bugün

Büyük bir işkence yöntemiyle erken yaşlarda tanışmış bahtsız nesildir. berberin yanında kendinizi yünü kırpılan koyun gibi hissederdiniz. Üstelik kafayı acıtması da cabası. Eşek tıraşı kavramı işte bu makinelerden yadigar.
görsel
ilkel epilasyon aleti.

mübarek kesmez, kökten çeker..
Değdiği yerden 1 ay saç falan çıkartmayan makineyle kırpılmış nesildir.
Saçı çeke çeke saç traşı olmayı bize o öğretti. Çocuk halimle saçımı çekti derim, saç değil o der.

Gerizekalı herif...
erkekliğede laf ettirmemek için kökünden koparılan her saç teli için için için ağlayan nesildir. bir de pezevenk sanki daha da keskinleşecekmiş gibi ikide bir yağlardı aleti. sonrada onu bir güzel saça tekrar sürerdi. 12-13 yaşıma kadar hatırlıyorum hep bu zımbırtıyla traş olmuştum, nefret ederdim berbere gitmekten. teknolojiye şükürler olsun bizi bu çin işkencesinden kurtardı.
efsane nesildir. hayatımda bir kere demir traş makinesiyle traş oldum o da tüm ömrüme yetti.
gözlerimden akan yaşları gizlemeye çalışıyordum küçücük berberde...
Hırt Hırt Hırt diye saçın kesiliş sesi kulağınızda yankılanır. Ara ara saçı çeker canınızı acıtır. Yüzde doksan saçınız yamuk yumuk olur. Öyle güzel bir aletti işte.
görsel
ilkokula gittiğim sıralarda memlekete gitmiştik. Benim saçları da kestirmemişti bizimkiler. Ama koca kafam onları öyle bi rahatsız etmiş olmalı ki merkeze kadar indirmeyip, köyün kavesinde saç traşı yapan dayıya götürmüşlerdi. Normalde makinayı bilirdim ama bu makas bozması makina ne boka yarıyor anlamamıştım. Saçlarım hem bok gibi hem de uzunlu kısalı kesilmişti. Bu lanet makinayla orda tanıştım bir dahada görmedim zaten. Şimdi görünce eskileri hatırladım bir an.
Oha lan sözlük dede kaynıyor.
dedem berberdi ve torunlarını bu makine ile tıraş ederdi. allah taksiratını affetsin, vefat ettikten sonra da bunları babam aldı ve ne kadar zor olabilir ki diyerekten benim saçıma girişti. tabii sonuç hüsran. hem çok zorlandı hem de fazla kısa kestiği için berbere gittiğimde düzeltmek için kazımak zorunda kalmışlardı saçımı. hey gidi günler...
dedesi tarafından çocukken defalarca bu aletle budanmış.biri olarak şunu söyleyebilirim;

mübarek saçları çeke çeke kestiği için haliyle çok can yakardı. bir sefer ağladığımı biliyorum.

saygılar sunuyorum azizim...
budama makasından farksız bir aletti. kestiği saçın yaklaşık beşte birini yoluyordu. ulan berber gitmekten korkardık o işkence aleti yüzünden.
Başlığı okuyunca saç köklerim acıyor.
Kesmez yolardi diyerek cevap veriyorum.
Eski berberlerin o demir tiras makinası yüzüne elleri iptal oldu.
Önce düzeltelim. Demir değil çeliktir, paslanmaz çeliktir. Makina değil alettir.

Bununla tıraş olan insanın kafasında yer yer çizgi halinde kafa derisi görünür. Kaplan desenini andırır ama eşek tıraşı denir.
Yaşadık oğul, yaşadık.

Yatılı okullarda okuduk. Sıfıra vurup gönderirlerdi.
ilçedeki berberleri acıtan ve acıtmayan olarak sınıflandırmış nesildir. Bazısı maşallah tam bir sanatçı edasıyla traş yapardı,hiç acımazdı.
Kesmekten ziyade koparan bir makineyle tras olmuş nesildir.
görsel
suç aleti olarak bulundurmanın yasak olması gereken tıraş makinesi.
görsel
Koyun kırpıyolar mk onla kim traş olmuş ben görmedim.
Ben askerde oldum bu aletle tras.

Kafa derisini aliyor direk, kesin cozum.
Buna traş makinesi demişler lakin bu bildiğin portatif giyotin.