bugün

Zor bir kıyaslamadır. Ya da kendimizi kandırmayalım.

Özel okulun devlet okuluna atacağı fark en aşşağı 500 dür
ilkokul ve ortaokulu özel okul,
Liseyi ve üniversiteyi ise devlet okulu alır.
eğer devlet okulu mezunuysanız her zaman önceliğiniz vardır ve de devlet okulunda puanınızı hakkınızla aldığınızı bilirsiniz -özelde burslu okumuyorsanız-.
ne olursa olsun devlet okulu bir adım öndedir. çok kurumsal olarak gördüğünüz yerlerdeki önemli isimler, karşı olduğunuz düşüncelerin içinde çalışıyor olabilir. bu sadece il düzeyinde değildir. bir de yapılan emek sömürüsü vardır oraya değinmeyeceğim.
çocuklarının belli bir kültür ile yetişmesini istemek özel okula özel değildir. kültür ailede verilir, çevre ile şekillenir. görgüsüzce çocuğunun üzerinden tatmin sağlamak ile çocuğu için iyi bir gelecek kurmak arasında büyük farklar vardır.
Tartışmasız devlet okulu. Özel okul pahalı. Onun dışında özel okulda herkes zengin olabilir bu yüzden de çocuk insanları tam ve düzgün tanıyamaz. Zengin, fakir, güçlü, güçsüz gibi farklı farklı özellikte arkadaşlar edinmeli ve tanımalı eğitim alırken ve büyürken. Bu onun geleceği ve ileride nasıl bir insan olması gerektiği hususunda önemli bir konu. Çok çok zengin de olsam çocuğum devlet okuluna gidecek.
Özellikle ilkokul ve ortaokul için kesinlikle özel okulu desteklerim. Bir çocuğu ilkokulda devlet okuluna göndermek demek kalabalık bir caddede elini bırakarak kaybetmekle aynıdır. Suriyeli mültecisinden tutun da kriminal ailelerinin çocuklarına kadar hepsi devlet okullarında. Ayrıca öğretmenlerin çoğu aşırı saygısız ve şiddet eğilimli. Sınıflar ise 30 - 40 kişi oluyor. Devletin kaynakları da zaten oldukça sınırlı. Çocuğunuzun üstün zekası yoksa kendini devlet okulunda geliştirmesini beklemeyin. 7 yaşındaki çocuğunuzu devlet okuluna göndereceğinize gidin dağın tepesine bırakın daha güvenli. Paraya biraz kıyın ve gidin özel okula yazdırın.
tüm hayatımı devlet okullarında geçirip sonra türkiye'deki en iyi iki üç üniversiteden birine gidince aradaki farkı görebiliyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar