bugün

görsel
görsel

izmir'de Gaziemir Nevvar Salih işgören Devlet Hastanesi Başhekimi Doğan Yıldırım’ın hastanenin WhatsApp grubunda sağlık çalışanları için yazdığı mesajlarda skandal ifadeler yer aldı. Yıldırım, “Siz doktorlar hemşirelerin komutanısınız arkadaşı değil. Emredeceksiniz ve yapacaklar” ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.co...ksiniz-yapacaklar-1804136
Üzerindeki mesajda serum takmakla olmuyor suratsızlık tavan hastalar Allah’a emanet demiş. Adam hastaların yastığını battaniyesini verin şefkat gösterin demiş. Hasta açısından bakınca adam hastaları korumuş daha ne olsun? Yani ben mi anlamadım arkadaşlar?
hiç ortada hemşirelere hakaret falan söz konusu değil. herkes işini yapmalı.
tipik bir üzerinden sorumluluğu atıp doktora yıkan başhekim talimatı, hastaların şikayeti varsa bakım hizmetleri aksıyorsa, ortalık temiz değilse bunu söylemek doktorun görevi değildir, başhekimin, baş hemşire(yeni adıyla sağlık hizmetleri koordinatörü), servis sorumlusunun görevidir. sen başhekim olarak yeterli otorite sağlayamıyorsan bunu doktora yıkamazsın.
Adam kısa ve öz demiş diyeceğini. Herkes haddini yerini bilsin. Hemşirelerdeki hava doktorlarda yok. Gayet yerinde talimattır.
Alt üst ilişkisini anlatmak istemiş gayet de haklı. Adam kötü birşey istememiş. Hemşire doktora yastık kılıfı değiştir diyebilir mi?
Başhekim tüm hastaneyi yönetmekle mükellef olduğu için skandal olmayan talimattır. Disiplin istemiş adam. Bu pandemi döneminde daha da işinize sarılın demiş ve hastalar için endişelenmiş gibi sanki. Ben burada yanlış bir şey göremedim..
Arkadaş kimse bıdı bıdı yapmasın yaa bıraksınlar bu işleri

Durumu sıkayet eden hemşire hayatında özel sektördeki mobbinggi görmemiş
Kime ne anlatıyorsunuz amk

Buralarda müdürlerin şeflerin ustabaşı vsnin WhatsApp gruplarında attıkları mesajları görün sonra konuşun

Ben eskiden market sektöründe çalışırken 2 gofret satmadık diye ne ecdadımız kaldı ne ebemiz kaldı küfür yemeyen

Aynen bildiğiniz "küfür"

Hemşireler biraz citkirildim davranmış.
Sevgili arkadaşlarım, özel sektörde, mümkünse bir Türk şirketinde çalışmaya başlamanızı temenni ederim.
Beddua gibi oldu gerçi ama işte o zaman anlarsınız dünyanın kaç bucak olduğunu.

Bu kadar çıtkırıldım olmamak lazım iş hayatında. Neler gördük, neler göreceğiz, nelere şahit olacaksınız?

Sözün özü, işini yaparsan kimseye böyle gevşek gevşek konuşacak fırsat vermezsin.

Ve ayrıca direkt konuyla bağlantılı olmasa da, şu ifşacılık akımı da ayrı bir karaktersizlik değil mi?

Bir de adettendir. Skandal için rezalet puanım 10/2.
Siz buna skandal diyorsanız kolluk kuvvetlerinin hiyerarşisinden bi'habersiniz demektir. Burda başhekim hastaları düşünen bir tavır takınmış sadece üslup sert kim bilir onu bu noktaya getiren neydi.
Adam haklı sonuna kadar. Asıl skandal bunu skandal diye paylaşmak.
Doğruyu demiş başhekimdir.
Bir hemsire olarak cıt kırılmadığım güldüğüm talimat.
Bashekimler ve bashemsireler siyaseten gelir sözlesmelidir, sözleşmeleri biter giderler. Burda incinen hekimler olmuş. Herkesin bir görev tanımı vardır arkadaşlar. Klinik sefi kendi hekimlerinden sorumludur. Servis sorumlu hemsiresi de kendi hemsirelerinden. Yani hekim bizim komutanımız degildir. Herkesin işi başka. Ben yogun bakımda her gün yataga bağımlı hastamın carsafını degistirirken basımda sadece kendi arkadaşım vardır. Carsaf yırtıksa sorumlusu yeni malzeme almayan hastane müdürüdür. Degişmeyen kapının, alınmayan yeni malzemenin talebini servis sorumlu hemsiresi yapar. Hastaya verecek battaniye bulamıyoruz, pozisyon yastığı yetersiz. Yani öyle emri ver arkanı dön olmuyor. Arkadas heralde ilk kez sahaya inmemin heyecanıyla yazısmış. Olur öyle seyler. Hemsireleri suratsızlıkla, görevini yapmamakla suclamış. Niye dostum, sen bashekim degil misin madem ispatla, ver cezasını yada cok delikanlıysan kendin uyar. Cagır servis toplantısı yap konuş. Derdiniz ne de. Bir motivasyon yok anca elestir emirler yağdır.
Evet profesör hemsire konuştu. *
Gayet yerinde olduğunu düşündüğüm talimattır.

Hayatında üç kişiyi yönetmemiş kişilere bu işler canım cicimle olur gibi gelir ama olmaz koçlar...

