bugün

bir tat bir dokuda geçen sözcük öbeği:

-bizde sihirbazız, devlet bizede yardım etsin...
genelde yardımı hak etmeyenler tarafından atılan nara.
bir dönem türk sihirbazların bağıra bağıra insanların yüzüne kaka kaka söyledikleri sözdür. yardımdan kasıtları anlaşılamamıştır. acaba şöyle bir şey mi istemişlerdi;

her sihirbaza 100 adet kaliteli tavşan şapkası
100 adet tavşan (beyaz sevimli)
hokabaz deyneği
(bkz: HER SEYi DEVLETTEN BEKLEMEK)
(bkz: kaybolmayan sakız istiyoruz)
genelde, 8-10 çocuk yapıp, geçinemediklerinden dem vuran kişilerce söylenir. o kadar çocuk yaparken devlete mi sordun demek geçer insanın içinden.
elektiriği kaçak kullanan, koyunlarının ineklerinin vergisini ödemeyen, devletin köydeki öğretmenine ramazan ayında oruç tutuyor diye herzaman gönderdiği yemeği göndermeyen k.maraş ili pazarcık ilçesi hürriyet köyü ahalisinin yüzsuz talep cümlesidir. naaahhh denmesi gereken taleptir.
guzel memleketini birakmak zorunda kalip buyuksehire yerlesmis 6 cocuklu bir ailenin beklentisidir.
14 çocuklu kuluçka makinesinin mikrofonu görünce söylediği sözdür : devlet'ten hamile kalıp doğurduğu tam 14 çocuk açtır, sefildir ama hain devlet yardım etmiyordur.
kamera gören kürt repliğidir.
çoğu durumda haklı olarak devlet tarafından gerçekleştirilmesi istenen dilek.

ama, fakat, lakin...

e be çift dingil sahibi dingil,
ilçenin, kasabanın, nahiyenin, köyünün yolunu bokla karışık çamur götürüyor ve senin evinin önünde 250.000 ytl'lik 2 adet kamyon var. ırak'tan 5000 dolara kanlı mazot getirdiğin o kamyonlardan birine uygun bir kasa/damper ayarlayıp taksan da yarım kasa mıcır getirip yola döksen boktan kurtulacaksın. ondan sonra devlet bize yardım etsin, yaralarımızı sarsın, bokumuzu süpürsün. sktir lan!
gözü aç millet sözüdür.
hangi hükümet olursa olsun, ne verirse versin, istek bitmez, isterki devlet karnını doyursun, devlet giydirsin, devlet koştursun her birşeye.
devlet ana, devlet baba.sen hiç bir şey yapma devlet yapsın.

simbiyotik olduklarını sanan, parazitten farkı olmayanların sözü...
orjinali: (bkz: divlet bıze yordim etsin)
(bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
bir kürt atasözü.
meslek olarak "işşizliği" seçmiş olanların çok sık kullandıkları cümle.

hangi şartta, ne şekilde kullanılmış olursa olsun; acziyet göstergesidir.