bugün

1 hafta önce çıkmış, ilk oyununun devamı olan bir harita üzerinden oynanan strateji oyunu.
tutorial ı bile karışık olan oyun paradox yine çıldırtacak bizi.
karmaşıklığı ve inanılmaz ayrıntılarıyla bünyenin içine sıçan bir oyun.
tavsiye üzerine indirdiğim ve karmaşıklığı ile beni benden alan oyun.
yazık bu oyuna sadece 4 entry girilmiş. küçük boyutuna rağmen çok kaliteli bir strateji oyunudur. ister gavur olup dük , kral yada imparator veyahut türk yada islam coğrafyasında başka bir karakter yöneterek sultanlığa yükselebiliyorsunuz. aslında olay en tepeye çıkmak değil ailenizi en iyi şekilde yönetmek. bu hiç kolay olmuyo binbir entrika içinde yaşamaya ve varislerinizi yetiştirmeye çalışıyosunuz. eğer varisiniz geri zekalı çıkarsa işte o kötü. oyun çok ayrıntılı ama işi kavrayınca insan başından kalkmak istemiyor.
karmaşık falan olmayan oyundur sadece diğer harita üzeri oyunlardan farklıdır.

geçen gün başladım irlanda da kimsenin siklemediği bir kont idim. bastım entrikayı. bir yemek düzenledim vasallara sonra büyük ava çıktık beraber.

koydum düşelik iddiamı. aldım düşeliği. sora ikinci düşelik ünvanını da alınca kral iddiasına oynadım ve kazandım.

ufak bir kasabanın sikindirik kontuyken şimdi toprak bütünlüğünü sağladığım irlanda nın kralıyım. yakında inligtere ve iskoçya üzerindeki hak iddialarımı da savunacağım.

onun haricinde haçlı seferleri orjinalindeki gibi inanılmaz mantıksız.
steam'den alınca herhangi bir türk devletini oynayabilmek için oyunun üstüne dehşet para dökmeniz gerekecektir. ananı sikeyim kapitalizm.
bütün dlc'lerin içinde bulunduğu collection sürümüne sahibim. neden sahibim? türkler'i tanrıcı bırakıp oyunu europa universalis 4'e ihraç etmek için.

oyun devlet yönetmek falan değil, hanedan yönetmek. bir kere bunu bilin. sonra "vay benim topraklar büyüdü, elimde tutamıyorum" falan demeyin. sizin işiniz devleti değil hanedanınızı yönetmek. bunun için yasalar çıkartacak, topraklarını büyütecek, veliaht hazırlayacaksınız.

ha bir de oyundaki karakterinizin, yani hanedanınızın başının odakları var. kimi aile babası, kimi zampara, kimi avcı, kimi devlet adamı vs. vs. ...

oyunda din önemli. eski dinler paganizm çatısı altına toplanmış durumda. tanrıcılık, norse, maniheizm falan hep var. bunların kendilerine ait farklı farklı özellikleri var. meselâ zerdüştlük inancınca divine blood diye bir olay var. kardeş kardeşe evlenince tebaânın hoşuna gidiyor.

karakterinizin istatistikleri çok önemli. devlet ilişkilerinde eşin istatistiklerinin yarısı da buna ekleniyor.

