bugün

Midenin arkasında, diyaframın altında, sol böbreğin üstünde*, yassı, uzunca, akyuvar üreten ve yıpranmış alyuvarları toplayan, damarlı, gevşek bir dokudan oluşmuş organ.*
çoğu dürümcüde karışık atılabileceği gibi sade dalagında menüde bulunduğu yemek çeşididir.
fiyatı 1-2 lira olan köfte tezgahı gibi neylüğü belirsiz bir tezgahta yapılan, pek bi' pis ortamda yarım ekmeğin arasına konularak halka "gıda lan bu" dercesine sunulan lezzetli karın doyurgaç.
küçükken çok zayıf ve benizsiz olanların yemekle yükümlü olduğu sakatat .az pişmişi makbul .(annelere göre)
şiştiğinde oturup kaldığınız, nefes alamadığınız bir organ.
(bkz: bunu yiyen insan olamaz)
suya konulup bir gece bekletildiğinde sadece damarlarını görebildiğiniz sır kan organ...ığyyy
(bkz: çocukken yapılan garip deneyler) zayıf olanların çokca yediği yemek zorunda kaldığı sakatat...
zedelendiği takdirde iç kanamaya neden olan organ.
en cok kufuredilen organlardandir.bir insan nasil olurda bir digerinin dalagiyla ilgili bir fantezi kurar anlayamamisimdir...
insanda bir tane bulunan organdır. az önce öğrendim ben de. garip değil mi?
yumruk yemenin kötü olacağı bölge.
(bkz: fena ağrıtır)
eritrositlerin yıkım yeridir.
bazılarının iki tane sandığı ama vücutta bir tane bulunan organımızdır.
intraperitoneal bir organdır.
ciğercilerde yemek isterseniz az pişmiş isteyiniz. kan yapar, faydalıdır.
(bkz: iskeçeli mümün aga)
kanadığı zaman masif kanayan organ. öyle ki cerrahlar durdurmaya bile çalışmaz dalak klembi denilen aleti takıp direk organı rezeke ederler.
alındığında askere gitmenizi engelleyen organ.
alındığında normal bir şekilde yaşamınıza devam edebileceğiniz organ.
muhteşem 16 derecelik bir havayla izmirde pazar gününe uyanan bünyenin küfür sebebidir. nitekim öğrenilmesi ezberlenmesi gereken onca yeri vardır ve sınav pazartesidir.

dalak lenfoid bir organdır. Eritrositlerin yıkım, kana geçen aktif lenfositlerin oluşma bölgesidir. immunalerjik filtredir. mikroskopik incelemesinde beyaz ve kırmızı pulpa olarak adlandırılan iki bölge dikkati çeker. kan dolaşımı sırası ise hilumdan gelen splenik arter girer içine, dallanır, trabeküler arteri oluşturur. parankima dokusuna girdiğinde beyaz pulpa olarak adlandırılır. sinüzoidlerden kırmızı pulpa venlerine gelen kan parankimayı terkedip trabeküler venler yoluyla splenik vene bağlanır ve defolur gider vena inferiore doğru.
balık pazarında gece saatlerinde ortaya çıkan doktorun yerinde bulabileceğiniz kırmızı gece yemeği.
an itibariyle ağrıyan organım. şişti mi ne? halı saha maçı yaparken de böyle ağrıyordu. patlayacak diye korkuyorum. ölür müyüm diye de merak ediyorum.

vasiyetimdir: bu entry'den sonra 48 saat içerisinde entry girmezsem gelişmelerden ismim öldü diye ilan edile.
ilginç küfürlere vesile olabilen bir organ.
küfür jargonunda ayrı bir yeri vardır. bu nasıl bir muhayyiledir ki; dalak ve penis birleşmiştir.
lenfoid organlardan biridir ve alınması ile pek çok hastalıkta bireyi riskli gruba sokar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar