bugün

http://haber.mynet.com/de...921&date=24Temmuz2009

bildiğimiz devlet, bilmediğimiz bir katilmiş sayın sözlük iştirakçileri.
bunun devletin ulvi çıkarları için yapıldığını bilmekse, gönlümüze su serpiyor.
süleyman demirel'e ait bir laf. devletin kafasına estiğinde adam öldürmesi gerektiğini ima ediyor.

not: bunaklık değil bu, bildiğin ideoloji, hem de en ulusalcısından.
süleyman demirel'in ''ben böyle bir şey söylemedim'' diye tekzip ettiği söz. kanal d'de de bu tekzip yayımlanmıştır...
eylül fırtınasında efe dedenin sürekli dile getirdiği yakarış.
kızıma bunları kim yaptı?
ortada düşman yok.
düşman kim?
devlet adam öldürür mü?
bir takım gerizekalıların garipsediği söz. dünyanın her yerinde devletler doğaları gereği adam öldürebilir. max weber tanımını bile yapmış; devlet şiddet tekelini elinde bulunduran aygıttır. burada sorun devletin mümkün olduğunca ölüm değil anayasaya ve ceza hukukuna uygun cezalarla suçluları cezalandırmasıdır.
(bkz: bu devletten her bi bok beklenir)
müslüm gürses konu ile ilgisiz bir şarkısıyla farklı bir bakış açısı sunmuştur...
"allah öldürür dünyadan alır,
sen beni öldürdün hayatta bıraktın"
uzun lafın kısası devlet adam öldürmez, aksine süründürür...
türk devlet geleneginde kelle alma ve mallarına el koyma(müsadere) en etkili cezadır,ne zamanki devletten bu yetkiyi aldılar işte o zaman şu anki karaktersiz devlete dogru yol almaya başladık(bakınız aponun hala fütursuzca konuşma metinleri) kısaca devlet adam öldürür hatta bu yetki aslında sadece devlete aittir NOKTA
elim kolum baglandi caresizim allahim su canimi sen verdin benden almak istiyor

(bkz: devlet)
onceden devlet adam oldurmez , idam eder lafi vardi . simdi kim kime dum duma .
devlet yasal olarak silah kullanma yetkisine sahip olduğu için doğru bir önermedir.
(bkz: faili meçhuller devlet politikasıydı)
devletin fırsat bulursa halkın ebesini belleyebildiğini bilmeyen insanların boş sayıklamaları, haberlere şaşırmaları. devletidir bu halkın yüzyıllardır hörgücü (evet osmanlı dahil) düşünürsün, düşünme derler, konuşursun, konuşma derler, yazarsın, yazma derler, yaparsın yapma derler... ve tüm bu yaşama anlam sayılacak her işi yapmamanı isteyen devlet olmuştur, kitaplar toplatılmış, filmlere yasak konmuştur, şairler vatan haini ilan edilip müziysyenler yuhalanmıştır. düşüncenin suç sayıldığı memlekette kolay değil elbette anlamak. bu yüzden anlamayan da haklı.