bugün

tam olarak karşılamasa da reklam yazarı olarak dilimize çevrilen ve yazmaktan çok düşünmeyi gerektiren meslek.
Eskiden metin yazarı denilirdi, o daha beterdi.
ı am just a copywriter *
(bkz: reklam yazarı)
mensubu olduğum mesleğin ingilizcedeki söylenişi. ayrıca entrylerinden meslektaşım olduğu çıkarımını yaptığım yazar.
Serbest olarak da dahil olunabilen, benim de içinde bulunduğum bir mesleki goygoy. Nereye ve ne hakkında yazdığınıza göre işin sevimliliğinde pozitif ya da negatif yönelimler meydana gelebilir. Zira anahtar kelime odaklı* bir içerik üretimi gerçekleştiriyorsanız, yazarlık dışında aklınıza gelebilecek pek çok şeyi yapıyorsunuzdur. Blog yazarlığına benzemez, genellikle sipariş usulü çalışılır, bünyeyi darlar, yaratıcılığı besliyormuş gibi gözükse de insanın beynini başını çatlatır. Bırakın, ben de bırakacağım bir gün. Gidip yazmaya değer şeyler hakkında yazalım, onu da kimse okumuyor bunları da.

Bu metin yazarlığı işi, daha doğrusu bir metin yazarından bu günlerde beklenen şey, arama motorları optimizasyonlarında, üretilen içerikte bulunan anahtar kelime, yani kilit ögeler sayesinde iyi bir konum elde etmek, içeriğin yayınlanacağı siteye trafik sağlamak amacıdır. Yani mesela Google'da bir şey arıyorsunuz, atıyorum "Beşiktaş 19 Ağustos Maçı Saat Kaçta?" yazıyorsunuz. Sonra google'da ilk sıralarda yer alan o beş siteye bakıyorsunuz, içerikte bir ton zırvalık var ve bi sik anlatmıyor, size de hayvani uzun bir yazının sonunda maçın saatini söylüyor, bazen de hiç söylemiyor. işte o iğrenç şeyleri genellikle biz yazıyoruz. Daha nitelikli üretimler de gerçekleştirilmiyor değil, ancak geneli bu yönde.
Metin yazarı, reklam, pazarlama ve diğer tanıtım amaçları için metin yazan kişidir.

Bir reklamın, pazarlama materyalinin veya web içeriği de dahil olmak üzere diğer promosyon materyallerinin içeriğinden bir metin yazarı sorumludur. Genellikle bir reklam ajansı veya şirket içi pazarlama ekibi tarafından istihdam edilirler, ancak serbest olarak da çalışabilirler.

Bir metin yazarı aşağıdakilerden sorumlu olabilir:

- Müşterinin ihtiyaç ve hedeflerine uygun yaratıcı bir konsept geliştirmek

- Potansiyel müşterileri bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna edecek kelimeler ve ifadeler yazmak

- Mesajın tonunun hedef kitlenin değerleriyle eşleşmesini sağlamak

- Etkili kopya yazmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olmalarını sağlamak

(bkz: dijital pazarlama) (bkz: seo)