bugün

bir internet sitesinin iddiasına göre "cochineal böceğinin larva özütü olan carminic acid" coca colanın açıklanmayan sırrını oluşturuyor. eğer iddia doğru ise vejeteryanlara yazık oldu. ilgili link ;
http://www.tepkimiz.net/i...tion=com_content&task=
view&id=248&itemid=30
bütün dünyanın çözmek için bir tarafını yırtıp çözemediği bizim türk şakirtlerimiz tarafından çözülen formüldür.

şimdi yazıyorum

1 ölçek fare boku 2 ölçek domuz kanı 1 ölçek hamam böceği kurusu içine biraz tarçın atıyoruz biraz meyan kökü su koyup kaynatıyoruz işte size çoca cola.

edit;

genç şakirtler rahatsız.
farklı şehirlerde olmak zorunda olan sadece 3 kişinin bildiği formüldür. bu üç kişi kesinlikle görüşemez veya aynı araca binemezler. olası bir ölüm durumunda diğer ikisinin sağ kalması sağlanmalıdır.
4 sene önce öğrendim ve hala kana kana (kahvaltı dahil olmak üzere) içiyorum(kanırtıyorum) biraz kilo yapması dışında zararını görmedim böcek fare tadı gibi bişe gelmiyo gerçi onların tadına bakmadım ama...
yahoo'nun iddasına göre buyurun tarif:

fluid extract of coca: 3 drams usp
citric acid: 3 oz
caffeine: 1 oz
sugar: 30 (unclear quantity)
water: 2.5 gal
lime juice: 2 pints, 1 quart
vanilla: 1 oz
caramel: 1.5 oz or more for color

the secret 7x flavor (use 2 oz of flavor to 5 gals syrup):
alcohol: 8 oz
orange oil: 20 drops
lemon oil: 30 drops
nutmeg oil: 10 drops
coriander: 5 drops
neroli: 10 drops
cinnamon: 10 drops

http://news.yahoo.com/s/y...over-cokes-secret-formula
sanki yediğimiz içtiğimiz herşeyin formulunu bılıyoruz da bir coca cola kaldı.
iŞTE O FORMÜL
* Sitrik asit: 84.9 gram
* Kafein: 28.3 gram
* Şeker: 30 (miktarı belli değil)
* Su: 9.5 litre
* Olmamış yeşil limon suyu: 0.94 litre
* Vanilya: 28.3 gram
* Karamel: 42.5 gram

ŞURUBU iÇiN
* Alkol: 226.4 gram
* Portakal yağı: 20 damla
* Limon yağı: 30 damla
* Hindistan cevizi yağı: 10 damla
* Kişniş: 5 damla
* Portakal çiçeği yağı: 10 damla
* Tarçın: 10 damla
biraz sevgi, biraz keder hade afiyet olsun.
Böcek olsada içerim, şu ana kadar içtim. gene içerim.
hiç bir işimize yaramayacak olan formüldür.
lan zaten isteyen gidiyor alıyor colasını.
tarif o tarif ne formülü. yazıp anneme verim de akşama bize kola kaynatsın.oohh beleşe gelcek artık kola.
bilinse ne olacak. ha içinde eşek ziki var ha içinde bal karışımı var. alıp evde cola mı yapacagız sanki amk. canı isteyen 1 tl verir geğire geğire içer.
içinde iki ölçek bilmemne böceği, 4 ölçek fare kanı falan yazmıyosa yıkılırım.
şerrefssizim aklıma gelmişti.

formülü bilsek ne olacak sanki evde yapacak mıyız diyen arkadaşlara da bir hatılatmada bulunmakta yarar var. söz konusu formül coca firması tarafından sır olarak tutulan bir formüldür. coca firmasında görev alacak mühendislere bu formülün sırrını açıklamayacaklarına dair sözleşmmler imzalatılır.

bu konuyla alakalı bir kaç yıl önce coca firmasından ayrılarn iki mühendis sır formülü pepsi firmasına satmak istemiş fakat pepsi firmsı yönecileri bu iki mühendisi ihbar etmişti.
kola tüketmeyenler için zerre önemli değildir.
(bkz: ben)
coca cola'nın formülünün ortaya çıkmasından sonra le cola'dan beklenen açıklama geldi: "maalesef bir tanesini bile tutturamamışız..." (bkz: zaytung)
Kolanın içinde alkol olması 125 yıllık sırrın açıklanmasıylamı ortaya çıkıyor yani ne mal bi ülkedeyiz ya her şeye inanıyolar bişeyin içinde alkol varsa ufak bi testle anlaşılması zor olmasa gerek...
"Adamlar dna nın şifresini çözmüşken kıçıkırık bi colayı mı çözemeyecek" diye düşündürür.
ceo nun sidiği varmış içinde.

(bkz: öyle diyolar)
incelenmesi bu kadar zor mu bunun yahu?
bazı formüller vardır ki yıllara geçse bile gizemini korumaktadır. örneğin zilciyan'ın zilleri de buna dahildir. çinliler her ürünü taklit etmişlerdir ama bu zillerin formülünü bulamamışlardır.
Coca cola yazısını ters cevirip sağdan sola dogru ince kalça hareketleriyle calkalayinca kapağın üzerinde gorebiliyormussun ya da uslu bi çocuk olunca miydi o ?? Bi dakika lan, o başka birşeydi.
starbucks ta fil boku yiyenlerin umursamayacağı formüldür.