ilk defa bir filmi başından kalkmadan tek seferde bitirdim.
mükemmel bir oyunculukla oynandığını düşündüğüm efsanevi film. helal olsun filmin oyuncularına.
fragmanının müziği çok hoştur.
Filmdeki oyuncular gerçek hayatta yaşayanlardan daha iyi oynamış ya la, hele Hitler dayım Hitlerden daha iyi canlandırmış zat-ı muhteremlerini.
Filmi önce gerçeğe sadakat sonra da sanatsal olarak değerlendiriyorum.

Gerçeğe sadakat konusunda bir boyutta sınıfta kaldı, diğer boyutta geçer not aldı. Ortalaması vasat. Öncelikle herkesin tahmin ettiği hitler'in intiharı ve yakılması olayı doğru değil. Yakılma işini kim uydurdu hala anlamıyorum da intihar eden dublörünün Stalin'in ifadesine göre hitler'den 10 cm fazlası var. Stalin'e gönder ceseti biz de görelim diyorlar, Stalin neyi göndereyim herif 10 santim uzun diyor. ikinci boyutu ss subaylarındaki ileri derecede hipnozun yol açtığı sadakat, aynı sadakat goebbels'de de var. Burda kilit doğru nokta bu sadakatın hipnozdan kaynaklı olduğu, insani bir sadakatın çok ötesinde olduğu.

Sanatsal açıdan bir başyapıt, hitler'i oynayan aktör döktürmüş, yaverini oynayan delikanlı ve başbakan goebbels rolündeki oyuncu da üstün bir oyunculuk sergilemiş. Gerçek hayatta hitler'e sürekli yakın olan insanlar yaydığı yoğun gama dalgalarından ötürü hipnozlanırlardı. Bu hipnoz öyle bir hipnoz ki goebbels çocuklarını öldürtür führerinin yolunda gitmek için, emir subayı o an istese canını verecek.

O 1.95m boyundaki biyolojik açıdan bakarsak her boyutta hitler'den üstün adam nasıl da bu noktaya gelir, mimiklerinde her anıyla vermiş o etkiyi.

goebbels'i oynayan aktör yine son derece etkili elit bir eğitimden geçmiş, soylular arasında, hükümetin başında, hitler'in kara kutusu, istese orduyu arkasına alarak hitler'e diklenebilecek tek isim. Fakat sürekli olarak yanında olması onu öyle bir etkiler ki o kadar trajedinin arasında bir kez gözleri yaşarır başbakanın, hitler berlin'i terk et dediğinde gözleri yaşarır. Teorik olarak kendisinde var olması gereken bütün güçlere rağmen ancak bir köpek bu kadar sadık olabilir birine. Evet aradığım kelime bu, goebbels'i oynayan aktör bir insanı değil bir köpeği oynamış ve bunu da çok başarılı yapmış.

Hitler'i oynayan oyuncunun yükü çok büyüktü, son derece başarılı olmasına rağmen oynadığı karakter için sadece "normal" sıfatını yakıştırıyorum.
adolf hitler'in son günlerini oldukça objektif bir şekilde yansıtmış ve dönemi aktarmadaki nesnelliğiyle arşivlik niteliği olan başarılı bir film. ayrıca Bruno Ganz'ın oyunculuğunu konuşturduğu filmdir. zaten bu rol de kendisine Londra Film Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu Ödülünü kazandırmıştır.

görsel
nazi almanyasının son günlerini anlatan güzel film.
Oldukça güzel filmdir. Bu filmde hitlerin yaverini oynayan teğmen otto karekterinin dedesi gerçekten hitlerin yaverlerinden biridir bu arada.
adolf hitler ve nazi almanyası'nın son günlerini anlatan oliver hirschbiegel yapımı, en çok hitler'in berlin'deki sığınağı ve çevresinde yaşananları işlemiştir (2004). filmdeki gerçek karakterlerin bazıları ikibinli yıllara kadar yaşamışlardır, bunlardan biri hitler'in yanından ayırmadığı hemşiresi erna flegel'dir. filmde bu alman kadını canlandırmış aktris ise slav güzeli elizabeth boyarskaya'dır. takdir edersiniz gerçekte hitler eziği slav ırkından nefret ederdi.
çok uzun. Gerçekten ruhsal olarak yoran bi filmin uzun olması iyi bişey değil.
Izleyebileceğiniz en iyi tarih/biyografi filmlerinden bir tanesidir. Filmde geçen olayları birebir yaşayanların anlatımından faydalanılmış. Tüm bir Nazi Almanyası tarihini değil de sadece Berlin'in çöküşünü ve o dönemdeki Hitler'i görüyoruz. Ayrıca Hitler'in ve çevresindekilerin olaylara bakış açıları ve psikolojileri güzel yansıtılmış. Izlerken anlayabiliyorsunuz yani o ruh hallerini. Hitler tarafından yapılan hataları da net şekilde görebiliyorsunuz. Genelde sığınakta geçiyor olaylar. Bazıları sıkılmış ama benim sevdiğim bir tür belki o yüzden çok beğendim. Yalnız objektif olmak gerekirse de zaten oyunculuklar çok başarılı senaryo da iyi. Başroldeki Bruno Ganz'ın oyunculuğu tek kelimeyle muazzam. Sırf o oyunculuk için bile izlenir.
Tekrar tekrar izlediğim filmlerdendir.
pek çok 2. dünya savaşı filmi izlemiş bir insan olarak diyebilirim ki, en iyi ikinci dünya savaşı filmidir. (izlemediğim rus vs. yapımları var gerçi, onları izlemeden bunu demem çok doğru olmadı)

bu filmin adolf hitler'ini gördükten sonra artık hiçbir hitler performansını beğenmeyeceksiniz. bruno ganz reis bu filmle beraber yeni neslin kafasındaki hitler imajını oluşturan kişi oldu. hitler diyince akla bruno reisin bu filmdeki sahneleri geliyor.

