bugün

haber odur ki, ülkede isyan çıkaran it soylarının hatta soysuzların sebep olarak öne sürdüğü dar hücre iddiasının Türkiye Cumhuriyeti bakanı tarafından çürütüldüğü cümleciğin sözlük formatına uygun ifadesidir.

Mesele şu imiş bizza haberden öğrenelim

--spoiler--
Abdullah Öcalan'ın imralıda yeni inşa edilen cezaevi koşullarından şikâyet etmesi üzerine Türkiye nin birçok yerinde gösteriler yapıldı, olaylar çıktı, göstericiler güvenlik güçlerine saldırdı. Bu gösterilerde yine çocuklar da ön saflara sürüldü.
DTP lideri Ahmet Türk, Öcalanın yeni cezaevindeki koşullarının eskisinden daha kötü olduğunu, sağlık durumunun Türkiyedeki gelişmeleri etkileyecek önemde görülmesi gerektiğini açıkladı. Öcalan ve DTP sözcüleri, yeni cezaevindeki odasının eski odasından çok küçük olduğunu öne sürdüler. Eski odasının 12 metrekare, yeni odasının ise 6 metrekare olduğunu belirterek, değiştirilmesini istediler. Öcalanın,"Burada nefes alamıyorum. Eski odamda pencere alçaktı, burada yüksek" * şikâyetinde bulunduğu yansıdı.
Bir taraftan gösteriler devam ederken diğer taraftan DTPli iki milletvekili Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e giderek Öcalanın yerinin değişmesini talep ettiler.
Adalet Bakanı Erginle dün bu konuyu konuştum.

Fark 17 santim
Ergin, Öcalanın eski odasının 12 metrekare, yeni odasının ise 6 metrekare olduğu iddiasının doğru olmadığını belirterek, şu bilgiyi verdi:
"Yeni odası da eskisiyle hemen hemen aynı büyüklükte. Arada 17 santimetrekarelik bir fark var. Eski odası 11.98 metrekare, yeni odası ise 11.81 metrekare. Yani şikâyet edilecek bir fark yok. Şikâyet 17 santimetrekare için. Buna karşın yeni inşa edilen cezaevinin koşulları eskisinden çok daha iyi, çok daha fazla olanaklara sahip. Yeni inşa ettiğimiz cezaevi standart F tipi cezaevidir. Uluslararası standartlardan fazlası vardır eksiği yoktur. Nitekim, uluslararası kuruluşların yaptığı denetlemelerde Türkiyedeki F tipi cezaevi standartlarının çok iyi olduğu tespit ve tescil edilmiştir. işkenceyi Önleme Komitesinden de heyetler aynı incelemeyi yapmışlardır."
--spoiler--

kaynak: http://www.milliyet.com.t...cleID=1169429&b=Ergin: Sikâyet 17 cm kare icin&KategoriID=4

yani canlar mesele aslında aponun daha kötü şartlarda yaşamadığını herkese kanıtlamak zorundaymışız. vay anam, kim sebep oldu o bu değil de, şehitlerin kemikleri sızlıyor ona yanıyorum. bir de bu ülke bakanının apoyu rahat ettirme sevdasına...
jigolu tutalım ona haftada bir kaydırıversin bu milletimiz için bu babam için bu anam için bu da benim için (bkz: malkoçoğlu)
Dtpli bir milletvekili -adını unuttum- Öcalanın özel bir mahkum olduğunu buyurdu dün akşam star haberde.Ona çok iyi bakılması gerektiğini, bulunduğu yerde havalandırmanın yetersiz olduğunu, bu şartlarda orada sağlıklı kalamayacağını söyledi.Yetkililerde yanayakıla, hayır biz Apoya gayet iyi bakıyoruz, valla billa diye açıklama yapıyorlar.Nesi eksi hiç anlamıyorum.Bundan fazlası direkt özgürlük olsa gerek.Bir insanın kendine ait adası olurmu ya? görülmüş şey değil.Bugün parasızlıktan doktora gidemeyen bir çok insan var.Adamın kendine özel doktoru var.Bu şartlarda imralıda yaşarmısın deseler, bir çok tc vatandaşı seve seve kabul eder diye düşünüyorum.Ekmek elden su gölden.Hala aponun hayat standartına ulaşamamış milyonlarca insan yaşıyor bu memlekette.
dtplilere hukumetin verdigi cesaret ve had sonucu ortaya çikmis saçmaliktan da öte siçimtirik bir açiklamadir. jakuzi,masaj salonu,vs... gibi istekler de yakin da siralanir. vay efendim neymis ufacik pencereden nefes alamiyormus,hayat sartlari kisitlanmis.
ulan demezler mi adama? ulan kundakta ki bebegin suçu neydi?
(bkz: serefsiz olmak)
şehit aileleri açlık ve sefaletle boğuşurken, buna sebebiyet veren bir yaratığın; atasını, vatanını, milletini seven insanların ödedikleri vergilerle beslenmesi, çoğu masum insandan daha iyi standartlarda yaşatılmasıdır...*
(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)