bugün

sözlükte, 10-15 yıl okuyup da bu iki bağlaç ve edatın yazımını bilmeyen arkadaşlara bunların yazımını haddimiz olmayarak hatırlatmak amacıyla yapılan iştir.

de bilindiği üzere bağlaç olduğunda ayrı yazılır diğer durumlarda bulunma hali ekidir ve bitişik yazılır. ayırt etmesi çok kolaydır; de kapatılır, cümlenin anlamında bir bozulma olmuyorsa bağlaçtır ve ayrı yazılır.
örnek:
"oku da adam ol" gibi...

mi soru edatı ise her durumda ayrı yazılır. ancak kendisinden sonra gelen ekler mi'ye bitişik olarak yazılır.
örnek:
"geliyor musun" gibi...
türkçe ye özen göstereceksin anladık. ama bazı yazarların anlamadıkları yazının şekli değil içeriği . çünkü burada çoğu insan bu yazım kurallarını biliyordur. uyarmak gerekir. ama abartmadan. zırt pırt aynı konu hakkında bilmiş bilmiş başlık açmadan.
bokunu çıkarmadan. kimse buraya türkçe dersi dinlemeye gelmiyordur.
kendi adıma söyleyeyim ben aslında bu konuları ders diye anlatırım ama uygulamada yapmam resmi bir belge değilse şayet.
tanım : özensiz insanların yanlış kullandığı yazım kuralları.
yazılan entry düşüncelerime uymayabilir ya da hiç hoşlanmadığım şeyler yazılmıştır. ben bunu eksilemem. eğer içinde yazım hatası varsa(göze batacak şekilde) direk basarım eksiyi. benim için bu kadar önemlidir işte de ve mi nin yazımı. kimse gelip bana yok sen tdk mısın, biz buraya türkçe dersi almaya gelmiyoruz falan demesin. sen doğru dürüst dilini kullanamıyorsun, küçücük çocukların bildiği yazım kurallarından bihabersin. ve bunu da çok matak bir şeymiş gibi övüne övüne anlatıyorsun. yazık lan. kendi dilini adam gibi kullanmaktan aciz ezik bir nesil yetişiyor...
(bkz: demin yazarken de ve min i ayrı yazmak)
gammazların işine yarayan hededir. yazar olmasına karşın, nerede ayrı yazıldığını bilmeyen yazarlar vardır. sayıları da fena değildir.
aynı başlıktan dır dır sürekli açılmasının eleştirmiş insanları ezik diye nitelendiren, çok bilmiş ezik yazarın doğru yazdığını iddia ettiği yazım kurallarıdır. *
ilkokuldan liseye kadar anlatılan, yazım kurallarıyla ilgili bir konudur. nasıl olur da öğrenemeyen, doğru yazamayan insanlar olur anlayamıyorum.
bütün samimiyetimle itiraf ediyorum; özellikle sözlükte yazarken, yazdıklarımın g.tüme girmemesi için en dikkat ettiğim husustur.
bir de ki vardır bunlar gibi olan.
http://www.mikide.com/
-dahi anlamına gelen de ayrı yazılır

- bir soru eki olan mi mu ayrı yazılır

- de eki dahi anlamına gelse bile önüne mi mı mu eki gelirde o dahi anlamındaki de bitişik yazılır. örnek;

o da geldi ayrı, oda mı geldi de ki da bitişik yazılır
cümlede anlam, anlatım bozukluğu varsa de nin yazımını hatalı yapmış olabilirsiniz.
de nin ayrı yazılması gereken bir cümle: " sen de mi brütüs? "
eğer bitişik yazsaydık "sende mi brütüs?" görüldüğü üzere bir anlam bozukluğu oluştu. ney bende mi amk?
Cümleden çıkardığınızda anlamı değişmiyorsa -de eki ayrı yazılır.

Soru eki olan "mi" ise hep ayrı yazılır.
az önce şaşırarak öğrendiğim yazım biçimidir.

''öylemi? bende bitişik yazılıyor sanıyordum.''