bugün

nazileri en iyi ve en objektif biçimde anlatan filmdir.
adolf hitler'i ve nazi almanyasını anlatan en iyi filmdir. Bruno Ganz'ın enfes oyunculuğunun da katkısı vardır. insanın tüylerini diken diken eder bu film.
yer yer gözlerinizin dolmasına yer yer de kanınızın donmasına sebebiyet verebilecek filmdir. kesinlikle izlenmesi gerekir. adolf hitler' i ülkesini çok seven, hırslı bir lider olarak göstermişlerdir. diğer filmlere nazaran daha farklı bir bakış açısına sahiptir bu film. ayrıca filmde her türlü intihar şeklini görebilmek mümkündür.
anlatıcı Traudl Junge gerçekte komünist asyalı sürüler tarafından defalarca tecavüze uğramıştır. filmde bunlar gösterilmemiştir fakat buna rağmen mükemmel bir filmdir. her sahnesi, her diyaloğunun üzerinde düşünülmüş, ince elenip sık dokunulmuştur. toplum evrimini ve insanın ilerlemesini kendine ilke edinmiş, temiz bir insanlık adına savaşmış o müthiş adamın sonu böyle olmamalıydı!! evet.
rammstein'ın ' der meister ' adlı parçasında geçen bir söz.
hitler hakkında son tahlilde "eşek altın semer de vurulsa eşektir" izlenimini değiştirmemekle birlikte, konu hakkında hollywood yapımlarının dışında kalan bir bakış açısı yakalamayı sağlayabilecek bir filmdir. başarılı bir çalışmadır. izlenesidir.
albert speer ile birlikte hayalindeki dünyanın başkenti germanya yeni berlin maketi önündeki konuşmaları, çevresindekilerin berlinden ayrılmasını söylemesine rağmen kaçmayı reddetmesi ve speer inde hitlere perde kapanırken sahnede olmalısınız dediği bölüm bence filmin en güzel sahnesiydi. eğer hitler savaşı kaybetmese halefi ne goebbels ne göring ve himmler olacaktı, halefi olarak dahi mühendis olarak gördüğü Albert Speer i düşündüğü iddia edilir.
zaferle hüsranın, sadakatle ihanetin ne denli ince bir çizgiyle ayrıldığını gözler önüne seren filmdir.
O dönemi en iyi yansıtan film belki de, seyir kalitesi yüksektir.
doğrusu bu filmde riya var. ve işgüzar işlenmiş teması.

film bir bakıma almanların günah çıkarması. Zira film hitlerin intiharından önceki son 12 günü geçirdiği sığınağa odaklanıyor ve belgesel ve filmlerin aksine, aşık ve insancıl bir hitler portresi ortaya koyuyor. pekii ama öncesi?
ayrıca, Hitler filmde çikolatadan haz alıyor ve eva brauna ileri derecede aşık görsterilmiş. iyi ama, bu hitler değil miydi; "ben aşık olmam. olamam. benim gibi güçlü adamın bir kadına aşık olduğunu düşünebiliyor musunuz? almanların ileri ırklığı nerede kalır o halde?" diyen?
Gerçekten başyapıt...Tek zayıf yönü iki saatten uzun olması...
Bruno Ganz muhteşem bir oyunculuk sergilemiş.Sinema tarihinin en iyi performanslarından birisi.Adamı izlerken sanki gerçekten Hitler i izliyormuş hissine kapıldım. ( yanlış anlaşılmasın hitleri daha önce hiç görmedim :-) Zaten oyunculuk da bu demek değil midir? Oynamak değil adeta yaşamak...

çok fazla da hazırlık yapmamış rolüne. verdiği bir röportaja göre hitlerin ses kaydını sadece 5 dk dinleyerek bu performansı göstermiş. helal olsun.
Hitlerin insani özellikleri de başarıyla yansıtılmış(Gerçi insan mıydı tartışılır ama).
Thomas Kretschmann film de az yer alsa da yine döktürmüş.

--spoiler--ımtrak

Filmdeki en güzel sahnelerden birinde hitler küçük bir çocuğa madalya takarken dile getirdiği :
--keşke generallerim de senin kadar cesur olabilseydi.'
cümlesi ne kadar da düşündürücü...

Yine Magda Goebbelsin çocuklarına:
nazizmin olmadığı bir dünyada ben ve çocuklarım da yaşayamayız, deyip ilaçla intihar ettikleri bölüm ne kadar kan dondurucu bir sahnedir...