Olay şu: bir ekibi, hele ki kalabalık bir ekibi, üstelik hastane gibi riski ve stresi yüksek bir ortamda yönetiyorsunuz, bilmelisiniz ki ekip üyelerinin çok ciddi, haklı şikayetleri olacak, bu şikayetler işlerine yansıyacak ve ne kadar iyi niyetli, gayretli olursanız olun, sorunlarını çözemeyeceksiniz.

Bu durumda şuna karar vermeniz lazım: ekip üyelerinin sorunlarının arkasına saklanarak işlerini aksatmasına göz yumacak mısınız, yummayacak mısınız?

Göz yumacaksanız yöneticilik işine hiç girmeyin derim...
Kadrolu olmasına güvenip hastaya asık surat gösteren ve ilgilenmeyen bazı hemşirelere haddini bildiren bir Başhekimin ellerinden öperim. Hasta haklarını aslan gibi savunuyor.
Böyle adamlar kaldı mı diyarda
Kim haksızlığın karşısında duruyorsa arkasında olalım.
Memurları hiç sevmem zaten bana kalsa hepsini sözleşmeli yaparım doktor hakim odacısına kadar.

Performansa bağlı sözleşme.

Ülkede devlete kapağı atmak diye atasözü var.

Koy önüne sözleşmeyi bak bakalım götü başı ayrı oynayabiliyor mu polis asker dahil.
E doğru demiş.
Hiç de skandal olmayan talimattır. Mevzuat çerçevesinde hemsire doktorun yamagidir. Amac hastaya hizmet etmekse bu talimat mübahtır. Dağılın.
Kusura bakmasınlar ama göte göt demiş. Suratsızlık hat safhada hastaya köpek muamelesi yapan soru sorunca anasına sövmüş gibi bakan bir sürü hemşire var bu da gerçek. Herkes işini düzgün yapacak ast üst ilişkisini belirtmiş. Evet.
Adam haklı beyler dağılın.
Her ne kadar sivil de olsalar sağlık sektöründe bir emir komuta zinciri vardır zaten.
konuya "ama benim amım var" açısından yaklaşıp feminist duygularla gereksiz duyar kasmalarla değil de sağlık sisteminin içinde oldduğu durum açısından yaklaşırsanız adam haklı.
hele ki devlet hastahanelerinde yaşanan durumlar içler acısı.
bırakın hasta ile ilgilenmeyi güler yüzü, hemşireler görevlerini neredeyse refakatçilere yaptıracak ama neyse ki refakatçiler iğne yapmayı serum takmayı bilmiyor.
açıkçası çok da skandal değildir. genelde üslup konusuna değinmiş arkadaşlar fazla sert demişler. kendimden örnek vereyim en basitinden.

yıllardır burada yazarım az çok fikir sahibi olduk mutlaka ki birbirimiz ile alakalı. burada neredeyse sıfır küfür, hakaret yazarım/mesajlaşırım. dışarıda da yüzde 80-90 benzer bir hayatım var. çalıştığım bu şirkette 12. senem bitmek üzere. ilk 1-2 sene çömezdim hadi sözüm geçmezdi. sonraki 10 sene boyunca "personel amiri" gibi vazife aldım. ilk 5 sene hep "hadi güzel kardeşim şu işi halledelim" veya " bu iş neden olmadı ki neden hata oldu beraberce düzeltelim o zaman" şeklinde yaklaşırdım. ancak arkadaşlar sağ olsunlar gamsızlıkları ve umursamazlıkları ile şu anda "ne demek gitmiyorum lan gelmeyin oğlum o zaman işe gidin evinizde oturun" veya çok aptalca hatalar yapılan bir ( çoğu işte böyle maalesef ) iş için "yapacağınız işi s...yim gidin düzeltin adam gibi" söylemlerine getirdiler beni bile.

velhasılı bu baş hekimde muhtemelen sınırlarının sonuna getirilmiş ki böylesine bir üslup takınmış. muhtemelen işi savsaklayan elemanlar ile dolu bir ortam orası ve çokça şikayet geliyor kendisine. 5 ve üzeri sayıda çalışanın ( insanın ) olduğu her yerde mutlaka sıkıntılar çıkar. insanın doğası böyledir. kıdemli olanlar akıllarınca devrecilik yaparlar "x ve y yapsın bize ne bu saatten sonra biz mi yapacağız" moduna mutlaka girerler. tabi sonradan gelenlerde bir yapar iki yapar baktı ki üstündekiler bunları kullanıyor bu sefer onlarda işi salmaya başlarlar. hiç şaşmaz..
bu başhekimin coronadan sonra elini öpmek gerekir sadece. dünya böyle güzel insanlar sayesinde dönüyor.
Bizim insanımız derin zeka denizinde yüzme bilmediği için konuyu kendi sığ sularında tokatlamayı seviyor. O sizin serum taktırma işleminin adı bile order teriminden geçer. Doktor kimseye babasının işini de yaptırmıyor ayrıca. Doktorun bildiği ve uygulanmasını uygun gördüğü işlemleri yapmakla yükümlü çalışanlardan da zaten kimse fazlasını istemiyor. Herkes önce işini yapmış, sonra arkadaşlığını kurmuş olsaydı başhekim böyle bir hatırlatma yapmak zorunda kalmaz, asla da karışmazdı. Doktorum ve tüm personelimi seviyorum ama asla işimin önüne geçirmem bu duygumu.