bugün

bir böcek avcısı olan kustur. Böcekleri havada yakalar. Havada manevra kabiliyeti çok yüksektir.Kanatlarını belli bir şekilde çırparak helikopter gibi havada asılı kalabilir. Tüyleri baykuşlarınki gibi yumuşak olduğu için hiç ses çıkarmadan uçar. Çobanaldatanın gagası çok geniş olduğu gibi çene kemikleri de özel bir yapıdadır. Çene kemikleri birbirine eklemlerle bağlı 8 parçadan oluşur. Bu sayede çobanaldatan gagasını neredeyse 180 derece açabilir. fırın ağzı gibi açılan bu muazzam gagayı kepçe gibi kullanarak havada böcekleri rahatça yakalar. En çok pervaneler ve kınkanatlılarla beslenir.
suavinin yalı çapkını şarkısında da bahsi geçer. *
guzel bir sarkida sozu gecen bir kustur.

Suspus oldu sazendeler bu gece
Hazırlan fırtına kopmak üzere
Kalbime tünemiş kuşlar uçuştu
Cam kırığı gibi doldun içime...

Eski bir madende göçük gibiyim
Toprağın altında kalabilirim
Kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver
Uçarı değilim kadir bilirim
Kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver
Uçarı değilim kadir bilirim...

Yaban inciri yalı çapkınım örtpas etme aşkını
Çobanaldatan çit sarmaşığım sar bana kollarını
Yaban inciri yalı çapkınım örtpas etme aşkını
Çobanaldatan çit sarmaşığım sar bana kollarını ...
sürüden ayrılmış koyun da olabilir.
bir kuş türü ayrıca yazın yagan ve kısa süren yagmurlara verilen ad.

(bkz: yaz yağmuru)
(bkz: aptal ıslatan)
(bkz: çoban aldatan)
fırından yeni çıkmış, dumanı üzerinde çıtır çıtır, gevrek yazar. **
(bkz: sen içeri geç ben geliyorum)
hoş geldin, etraf biraz dağınık kusura bakma sözlük hali işte, gece ya içip içip entry girdiler, fosur fosur sigara içtiler az önce kusura bakma buyur şöyle geç.
nevi şahsına münhasır insan, kardeş,can.
çobanaldatan olarak bilinen caprumulgus europeus, kuzgunumsular takımından, kısa-geniş gagalı, çok açılan ağızlı, gece böcek avlayan bir kuş olup 26 cm boyunda, sivri kanatlı ve uzun kuyruklu olup, asya, avrupa ve afrika ormanlarında yaşayan 70 kadar türü bilinmektedir.
kıskaçları olan bir hekim gibi.*
yardımsever yazar.