--spoiler--ımtrak

kısaca izleyin.
muhteşem 1 filmdir , adolf'un sekreterini oynayan kadın ise tam öpülmelik , karşına alıp oralet içirmelik çok tatlı.
severim Boyle filmleri.
(bkz: downfall)
türkçesi çöküş olan güzel film.
izlemeyi düşündüğüm lakin netten mi izlesem android telefona mı indirsem bilemediğim bir filmdir.
Başarılı bir tarihi-biyografi filmi.Aslında film Almanya'nın çöküşünü anlattığı kadar Hitler'in hem psikolojik olarak hem de güvendiği insanlar tarafından da çökeltilmesini anlatıyor bu bakımdan da Hitler'in psiklojik çöküşünü ve çaresizliğini izlemek ilginç bir deneyim diyebilirim.Film yaklaşım iki buçuk saat ve dışarıdan bakıldığında ağır bir film gibi gözükebilir fakat aksine yaklaşık son yarım saati hariç soluksuz izlettiriyor zaten hiç durmuyor ki film yani Hitler ve çevresindeki insanların çaresizliğini gösterirken de fonda zaman zaman Almanya'nın çöküşünü de izliyoruz ve izleyenin bir an bile gözünü kırpmadan filme odaklanmasını sağlıyor,süresine rağmen baştan sona sürükleyici bir film diyebilirim.Filmde aslında dramatik öğeler de var,Hitler'in çöküşünden ziyade Hitler'in çevresindeki insanların Hitler'e olan bağlılığı tüyleri diken diken eden cinsten.Oyunculuklar oldukça başarılı zaten Bruno Ganz filmi oyunculuğuyla almış götürmüş resmen.Filmde doğru düzgün soundtrack olmaması filmin etkileyiciliğini azaltmış.Film sadece Hitler'in ve Almanya'nın çöküşü üzerine olduğu için zaman zaman kısır döngü içine girebiliyor bu yüzden nadiren de olsa izlerken biraz daraldım.Son olarak ben filmi beğendim,kesinlikle başarılı,tarihi film sevenlerin ve Hitler'e karşı ilgisi olanların mutlaka izlemesi gereken bir film.

7.5/10
esaretin bedeli ile birlikte tartışmasız en iyi filmdir.
ilk yayınlandığında sinemada izlemiştim
bu güne kadar muhtemelen 30 sefer izlemişimdir
orjinal kutulu cd si her daim karşımda durur
replikleri ile bazen müşterilerimle eğlenirim ama anlayan henüz çıkmadı
hitler selamından sonra selamun aleyküm dediğinde zaten her şey normale dönüyor

Luftwaffe generali Koller kısacık sahnesi ile apayrı bir yerdedir

''ruslar berline 12km mesafede ve ben bunu sorarak öğreniyorum''

thor steinar markasının isim babası general felix steiner (e) filimde adından söz ettirir
''steiner in saldırısı ile her şey düzelecek''.
ihanet, sadakat, şeref, onur, diktatörlük, akıl dışı emirler, ölenler, intihar edenler, intihar ettirilenler, yani ne arasanız bulacağınız film.

Bi ara Hitlerci olacağım sandım yalnız.
pek çok hatası olmakla birlikte izlenmesi gereken bir başyapıttır. benim gibi ibnelik yapmak için izlemezseniz o hataları görmeniz imkansız. hitler, otto günsche, joseph goebbels, rochus misch ve wilhelm mohnke rolleri harika çıkarılmış.
Filmin zaten mükemmel olduğu gayet açık ama bence bu aynı zamanda Alman sinemasındaki potansiyeli de gösteren bir film. oyuncular, sinema ve olaylara bakış açısı son derece etkileyici ve olağanüstü. almanların sanayiden, teknolojiden başka bi sik düşünmeyen kafası aslında sinema gibi önemli bir konuya yatırıp yapsalar, dünyaya açılsalar neler yapabileceklerini de gösteriyor. dünya sinema tarihindeki en iyi filmler listesine girmesi gereken bir film olmalı bana göre fakat malum amerikanın liderlik ettiği sinemada siyasi sebeplerle bunun pek olacağını da sanmıyorum.
hitleri oynayan abi hitleri hitlerden daha iyi oynamış. o derece iyidir yani.
hakan aygün'ün kitabıdır.
görsel
Sanırım Almanca.
nazi imparatorluğunun son nefesini hollywood filmlerine nazaran çok daha tarafsız ve abartısız bir şekilde anlatması nedeniyle belge niteliği taşıdığını düşündüğüm alman filmidir. imdb top 250 içerisinde yer almaktadır. dönemi merak edenlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

almanların gözünden ikinci dünya savaşını merak edenlerin ayrıca ;

das boat
stalingrad (1993 alman yapımı olan)

mutlaka izlemesi gerekir. ikisi de oldukça kaliteli filmlerdir.