bugün

internet bağlantısı bulunan bir sınıfta* hocayı siklemeyip sözlüğe girmektir.

geçen başıma geldi bu olay.

yarıdan geri kalan arka tarafın pek önlere bakmadığı, bol uğultulu ve makarayla geçen bir dersti. hoca ders anlatırken bende bilgisayarı açıp sıranın üstüne koymuştum. "sözlüğe bakam bari az" dedim. biraz dalmışım hoca yaklaşmış arka tarafa doğru bana doğru geliyor. tabi arka tarafın pek sikinde değil hoca. kıllandı lavuk. yaklaşmaya başladı. bir an tahtaya baktım. tahtada integralle alakalı bişeler yazıyodurdu. başlık arama yerine hemen integral yazıp entere bastım. hoca gelip "napıyosun olum neyle uğraşıyon dersin başından beri" diye sordu. hocaya ekranı gösterip dersle alakalı olduğunu belirtmeye çalıştım. inandı mı? hayır. "kapa şunu ben anlatıyorum zaten" dedi. yanımdakiler güldü. bende sırıttım...
* web tasarımı dersinde hoca deli gibi kaptırmış kendini birşeyler anlatmaktadır. projeksiyondan duvara yansıyan ekranda birşeyler gösteriyordur. canım sıkılmıştır ve uludağ sözlüğe girmişimdir ve olaylar gelişmiştir.

hoca: * hede hödö höde hedöö.
bir arkadaş: hocam yeter ya bu kadar konu. bırakın internette takılalım.
hoca: * takılan takılıyor zaten.
ciilek: ...
hoca: arkadaşlar bakalım ciilek ne yapıyor internette nerelere girmiş acaba (?)

bilgisayarların hepsi ana bilgisayara yani öğretmen bilgisayarına bağlı olduğundan ağ bağlantılarımdan herşey görünüyor. hoca bir güzel benim bilgisayarımı projeksiyona yansıtır ve yazıları okumaya başlar.

hoca: bir bakalım. hımmm. uludağ sözlüğe giröiş hanfendi
ciilek: evet hocam girdim. yazarım ben orda.
hoca: son girdiğin entrylere bakalım o zaman.
ciilek: hocam siz nerden biliyorsunuz entry falan hayrola?
hoca: benim kızımda oraya üye ordan biliyorum.
"ben" sayfası açılır ve en son girilen entrylere bakılır. herkes şok! son girdiğim entry iktidarsız erkek. hoca siz ne biçim öğrencisiniz diye bağırmaya başlar. sınıfta kıkırdamalar, bende aptalca bir gülüş. son sözüm biraz hokkalı olmuştur...

ciilek: sizin kızınızı tanıyorum, sözlükten takip ediyorum. ve en önemlisi bu başlığı kızınız açmış!

hoca dışarı çıkar, çıkarkende beni de dışarı çağırır. yanına gittiğimde ise tek söylediği şey şu olmuştur:

- bu sözlüğe girmeyi engellemek için bir yol var mı?
* *
Akıllı telefonların yaygınlaşması ile kolaylaşmış olaydır.
(bkz: kendimden biliyorum)
hele ki bu ders öyt ise offf sıkıldım.
Ders organik kimya ise caizdir.