bugün

Gerçekleştirildiğinde insanda mutluluk duygusu uyandıran amaçsız takıntı.
insanın ruh sağliğini bozabilecek kadar tehlikeli bi meşgaledir. allahtan içi görünmeyen çakmaklar çıktıda rahatladım.
yapılamadığı zamanlarda, insanı hırsa kesmeyi sağlayan olay.
sadece türk insanına özgü olduğunu düşündüğüm, elimizi yumruk yapıp gül yapraklarını patlattığımızda aldığımız hazza yakın bir haz veren, enteresan oyalangaç.
sıkıcı bir ortamda ilaç gibi gelen stres dağıtma eylemi.
meşhur takıntılardan birisidir.
simetri isteği dışa vurumu.
(bkz: mühendis yaklaşımı) *.
boktan hayatında bir şeyleri dengede tutma isteği. gaz deyip geçme önemli ayrıntılar bunlar.
insanı rahatlatan başlıktır ki insan sadece kendinin bunu yaptığı zannederek piskolojik sorunlara sahip olduğu hissine kapılabilir. *
bir de gazı küçük borunun olduğu kısımda (genelde solda) ağzına kadar biriktirme gibi bir takıntı da vardır. * *
düzen hastalığı.
simetri konusunda ciddi derecede takıntılı olma eğilimi gösteren kişideki ilk belirtilerden biri. hastalık boyutunda kişi, caddenin ortasındaki çizgiden falan yürümek isterken ruhunu teslim edebilir.*
ayakkabı bağcıklarının ilmiklerini teker teker çekerek bağcık eşitlemekten daha zahmetsiz bir uğraştır.
gaz dengelenemediğinde "amaaan neyle uğraşıyoom ben ya" diyerek çakmağın fırlatılmasını kısa bir süre sonra dayanılamayarak çakmağın tekrar ele alınmasının izlediği uğraş.
bazı çakmaklarda otomatik denge mekanizması vardır. (alttaki küçük delik, fazla büyütmeyin gözünüzde...)
sayesinde stres yapmaktan kurtulursunuz...
çift bölmeli çakmaktaki sıvıyı dengeleme hali olmalıdır.

gaz dediğimiz şey maddenin 3. hali değil midir? o zaman gazı değil sıvıyı eşitlemiş olmuyor muyuz?

(bkz: yoksa benim kafam mı karıştı)
(bkz: manyaklık)
(bkz: milli değerlerimiz)
gerçekleşmesi zor bir olaydır ama uğraşmaktan vezgeçmek ondan daha zordur. *
insanın korktuğu " ulan bi manyak ben miyim?" dediği ama sonra sozlukte okuyup bunun milli bir değer olduğunu öğrenip sahip çıktığı eylem.
aslında gereksiz bir uğraştır. zira; çakmağı dik koyduğunuzda içindeki gaz kendi kendine her iki bölmeye de eşit olarak yayılır...
can sıkıntısının olduğu bir anda masada duran çakmak eğer tek bölümden oluşmayıp, ortadan bir parça ile ayrılmışsa hemen her iki tarafta bulunan gaz miktarı aynı olması için çaba sarf edilir.

genel olarak simetri hastalığı olan kişilerde görülür. eşitleyene kadar uğraşılır.

benzer bir olay kum saatinde de görülür;
(bkz: kum saatindeki kum seviyesini esitlemeye calışmak)
Takıntılı insan işidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar