onu düşmekten kurtarırız...
hem imkansız diye bir şey yoktur.
ivmeye göre kategorize edilen değişimin iki çeşidinden biri.
yavaş ve doğal ise evrim,
ani ve bir kuvvet etkisinde ise devrim denir sosyolojide.
"devirmek" kelimesinden türemiştir. normali "devirim" dir. "i" düşmüş Devrim olmuştur. kökten değişiklik anlamındadır. sadece siyasi olarak algılanmamalıdır her alanda devrim yapılabilir. tıpkı ilk mayo giyen kadının yaptığı gibi.
elbette türkiye'de de en uzun koşudur devrim. (bkz: can yücel)
--spoiler--
ben sizin devrim dediğiniz şeyin ne olduğunu biliyorum. kitap okuyanlar kitap okumayanlara gidip hadi bir şeyleri değiştirelim diyecekler. kitap okumayan fakir halk devrim yapmaya çalışacak. sonra kitap okuyanlar parlak cilalı masalarında oturup yemek yiyip gülecekler. fakir halksa yine fakir kalacak.
--spoiler--

(bkz: sergio leone)/ (bkz: Giu la testa) / 1971
bir ülkedeki egemen sınıfın, ülkenin ezilen halkı tarafından yok edilmesidir... cesaret ister...
aklın, zihindeki hapisliğinden kurtarılması, insanın evrendeki objektif aklın bir parçası olduğunu fark etmesi ve orada yerini almasıdır.
Mahir Çayan'a göre;
devrim ütopyasında çıkmaza girmiş devrimci gruplar yeşil bir otlağın her tarafına gaz döküp sonra ateşe verenlerdir. Çayır yanacaktır ama belli bir süre sonra sönecek, homojen ve bütünüyle bir yanma gerçekleşmeyecektir. Devrim yapmak için çayırın güneşten kavrulmasını sararmasını beklemek gerekir, o sıcakta ısınır, ısınır... Daha sonra taktiğini başarıyla geliştirmiş olana sadece ufacık bir kibriti üzerine atmak kalır. Her taraf yanar, başarıya ulaşılır.

Suyun 99 dereceye kadar azimle kaynamadan beklemesi bir evrilme sürecidir, analitik düşüncenin simgesidir, ama an gelip de 100 ü bulması, işte o aşk anı devrimin anıdır.*
hz.muhammedin,mustafa kemal atatürkün, ernesto che gueveranın, ayetullah humeyninin, martin luther king jr.ın yaptığı 'kökten değişim' anlamına gelen sözcük.

yurdum insanı sadece sol taraf için yakıştırır bu kelimeyi.varsın olsun.
(bkz: bosniac) dostu olduğunu düşündüğüm yazar.
(bkz: bazı ibneler hala hayallerde yaşıyor)
tek yol olan şeydir.

(bkz: tek yol devrim)

ayrıca oğlum olursa, ilk adı olacaktır.*
ne yapalım? tüm insanları sevgiyle kucaklayabileceğimiz çağın gelişini çabuklaştırmak için insanlardan nefret etmemiz gerekiyor. yaşamın akışını engelleyen, rahat yaşamak ya da onur kazanmak için para karşılığında başkalarını satan kimseleri yok etmek gerek. haklıların yolu üzerinde eğer onları ele vermek için bekleyen bir hain bekliyorsa ve eğer onu yok etmiyorsam, benim de bir hainden ne farkım kalır?

ben savaş istemiyorum. çünkü düşmanlarımın kanı verimli değildir,hiçbir şey yaratmaz. bizim kanımız sağanak gibi toprağı sulayacak ki, hakikat boy atsın.

ama gerekli olduğunu görürsem cinayet işlemeyi üzerime alırım, adam öldürürüm.

" işleyeceğim cinayet benimle birlikte mezara gider, geleceğe tek bir leke bile sürmez. benden başka kimseyi, hiç kimseyi kirletmez !"
(#406814) bu entrysinde başlıkla alakasız şeyler yazmış yazarın rumuzu. ayrıca semtin valisi olduğunu sanıyor bu entrysinde, yazık.

--spoiler--
Bunun üzerine oturdugu semtin valisi bak surada pe$ke$tepe diye bir yer var
--spoiler--

ayrıca;

(bkz: özel mesaja cevap vermeyen yazar)
(bkz: kıl oldum)
kendim için yapabildiğim devrim, başkaları için de yapacağım devrimdir...
eskişehir in tülomsaş fabrikasında cemal gürsel in emri ile 1961 yılında üretilmeye başlanan türkiye nin ilk otomobil markası. bir kopyası tülomsaş ın ön bahçesinde sergilenmektedir.
(#406814)

bu entry ile ilgili mesajını beklediğim yazar.
olursa kanlı olur diye aklımda yer etmiş kavramdır. "kavram" sözcüğünü az biraz zoraki kullanmış oldum aa dostlar hoş görün, elleşmeyin, maksat tanım olsun, kalpler kırılmasın. geçelim şimdi asıl konuya. yanar döner, kaçar gider, bi' gün diğerinden daha beter üniversite yıllarından biri işte. dersteyiz. birden dışarından bi' patırtı, bi' gürültü, bi' bağırtı ki amfideki adamın bile kolunu havaya kaldırıp naralar atası geliyor. ders neyim hak getire zati. hoca çıktı dersten, koştura koştura odasına doğru gitmeye başladı. sanki herbi şey gayet olağan ve sıradandı. oysaki ben henüz yeni yeni alışmaya başlamıştım ortama. bir koşuşturmaca ki önümdeki, ardımdaki kim bilmiyorum. olacağı buydu ya acemiyim napam, ayağım takıldığı gibi yere yapıştım. yüzüm betonun garantisinde ölece kalakaldım bir süre.betona da güven olmazmış ama kan doldu üstü birden. faili meçhul kanlar. sahiplerinin sahiplenmeyip kaçıştığı kanlar. kalkamadım yerimden. sonra biri geldi. tuttu kaldırdı. "korkma! üç şey kanlı olur."dedi. "dalak, gerdek, devrim!" obareyy benim kafa ergen sivilcelerimin sebametlen mi yoksam clear&clear'len mi yok olacağından bi adım öte basmazdı ki bu ne dedi diye kaldım ölecene. şimdilerde de ölecene kalakaldığım anlar oluyor; ama diyorum ki olursa kanlı olsun, yeter ki "devrim" olsun!
odtünün stadında bütün ihtişamıyla duran yazıdır. hele hele o yazı ışıklandırıldı mı değmeyin keyfine. sabaha kadar izle dur.
bundan 20 yıl öncesine kadar büyük insanlar tarafından gerçekleştirilen ama maalesef bugün tam olarak hayatta aradığını bulamamış, elde edemediklerini "hadi devrim yapalım hacı" mantaliteli hıpır gençlerin diline plesenk olmuş olgu. bu kadar ayaklar altına almayın bunu! sen gerzekleğinle gerçekleştiremediğin veyahut hayattan elde edemediğin şeyleri "biri çıkıp bir devrim yapsın da benim gibi niteliksin zübükleri adam saysın" diye beklemek yerine nitelik nasıl kazanılır bunu önemsemek gerekir. Son 20 yılın devrimcileri havası kaçmış kocaman bir balonmuş, geç farkettik.
Türk ordusunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacı da güden, ilk yerli ve seri üretim hedefiyle başlanan otomobil projesidir.