bugün

yapmayın. intihara neden olabilir.

http://www.milliyet.com.t...rilamadi--gundem-2225003/
Kadınlara atfedilen lakin özellikle günümüz erkeklerinin de bolca yaptığı hededir.
boş laftır, ayrıca dinimizce de günahtır.
Dedi koydu gitti.

Zaman kaybı etkileşim.

Diyeceğini ilgili şahsa de, diyemeyeceğini koyma al yanına git baş ağrıtmasın.

"Sana da bir şey denilmiyorlardanım".
Gıybet Forever.
Büyük günah biliyoruz ama olmuyor işte.
en cok tercih edilen günah cesidi.
Çirkinleşme ve iftira olmadıkça kahvenin yanında iyi giden hobidir.
Birileri hakkında ileri geri konuşmanın ta kendisidir. Evet.
Tarkan ın metamorfoz albümünde yer alan ,bol atasöz ve deyim içeren güzel,hareketli şarkısı. https://m.youtube.com/watch?v=JkbaNoU0NCM
geç bunları,anam babam geç bunları,bir kalemde,bilirim ben yaptığımı.
https://www.youtube.com/w...;list=RDt-a6ARuBAhg#t=233
Yapmaktan bazen kaçamadığım ancak arkasından konuşyuğum kişiyi arayıp/ ulaşıp mutlaka dedikodusunu yaptığımızı helallik istediğimi sölemek gibi enteresan bir huya sahip olduğum davranış.

Geçen plajda adamın biri kıyıda suyun içine vücudunu sokmuş sadece gözler dışarıda bikinili hatunları kesiyor. Arkasından yanımdakilere bu adam amma şahin k ya benziyor deyip güldük. Sonra yine vicdan yapıp gittim söyledim; adam önce bi şaşırdı sonra yaptığını farkedince o da gülmeye başladı.

Bu da böyle bi anımdır..
Yalan dolan sözler. Adamsan yüzüne söyle derler insana.
cahil insanların itina ile gerçekleştirdikleri aktivitedir.
Dedikodunun bir adabı olduğunu düşündüğümdür. Dedikodu yaparsın. Bu şurayı kazanmış, şu şunu almış bilmem ne diye tabi ki günah ama iftira boyutuna ulaştı mı o iş sakat. Nice insanlar gördüm iftiraya uğrayıp dağılan, yıkılan. Yapmayın, kalp kırmayın. Varsayımlarınızla insanların hayatları hakkında yorumlar yapmayın.

Ne oldu biliyor musun sözlük?
Üniversitede birlikte çalıştığım iki adet arkadaşım var. Bunun yanında da hali vakti yerinde sevgilim. Defalarca evimde ağırladım. Yemek yaptım, yedirdim. Başımın gözümün sadakası olsun. Her günümü, saatlerimi geçirdiğim insanlar hayatımda duyduğum en ağır şeylerden biri ile itham etti beni. Bu kızlardan birisi ailesiyle iftara gelmişti geçtiğimiz ramazan ayında. Var sayımlarına göre, ben oturduğum evin kirasını ödeyemezmişim. Çok lüksmüş. Parayı erkek arkadaşımdan alıyormuşum. Hatta ona kapak attığımı, altına yattığımı(ne kadar iğrenç bir tabir yazarken dahi utanıyorum) konuşmuşlar annesi ile birlikte. Diğer kız da bu konuşma geçerken onlarla imiş. Bu konuşma kim bilir ne zaman oldu. Diğer kız bunu bana ne zaman söyledi peki? ikisinin araları bozulduğu zaman.
Birincisi, evimin kirasını rahatça ödeyelim diye öğretmen annem yazın bile çalıştı. ikincisi, bu hem benim hem ailemin haysiyetine şerefine yapılmış bir saldırı. Üçüncüsü diğer kız bunu aylardır söylemedi ve ben hiçbir şeyden haberi olmayan saftirik bunlarla oturup kalkmaya, yiyip içmeye devam ettim.
Anneme anlattım. Sesi bile titremedi. Dava açalım dedi. Bana da bunu iletmemi söyledi. Diğer bunu bana aylar sonra yetiştiren arkadaşımsa şahitlik etmeyeceğini söyledi bana. iki kelimesinden biri Allah olan kız, iftira duyunca oradan kalkıp gitmiyor ve ben hakkımı arama yoluna başvuracağımı söyleyince de gözünü kırpmadan şahitlik yapmayacağını söylüyor. Bilip de bunu mahkemede anlatmamak da günah değil mi? Dayım avukat. Bu işten bir sonuç çıkar mı ona soracağız, bakalım. Bahsi geçen bütün insanlar dini bütün geçinen, beş vakit namazında niyazında insanlar. Allah korkusundan bahsediyorlar ama korkusu olan insan bunları dile getirebilir mi? Gözüyle görse dahi getirmez. Ha ben kendimden eminim. Anacığım alnının akıyla bizi bu günlere kadar getirdi. Çok şükür.

