bugün

normal tiptir.

tip - 1 diyabet hastasıyım. ilk başlarda bende inanmamıştım coca cola zero da sıfır şeker ve sıfır kalori olacağına.

coca cola'nın ceosu, iş ortağı, satış şefi yada elemanı değilim bu entryi ona göre yazıyorum. bizzat kendi üzerimde denedim. bir kere coca cola zero asla şeker yükseltmiyor. şimdi uzun uzadıya anlatmak isterdim ama kısaca;

Glisemik indeks değeri 0-55 arası olan besinler düşük glisemik indeksli (yani kalorili) olarak sayılyor. bazı besinler içlerinde karbonhidrat bulunmasına rağmen, 50 gram karbonhidrat içeren miktarı yemek bir seferde olanaksız olduğu için bu besinlerin glisemik indeks değeri yoktur denir.

yani sen 50 gram kalori alman için yaklaşık bi 10 litre coca cola zero içmen gerekir.

kalori de diyabet hastalarında şekeri yükseltiyor.

not: açlık kan şekeri 140 mg iken yarım litre coca cola zero içilerek bizzat denenmiştir.

bu şu demek değil tabi ki de. kalori karbonhidrad yada şeker yoktur faydalıdır anlamına gelmez arkadaşlar. çok canınız istediğinizde nefsiniz körelecek kadar için bokunu çıkartmamak şartı ile.

aynı zamanda bu ürün içindeki indexler (şeker-kalori-kh...)sağlık bakanlığı ve who tarafından denetim halinde geçiyor. yani kafanıza göre basıp bunu sürmüyorlar piyasaya.
Gerçekten sıfıra yakın kalori. Kalori hesabı o ürünün yakılarak sağladığı enerjidir yani öyle tahmini kafasına göre yazılmıyor. içinde şeker tadı veren maddeler var ama bunlar enerji vermiyor ne bok oldukları belli değil.
içindeki maddelerin ne bok olduklarını araştırarak öğrenebileceğin kola çeşididir. ayrıca kalorisizdir.