bugün

çocuktuk 30 tane almıştık bir hevesle güzelcede kap yaptık soğuktan ölmesinler diye, ama kap plastikti hava açma yerini unuttuk bir gün sonra 29 tanesi ölmüştü o bir tane inatla yaşadı, ve horoz oldu birde işte böyle acaip bir anım geldi aklıma.
sakın civcivlere pişirilmemiş bulgur vermeyin. eğer hayvan katı bulguru yiyip üstüne su da içerse mide patlamasından ölüyor.

ben öldürmedim ama arkadaş bulgur yedirdiği civcivlerin hepsini öldürmüştü. hayvanların kursağı nerdeyse pinpon topu kadar olmuş, mide fesadından ölmüşler garipler.
Yılanlara çok dikkat edilmesi gerekir.
daha yeni çıkan 12 civcivim den 4 ünü yedi 2 tavuğumu zehirleyip öldürdü yaklaşık 20 25 tane yumurtayı çaldı.an itibariyle bir tavuğu da ısırırken öldürmüş bulunmaktayım yarına ölecek büyük ihtimalle.1.5 m uzunluğunda bariz bir engerek yılanı bu dördüncü oldu kim bilir kaç tane daha var.
7 yaş altı çocuğunuz varsa civcivlerle baş başa bırakmayın. yüzdüreceğim, uçuracağım diye çeşitli atraksyonlara sokup öldürebiliyorlar hayvanları. hayır çocuğum yok. evet evet o çocuğun ta kendisiyim.
Ezmeyin.

Bağırsakları dışarıda pörtlemiş bir halde civciv görmek pek iç açıcı olmuyor.
Annesinin yanindan ayirmayin o korur sizde rahat edin oda canindan olmasin.
Beslemeyin.
onlar size emanet.. yalvarıyorum dikkat edin, iyi besleyin, koruyun onları...
(bkz: baba yüreği)
Üstüne basmayın yazık.
Zemin katta oturmuyorsanız kesinlikle balkonlardan uzak tutun. Kuş beyinliliğin hakkını verip atlayıveriyorlar.
evde iki çocuk olunca civciv tecrübesi yaşamış bir anne olarak tecrübelerimi paylaşayım:

-çok minik civcivler almamaya çalışın. ferik olsun, yani az da olsa kaba tüyleri çıkan bir civciv alırsanız daha kolay besleyebilirsiniz.

-suyunu kesinlikle kutusuna koymamaya çalışın, kutuya bir oyuk açık su kabını sıkıştırın. yoksa kendilerini ıslatıp üşütüyorlar. bu ölme ihtimallerini artırıyor.

-kutuda uzun süre bekletmeyin, bağ-bahçe gezsinler. yoksa depresyona giriyorlar. bizim iki civcivin karakterleri birbirinden çok farklıydı. biri depresyonun etkisiyle sürekli kutudan çıkmaya çalışırken, diğeri titrek ve sümsük bir halde kutuda büzüşüp duruyordu. bundan ümidim yok idi, amma velakin hayatta kalmayı başardı.

-karanlığı pek sevmiyorlar. minik bir lamba takabilirsiniz kutunun köşesine. rahmetli dedem tavuklarını lambanın ışığıyla ısıtırdı.

- apartman dairesinde beslemek için çok ısrarcı olmayın lütfen. ferik alırsanız bir anda büyüyorlar. galiba biz bir ay kadar besledik. kanatları güçlendikçe kutuda tutmak zor oldu. daha fazla hayvanlara eziyet etmeden onları komşunun köyde yaşayan ablasına yolladık. iyi haberlerini aldık zaman zaman. yumurtlamaya başlamışlar. o sümsük tavuk düzelmiş, hareketlenmiş. bu da bizi çok mutlu etti. oğlum illa geri alalım diye tutturdu. *

insan nezaketen de olsa birkaç yumurtasını yollamaz mı yaaa? içime dert oldu yemin ederim. *
Civciv besleyecek sevgili yazarlarin dikkat etmesi gereken detaylardir.

Mesela uzerine oturmamaya dikkat etmelisiniz. Cunku bu kucuk canavarlarin nerede gezindikleri anlasilmamaktadir. Kasla goz arasinda yok olup oturacaginiz yerde bitebilirler.

Bir arkadasimin basina geldi ondan diyorum. Belki de bunu kuzenim yazmistir, bilemezsiniz..
özellikle soğun günlerde balkon ve beton zemin gibi yerlerde bırakmayınız.
Bu duruma vucut direnleri dayanamayarak ölüyorlar, ölümlerinin tanısını ise eczacı bir tanıdığım koymuştur, hayvanlar romatizma oluyor.
büyüyünce kesip yemeden önce kuru yolum yapmaya gayret gösterin.
etinden yumurtasından faydalanmayacaksanız beslemeyin. bunlar süs hayvanı değildir.
yurtta beslememek.
üzerine oturmamak.
Elinize ikide bir alip severseniz olür ayrica tek beslemeyin yanina bir arkadas alin kendi yeminden baska yiyecek verip alistirmayin en onemlisi ac birakmayin ac oldugunu anlamak icin boynunun altindaki siskin yere dokunun son olarak kartonda besleyecekseniz altlarini gunde iki kez temizleyin degistirin yani...
beslemeyin.
onları beslerken üzerinize atlayabilirler. evlatlarımın hepsini götürdüler bak gene hüzünlendim. 15 tane civciv vardı çatıda ev sahibinindi, ara ara çıkar beslerdim onları. pilav bile yapardım onlar için çok severlerdi pilavı ama sonra büyüdüler diye gittiler, köye götürmüşler. 15 evladımı bir günde kaybettim. çok üzücü. ayrıca domatesi acayip seviyorlar. bu da kayıtlara geçsin. onları hep organik besledim çabuk büyüdüler. evet.
Tek beslemeyin, mümkünse 4 taneden fazla olsunlar.

Tek başına hayatta kalamaz diyolla.
balkonda falan bırakırsanız kargalar kapıp götürüyorlar yaşanmıştır, pis kargalar :(
sevdikten sonra yerine koyun yoksa unutup üstüne falan oturabilirsiniz.
Sonunda ölür, bende hep öyle olmuştu.
balkona serbest bırakmayın. azcık kanadı çıkınca gaza gelip aşağı atlamış pezevenk.