çok bir şey demeye gerek yok. 10/10'luk bir film. izleyin, izlettirin. defalarca izleyin hatta. o sığınaktaki çaresizlik, bitmişlik bu kadar güzel izleyiciye hissettirilebilirdi.
hitler sevdigi kisilere karsi 'iyi' idi. kendisini veya ideolijisini desteklemeyenlere neler yaptigini dunya biliyor zaten. hatta bu film sunu da gosteriyor: hitler'i sevmek yetmez, yanlis yaptigi bilindigi halde o yanlisi sirf hitler soyluyor diye o emre uymalisin. yoksa "heil hitler" diye son nefesini kursunlara dizilerek verirsin. filmde ayrica tek suclunun hitler olmadigi anlatilmaktadir ve almanlari en cok sinirlendirende budur bence.hitler'i gunah kecisi yapmak kolay. peki hitler'i hitler yapan kim? iste bu soru almanlar tarafindan net bir cevap alamayacaginiz bir soru. hitler ve basbakani da bunu filmde acikca soyluyorlar zaten: "bunu kendileri istedi."
film cok kaliteli bence. ozellikle hitler'i oynayan amca muthis. hitler'in kendi gercek videolarini izleyin geçin sonra bu adami izleyin yabancilik cekmezsiniz. o kadar ki yani. filmde burda yazamayacagim kadar ayrinti var. ama yazmayacagim daha fazla. izleyin. izlettirin.
Hitler'in son günlerini anlatan izlenmesi gereken bir biyografik film. Filmi özel kılan detaylardan en önemlisi hitler'i ne kadar oç bir insan olsa da ön yargısız ve propaganda yapmayarak anlatması. Çok sevecen, iyi biri gibi gösterilmiş demiş çoğu kişi ama o da en nihayetinde bir insandı. Mutlu olduğu, üzüldüğü, heyecanlandığı anlar vardı hayatında. bruno ganz mükemmel oynamış. Benim şu ana kadar izlediğim en iyi hitler profili kendisiydi helal olsun. hitler'i kötülemek çok kolay. Bu film o yola gitmemiş ona inanan insanları, onların sadakatini, hayatlarını da göstererek diğer 2. dünya savaşı filmlerinden çok farklı olduğunu gösteriyor. das boot, der untergang, bu iki alman filmi tüm amerikan 2. dünya savaşı filmlerinden çok daha iyi.

10/9
hitleri ve 2. dünya savaşını konu alan filmler arasında en sevdiğim filmlerden biridir.
izleyin efendim.
Almanca orjinal dilde izlenmesi gereken filmdir.
Nasyonel sosyalizm olmazsa gelecek diye bir şey yoktur.
mükemmel bir filmdir. yastık altı filmimdir. baş yapıttır. hollywood filmleri ile kıyaslanmayacak iyiliktedir. candır.
(bkz: downfall)
‘Harp akademisinde yıllar geçirdiler diye kendilerine general diyorlar. Orda öğrendikleri tek şey ise çatal bıçağın nasıl tutulduğu.’ Hitler ve nazilerin son günlerini gösteren alman yapımı 2. dünya savaşı filmi. Bruno Ganz hitleri o kadar iyi oynamışki bir an gerçek hitlerin ve yüzünün o olduğunu sandım.
An itibariyle izlediğim, oldukça etkileyici olan, adolf hitler'in yaşamını ve dönemin almanyasını anlatan başarılı film.
Çok ağır gitmesine rağmen hiç sıkmayan film. Oyunculuk muazzam.
baya eski bir film de olsa bazı yazarların şu an izliyor olmasına sevindim.
çoğu yapımın aksine tarafsız,kötüleme propagandası olmadan gerçeklikle icra edilmiş, hitlerin son zamanlarını anlatan nadir tarih filmlerinden biridir.
Adolf Hitler rolünü hakkıyla canlandıran bruno ganz'ın devleştiği, yine diğer oyunculuklar da benzer kalitede olup Hitler' in son günlerini yaşadığı anlara bizi götüren 2004 yapımı film.
bruno ganz öyle bir Hitler olmuş ki adam evinize girmiş gibi hissediyorsunuz. bazen delicesine sinirli bazen de bir o kadar soğuk kanlı iken "ben teslim olmam da berlin'i terk etmem de, alman halkını da şehirden dışarı çıkartmayın, bu sonu onlar seçti" derken ki ruh hali, eva braun rolündeki juliane köhler'in fanatikliği, deliliği ve çılgın halleri ve nihayet finale doğru fanatizmin zirvesini bizlere kendi çocukların öldürerek gösteren magda goebbels rolündeki corinna harfouch' ın sahneleri etkileyici, o anları adeta biz de yaşıyoruz.
Film hakkında iyi anlamda yazılacak çok şey var. Fakat bana göre eksik kalan yanı, bunca insanın neden bu kadar tutkun / fanatik olduğunun belirtilmemesi. En azından geçmişe, Hitler in ateşli günleri ve bu tutkuyu yarattığı zamanlara gidilip bize bilgi verilmeliydi.
nazi denilince aklıma 1. sırada bu şaheser geliyor. Bir biyografi kadar sıkmıyor ve aynı zamanda bir savaş filmi kadar aksiyon sahnesi yok. Tamamen adolf hitler'in kişiliği ön planda ve amerikan propagandasından uzak olduğu gözleniyor. akıcı ve sıkmadan ilerliyor. meraklı gözlerle izliyorsunuz. her insanın izlemesi gerektiği kanaatindeyim.