bugün

ben hayatımda dershaneye gitmedim gitmemde. mezun olduğum 2004 yılından beri öss sınavına giriyor ve başarılı oluyorum ve bu sürede 3 okul kazandım bunların ikisi kıbrıstaydı ve kazandığım bölümün binası yoktu mecburen bıraktım bu sene de başkenti kazanacağım büyük olasılıkla neyse konumuza dönelim. yıllık dershane ücretleri 5000-17.000 ytl arasında değişiyor. insanlar buraya gidenlerin kesinlikle kazanacağına inanıyor. 5. sınıftan lise son sınıfa hatta lise bittikten sonrada buralara para veriliyor ve harcanan para 65000 ytl gibi bir servet. bunların bazıları kazanıyor. bazıları kazanamıyor. veliler çocuklarını hiç dershaneye yollamasa ve bu parayı yüksek öğretime harcasa daha mantıklı olacak ve ellerinde diplomaları olacaktır. dershane sistemine karşıyım ya dershane olsun ya okul diyen biriyim.
dershanecilik sistemini öyle kabullendik ki dönüşü olmayan bir yol gibi her geçen gün daha da büyüyor. okuldaki yetersiz eğitim sonucu, müfredatın verimli iletilememesi ve sınav için geliştirilmiş testlerin, kısa çözüm yollarının, pratikliklerin okul ortamında verilemiyor oluşu bu sisteme akışı etkilemekte. okullarda eğitim veren hocaların önce üniversite öğrenimleri içerisinde saydığım yani dershane ve okul arasındaki açıkları kapatma adına kendilerini yetiştirmeleri çözümü kolaylaştırabilecek sanırım.

gelelim dershane parasına yapılabileceklere:
çok güzel bir birikim üniversite eğitimi ve yüksek lisans için,
iyi bir sermaye gelecekte güvence için,
abartıp araba,
tatil,
bol alışveriş şansı,
yabancı ülke seyahatleri,
gibi gibi...
çok para veriyoruz cidden dershanelere ya...