bugün

harbiden orucunu tutuyorsan tut (bende tutacağım bir kaç gün) ama bu saçmalığa inanmakta nedir?yok vücuttaki toxinleri yakıyormuşta falanda fistan.açsın ulan aç daha ne.
Oruç fiziksel olarak faydalı değildir. Bunu spor yapan arkadaşlar bilir.

Ruhen faydalıdır. Ama insanoğlunun büyük çoğunluğunda bir halta yaramaz.
Bunu oruç tutanlar belki bilir. Ya da bilmez. Bunun hesabını yapanda işe yarar zaten oruç.
Mümkün değildir. Az yemek yemek ki az yenmiyor ramazanda faydalı bir şey demek değildir. Gün içinde enerjiniz düşük olur.
Hayaller aleminde yaşıyordur.
Bir ay boyunca zaten yarım akıllı olup, açlıktan, olan aklını da kaybeden tiplerin işlerini eksik ya da hatalı yapmalarıyla, aksilikleriyle, trafik kazalarıyla en basitinden ağız kokularıyla, sahur vakti gürültü patırtılarıyla uğraşıp duracağız.
Hala ne faydasından bahsediyorsunuz?
Oruc faydalı olabilir ama susuzluk ve uykusuzluk çekilmez.
Gün boyu su içmemenin hele de hava sıcaksa bırak faydayı ciddi ölüm riski var.
Sadece kendi inansa neyse de utanmadan sağda solda milleti de inandırmaya çalışır.
Kendini saatlerce aç bırak, müezzin ezan okuyunca tıka basa ye, mide de desin ki "erkekseniz tek tek gelin lan". Buna can mı dayanır la.
müslümandır lakin wikipedi'deki şu açıklamaya hiç takılmaz. "orucunun sağlık ve yaşam üzerine olası negatif etkileri
4- Diyabetiklerde, kansızlık ve tansiyon düşüklüğü olan kişilerde tansiyon ve şeker düşmelerine bağlı olarak meydana gelebilecek konfüzyonel durum ve bunun yol açabileceği trafik ve iş kazaları, 5-Geçici baş ağrısı; sıvı ve kafein alımının kesilmesi gibi etkiler."
Oruç değil perhiz faydalıdır. O da yerine ve kişisine göre bir fayda. Kavram kargaşası var.
+oooo hoşgeldin, gel buyur ne içersin
-yok ya ben oruçluyum
+oruç mu?
-e tabi çok faydalı vücüda iyi geliyor
şeklinde geçen diyalogdur
Orucun zararlı olduğunu savunan ne kimseler gördüm yedi bardak votkadan sonra bi bardak su içmeden sızıp on saat aralıksız uyuyan ah be güzel kardeşim alkolün sigaranın verdiği zararı da verse fiziken oruc, tutan kişinin aldığı manevi haz o zararı bastırmaya tek basına yeter, herkes kendi işiyle meşgul olsa daha iyi olur.
inanan değil gerçekten faydalı olduğunu bilen kanıtlanmış bilgiye göre hareket eden insandır.
he oruç tutmamız faydalı olduğu için değil sırf rabbimiz istediği içindir.

öyle kendini beğenmiş yavşak tipler görüyorum ki islamı karalamak için uyduramayacağı yok.

insanların inançlarına b.k atmaktan fırsatınız kalırsa eğer kendini aydın sanan yobazlar; size bir genel kültür bilgisi vereyim. 2016 yılında Nobel tıp ödülü kime ve hangi konuya verilmiş bakın. (bkz: otofaji)

özetle aç kalmanın vücut için kanıtlanmış faydaları ortaya çıktı. sizin şimdilerde intermittent fasting dediğiniz şey yani. hele bir de bunun (bkz: dry fasting) olanı var yiyecek ve su olmadan yapılanı o daha hızlı ve daha fazla etki ediyor. yani neye benziyor? (bkz: oruç)

velhasılı sırf eleştiri yapmak için eleştirmeyin tamam mı? gerçekten komik duruyorsunuz..
Faydalı veya değil. Şahsen inancım gereği tutuyorum. Fakat midem çok ağrıyor şu an. Sabahın köründe böyleysem iftara doğru ne hale gelirim hiç bilmiyorum. 61 gün tutma durumu olmasa bozardım.

Siz siz olun, reflünüz varsa gaviscon içmeden asla niyet etmeyin.

Edit: hastalık nedeniyle bozarsanız kefaret gerekmez. Bir gün kaza orucu tutabilirsiniz.
öyle tabi her şeyin orucu faydalıdır biz de cinsellik orucu tutuyoruz bakalım ne zaman bozacağız.
insan inancına bazen gerçekçi bahaneler bulma ihtiyacı duyabilir. saygı duymak gerekir.