bazı milletlerin kendilerine has güzellikleri var. meselâ doğu roma imparatorluğu'nun imparatoru ya da tekfuruysanız hapse attığınız erkekleri iğdiş edebiliyorsunuz.
1241 rise of hansa senaryosunda anadolu selçukluları ile oynamanın gayet zevkli olduğu oyundur.
velhasılı büyük sultan alaaddin keykubat'ın bıraktığı sağlam miras ve kösedağ savaş'ının henüz yaşanmamış olması tarihi çevirebilme imkanını sunmakta. bende doğudaki ilhanlı kağanlığının beni yiyecekmiş gibi komşum olarak konumlandığı o yılda risk budur deyip oyuna başladım.
ilk işim baş vezirimi ilhanlı başkentine diplomatik misyona yollamak oldu. 3-5 yılda hülagu han'ın bana olan düşüncesini pozitife çeviren eventler yağmaya başladı böylelikle moğol istilası anadolu'yu kapsamadı.
yine de bu devletle nihai hesaplaşma kaçınılmaz olacaktı ve bende hazır olabilmek için toprakları genişletmeye başladım. kilikya(adana) ermeni krallığını yıktım. peşi sıra trabzon imparatorluğundan trabzon yöresini aldım adamların elinde bir tek kırım kaldı. onu da altın orda süpürdü. bundan sonra durmadan bizans'a saldırdım. bizans bu saldırılara dayanamadı ve 1270 yılında ortadan kalktı. artık başkenti konstantinopolis olan ve günümüz türkiye'sini kapsayan bir devlet haline geldim ve ilhanlıları çevreleyecek ittifak sistemini inşaya başladım. bu noktada müslüman hükümdarların 4 tane yasal eş seçme hakları olduğundan her bir seçeneği kudretli kralların kızları lehine kullandım.
ilk hatun eyyübilerin prensesiydi. ikincisi hindistan'ın kuzeyi ve orta kısımlarında egemen olan gulam devletinin prensesiydi. üçüncü seçenek hala daha ayakta kalan abbasi halifeliğinin prensesiydi. abbasiler ayakta kalmakla kalmayıp ırak'ta etkin bir şekilde varlıklarını sürdürmekteydiler. son seçenek ise gürcü kralının kızı oldu. böylelikle kuzey hariç ilhanlıları her yerden çevreleyen bir ittifak sistemi kurdum.
plandaki tek sıkıntı ilhanlıların aynı soydan olduları için altın orda ile doğal müttefik olmaları. bakalım ben saldırınca savaşa dahil olacaklar mı? başka türlü de bu moğollarla başa çıkma yolu yok nasıl bir belaysa adamlar. *
neticeyi editleriz...
Horse lords eklenti paketiyle birlikte türk devletlerinde belirgin bir fark ( daha güçlüyüz ) söz konusu olan oyundur. online oynaması çok keyifli ancak indirimli hali , full dlc + oyun 200 tl den fazla olduğu için oyuncuları sahte oynamayı tercih ediyor .
(#27305813)
ilhanlılara saldırdığımda altın orda yardıma gelmedi. retinue birliklerimle iran topraklarıma baskın verdim ki böylelikle derebeylerinin orduları birleşmesin. sonra moğolların retinue birlikleri birleşti ve 100 000 kişi oldular. hemen retinue ve derebeylerimin ordularını birleştirdim ve dağlık doğu anadoluda beklemeye başladım. geldiler uzun sürede dengede gitti savaş lakin kaybettim.
netice taktik yenilgi stratejik zafer. çünkü moğolların taa bozkırdan gelen ve yenilenmesi mümkün olmayan retinue birliklerinin mevcudu epey azaldı. böylelikle doğu sınırımdan emin olarak batı'ya yönelmeye devam ettim. kısacası moğolları yenmek namümkün. *
paradoxa ait gerçek zamanı strateji oyunudur. mantığı çok basittir rastgele bir hane veya karakter seçiyorsun istediğiniz şekilde istediğiniz kadınla istediğiniz kişinin kızını oğlunauza alabiliyosunuz (karşı taraf kabul ettiği sürece). kesinlikle türk devletleriyle oynaması çok zevklidir hazara sırtını verip araplara saldırmak kadar iyisi yoktur tabi oynayan kişiye bağlıdır. irlandada küçücük bir dük britanya imparatoru olabilir. oyunu güzel bir biçimde oynamak için en az orta dereceli ingilizce bilmek şarttır.
şu zamana kadar tarih derslerini zerre sevemeyen benim bile ilgimi çekmiş oyundur. oyunu hala çözmeye çalışıyorum çünkü eu serilerine hiç benzemiyor ve biraz daha ayrıntılı gibi, fazlasıyla ayrıntılı hatta. uygurları aldım ve maniheizm dinim ile birlikte efendi efendi savaşmadan takılıyorum. hanlar, kağanlar, bögüler ve yabgular ile birlikte entrikalı yolculuklara çıkıyoruz. ilk olarak kendime bizim topraklardan güvenilir ve sadık bir eş seçtim (mouse ile tıklayarak eş seçmesi gerçekten zevkliymiş). sonra kıl olduğum akrabalara sataşıp çevremdeki bazı topraklara göz diktim. onlara sürpriz olarak bilgi çalmaları için küçük küçük dost görünümlü adamlar yolladım. bir tane adam denilen ama adam gibi gözükmeyen biri var kendisinin hatunuma yan baktığını düşünüyorum ve onun aklını ilerde alacağım. gerekirse düelloya davet edip benim gibi bir han ile uğraşmak nedir kendisine bunu göstereceğim.
Paradox'un hanedan yönetme oyunudur.

Paradoks uzmanı olarak sorularınızı alabilirim.
the reapers due dlcsi vesilesiyle indirip avarlarla oynadığım oyundur. şimdilik ben dengizik han bulgaristanı fethetmiş kalan avarları da topraklarıma katmış bulunmaktayım. fakat iç isyanlar baya zorlamıştır efenim beni. neyse ki decisions'ta tribal ordu var o da olmasa sefere çıkamayacaz.

dengizik han 65 yaşında hala daha ölmedi onun yüzünden heir düşünmedik iyi mi. Allah'tan 5 çocuğum var. bu arada eski transilvanya yüksek beyi yani bey'e de Allah'tan rahmet diliyorum. öyle bir arkadaş görmemiştim resmen en güzel prestij kaynağım oydu. keşke seni bırakıp da hırvatistanı haraca bağlamasaydım. önce rakibimdin sonra arkadaşım oldun, en sonunda da rahmetli oldun.* saygılar.
Benim çok beğendiğim ve genelde oynadığım oyundur. Bu sıralar yeni dlcsi reaper's due çıktı. Ahh ahh az tengrici olup dini reform etmedik. Az türk olup göçebelikte kalıp orayı burayı yağmalamadık. Az mı anadoluyu işgal edip oralara yerleşmedik. Bir de oynarken size kurulan entrikalar, odaklarınıza göre yaşadığınız olaylar felan. Sıkılana kadar oynanışı çok güzel oyundur ck2. Sıkıldıktan sonra ise bir daha bakmazsınız. Böyle garip bir yanı var.
artık temeli ücretsiz olan oyundur.

https://www.facebook.com/...28941/?type=3&theater

Ama ardında bir ton dlc var yüzlerce dolar değerinde.
çeşitli fantastik evrenler için tam dönüştürme modları bulunan oyun.

warhammer fantasy

https://www.moddb.com/mods/warhammer-geheimnisnacht

elder scrolls

https://www.moddb.com/mods/elder-kings

lord of the rings

https://www.moddb.com/mods/ck2-middle-earth-project

warcraft

https://www.moddb.com/mods/warcraft-kings-of-azeroth

game of thrones

https://www.moddb.com/mod...a-game-of-thrones-ck2agot
Yıllar önce Büyük Selçuklu imparatorluğu'nu kurup Moğollara, Araplara, Rum ve Gürcülere, Hindulara kan kusturup haritanın neredeyse yarısını fethettiğim oyundur. Türkiye'de eu4 kadar ilgi görmemiştir maalesef.