bugün

'oturaydiniz yav, daa gaapuz kesiveecegdig' diye soylendiginde beni benden alan muhtesem tabir.
yazlari her tarafta gorulen misafire karpuz ikram etme cilginliginin tabii sonucudur. ancak yilin her vakti kullanilabilir. daha kalsaydiniz manasindadir. ama hemen ardindan bi 'neyse madem, biz sizi tutmayalim daha fazla' deme egilimi vardir insanlarda.
gercekten, daha karpuz kesmeyi dusunuyorsa ev sahibi, iste o zaman gulunur.
bir zamanlar bir banka reklamının repliklerine konu olmuş ve yıllanmasına karşın hala insanların kullanmaktan ve midelerimizi bulandırmaktan sıkılmadıkları iğrenç ötesi espri.hatta bu espri kışın yapılmışsa zaten hiç bir cazibesi ve gerçekciliği yoktur.
Bir yere misafirliğe gittiğinizde,sizi ağırlayan konukseverlerin:
- Ehh biz artık kalkalım
- EEEE daha karpuz kesecektik(bkz: ortamın yıklıcağı izlenimini vererek söylenen ama hiçbir kıpırtı olmayan ve ardından da hiçbirşey olmamış gibi devam edilen anlık espriymiş gibi görünen atasözümüz...)
- Bizede bekleriz yaniii hep biz geliyoruz.Hem siz gelin bizde daha güzel espriler var *
(bkz: yapı kredi bankası)
(bkz: daha garbuz gesecegiydik)
espirinin yaz günü yapıldığında ciddiye alındığı ve gidecek olan misafirin;
+eh az daha oturalım bari...
diyerek espiriden anlamadığı, sizin de ortama bir anda bön bön baktığınız, hele ki evde karpuz yoksa bari kavun kesiyim geliyim dediğiniz söz öbeğinden bozma eylemdir.
anlamayan kişileri de bir an boğma isteği beliriverir bünyede...öyle herkese söylenmeyeceğini zamanla anlarsınız.
doyum olmayan muhabbetin ortasında, acil bir meseleden dolayı kalkmak zorunda kalan şahsa hitaptır. muhabbet can sıkıyorsa sadece nezaketen söylenendir.
genelde "müsade allah'tan" diye yanıtlanan, ben siktir olup gideceğim ama hani sende izin veriyormuş gibi yap cümlesidir..
garip bir sozdur, sanki izin verilmezse gidilmeyecek midir?
-kahveler sade bize müsaade.
-daha karpuz keseceedik.
gerçekten denk gelindiğinde çok güldürüp ayıp ettiren, replik.

hala gülüyorum, kabus gibi..
getirin ben keserim kescektik demekle olmaz.
ufak ufak yaylan bakayım anlamına gelen deyimsi.
"biz artık kalkalım"ın ardından gelen kalıplaşmış türk söz dizisidir.
(bkz: komutanların istifaları sonrası taraf ın manşeti)
taraf gazetesinin komutanların istifasına tepki vermek için attığı manşet.
(bkz: açaydım kollarımı gitme diyeydim)
sahiplerinin genelev çalışanlarının ailelerinin mensubu olduğu gazete(!)nin gün itibariyle attığı manşet.gazeteyi sabah saatlerinde bayide gördükten itibaren şu saate kadar aralıksız sinir yaşatmış, sokak ortasında bela okutmuştur.allah belanızı versin şeref yoksunları, bölücü itler!
şöyle birşeydir:

http://galeri4.uludagsozl...puz-kesecektik_165143.jpg
azalarak bitmesi gereken gerizekalıca bir espri(!).

biraz orjinal olun amk. sürekli aynı tepkileri verip, aynı esprileri yapmayın.

- hadi bize müsade, hasta ziyareti kısa olur
+ nereye yav, daha karpuz kesecektik eheiheheihehi
- amk gerizekalısı!
benim nickimdir ne diyonuz yaws.
"daha garpız keseceedik" şeklinde söylendiğinde çok hoş olan cümle.
hangi firmanın reklamıdır hala hatırlamadığım reklam sözüdür. rica edicem biri bana hatırlatsın.
Muhabbet bitmez. Hele ki ortamda muhabbetine doyum olmayan dostlar varsa. Ama malum yarın mutlak iş güç vardır. Dinç kalkmak gerek. O yüzden tadında bırakmalı her işi. Ne denir giderken bilirsiniz; hadi bana eyvallah. iki orta bi sade, hadi bana müsade..

(bkz: kalın sağlıcakla)