Kıssadan hisse: insanların arına, namusuna dil uzatmayın. Ne haliniz varsa görün ama bunu yapmayın. Ha bir de osuruktan türk dizilerini izleyip onların etkisinde kalmayın. Gözünüzle görseniz dahi dile getirmemeniz gereken şeyler konusunda iftira atmayın.

Bütün bu saçmalıkları içime dert olduğu için yazdım. Maksadım baş ağrıtmak değil. Böyle şeylerin ağır sonuçları olabilir. Ben güçlü olmasaydım, psikolojim, ruh halim geçtiğimiz aylarda olduğu gibi dayanamayacak kadar zayıf olsaydı kendimi öldürebilirdim. Bunun vebalini ödeyemezlerdi. Gidip onlara saldırabilirdim. Bu işin sonu gelmezdi. Daha sinirlerine hakim olamayan bir insan gidip çekip vurabilirdi bile. Düşünmeden konuşmayın..
Yapıldığı ortamdan uzaklaşılması gerekir.
insanları birbirine bağlayan en etkili yöntem.
Bu yöntemle insanlar yeni tanışıyor bile olsalar, olumsuz bir paydada oluşturdukları ortak bağ ile başkalarına karşı "biz" olabilmeyi başarırlar. Böylece arkadaşlık veya dostluk temelleri atılmış olur.

insanların psikolojisini böyle etkilese de, dedikodunun kötü bir eylem olduğu gerçeğini değiştirmez.
tarkan'ın düşüşünü başlatan şarkıdır.
insanların hoşuna giden konuşma biçimi.
görsel
görsel
kim söylemiş beni
süheylâ'ya vurulmuşum diye?
kim görmüş, ama kim,
eleni'yi öptüğümü,
yüksakkaldırımda, güpegündüz?
melâhat'i almışım da sonra
alemdara gitmişim, öyle mi?
onu sonra anlatırım, fakat
kimin bacağını sıkmışım tramvayda?
gûya bir de galataya dadanmışız;
kafaları çekip çekip
orada alıyormuşuz soluğu;
geç bunları, anam babam, geç;
geç bunları bir kalem;
bilirim ben yaptığımı.

ya o, muallâ'yı sandala atıp,
ruhumda hicranın'ı söyletme hikâyesi?

orhan veli
Üstün Zeka ve beceri gerektirir.

Yeri gelir kişilik analizi, yeri gelir durum tespiti olur. Ama o asla dedikodu olmaz.

Dedikodu mu? Asla yapmayız.
Kendimi bildiğimden bu yana en çok hazetmediğim, boşa zaman öldürmeye yarayan birçok zaman bazı kişilere iftira atmaya kadar giden gereksiz şey. Kısaca gereksiz.
Rahatlatıcı bir aktivite.
Yalnız bi husus var, biz atıp tutmuyoruz yani. Sadece durum tespiti ve kişi analizi yapıyoruz.

Benden size küçük bir tavsiye; herkesin yanında yapmayın şunu. yalnızca best kankanızla yapın. Geçenlerde arkadaşlar konuşurken ben de kendimi tutamayıp konuya müdahil oldum.
içlerinden bi şıllık beni gammazladı ve sanki tümünü konuşan benmişim gibi oldum.

Sıkıntı yok. Hem ne derler? Gelsin yüzüne de söylerim asdfgjk.
Zinadan daha fena olduğunu öğrendiğim, gün içinde bilerek ya da farkında olmadan kolayca düşebildiğimiz yanlış. Kul hakkı olması hasebiyle de affını yalnızca Allah'tan isteyemiyoruz. Sadece hakkına girdiğimiz insanın kalbinin bize karşı yumuşamasını ve hesap gününde helal etmesini dileyebiliyoruz Allah'tan. Bir de gıyabında konuşarak hakkına girdiğimiz kişiden helallik isteyebiliyoruz ki bu bizleri şekilden şekile sokabilecek kötü bir durum. helallik istediğimiz kişi de konuşma anında ne kadar içten bir şekilde helal ederse, insafına kalmış oluyor. Her türlü başka bir kişiyi de alakadar ettiğinden es geçilmemesi gereken ve son derece dikkat gerektiren bir mevzu bu. Hele ki zinayı büyük bir günah olarak bilirken zinadan uzak durup dedikodudan vazgeçmemek kişinin kendisine yaptığı büyük bir ihmalkarlık. Ayrıca bundan uzak durmak toplum yaşantısını da büyük ölçüde olumlu manada etkileyecektir.