bugün

oy vermek isteyenleri oy pusulasında epey uğraştıracak olan sorunsal.
kendileri yelpazenin en solundan en sağına kadar her yerini dolaşmış seyyar bir siyasi partidir. önümüzdeki yüz yıl içerisinde bir noktada sabitlenmesini umuyoruz.
(bkz: solun sağı)
son zamanlarda sıkca karşımıza çıkan sorunsaldır. artık sorun halini almıştır.
chp nin artık ne olduğu belli değildir. çıkar uğruna kimlere yanaştığı kimlerle pazarlığa oturduğu bugün tartışılmaktadır.
chp de bilmiyor. tahmini.
(bkz: ne sagciyim ne solcu futbolcuyum futbolcu)*
başında deniz baykal olduğu sürece cevabı verilemeyecek sorunsaldır.
devletin solu iktidara getirtmemek için CHP eliyle yaptığı planın maşasıdır baykal, yazık ki hala önemli bir oy oranı var seçmen kitlesi olarak.
sola iktidar hayal...
(bkz: statüko) *
(bkz: bir omuz at sağdan solla)
bu bence bir sorunsal bile değildir. chp kemalist statükoyu koruyan muhafazakar bir partidir. deniz baykal veonur öymene bakıldığında bunu rahatça görebiliriz. özellikle onur öymen'in ' 7 seneden beri askerlerin önerisiyle yasa çıkmamış' demesi ve bundan üzüntü duyduğunu belirtmesi chp'ye sol parti demeyi imkansız hale getirmiştir çok açık bir şekilde.
kendimce çözüme kavuşturduğum sorunsaldır. chp, statükocunun kralı olmasından mütevellit sağcıdır.
amaaanda, cehapeme bak beniimmmm, solcu da mi olcak mis da buyuyncee, sagci da mi olcakmis, aman daaa.. agucubugucu, oyna sen bakalim oyuncaklarinla, buyukler bir sey konuscak.
(bkz: çıkarcı)
ne taraftan sıkıştığına bağlıdır.
* bir kitap var adı, '12 mart ihtilalin peşinde demokrasi' an itibariyle okumaktayım ben bu kitabı. tam 30 sayfa önce chp nin sağ mı sol mu olduğunu içeren bir metin yer alıyordu, nakledeceğim fakat neden böyle bir açıklama yapılmış kısaca özet geçeyim; tip(türkiye işçi partisi) %3 oyla meclise 14 vekil sokmayı başarmıştır ve miting alanları chp ye karşı soğuktur. yeni bir formul aranmaktadır ve ismet inönü chp beşiktaş ilçe merkezinde açıkladığı iki kelimelik formülun adı: ortanın solu dur.

--spoiler--
bülent ecevit(chp milletvekili)
''orada ismet inönü ilk defa 'biz ortanın solunda bir parti sayılırız' sözünü söyledi. tabii ben bu söze hemen dört elle sarıldım. bazı parti meclisi üyelerimiz tepki gösterseler de, diğer başka bazı milletvekillerimiz de dört elle sarıldılar. ve ben tabii bu konuyu işlemeye başladım.''

chp, ortanın solu sloganıyla ortaya çıkınca kıyamet koptu iktidardaki sağ partiler aradıkları kozu bulmuş gibi saldırıya geçtiler. işte nihayet chp, solculuğunu itiraf etmişti. hemen bir slogan icad edildi:

''ortanın solu, moskova yolu''

chp, artık tüm bir seçim kampanyasını ortanın solunun komünizm olmadığını kanıtlamaya çalışırark geçirecekti.

bülent ecevit(chp milletvekili)
''o arada sol kavramının o kadar da kötü bir şey olmadığını anlatmak için parti üst kademesinden çok ilginç öneriler de geliyordu. diyorlardı ki: ' halka şunu söyletelim. kalbimiz vücudumuzun sol tarafındadır. eğer sol çok kötü bir şey olsa kalbimiz solda olmaz, sağda olurdu. veya,'bizim milletimiz ata çok meraklıdır. ata binerken evvela sol ayak üzengiye basılır. bunu anlatalım.' tabii bunlarla halkı ikna etmek mümkün değildi.''
--spoiler--

sadece spoiler vermek içime sinmediğinden şunları da yazıvereyim dediydim. chp siyasi hayatı boyunca hep çalkantılar yaşayan bir partidir. sakin geçen tek bir devri dahi yoktur fakat siyasi liderleri, * oy pusulasının aslında hangi tarafında durduklarını bilirler. sağ gösterip sol vurmazlardı. neyse oydu. gel gelelim şimdiki ahval bunun tam tersi. geçen seçimlerde çarşaf açılımı yapan chp sağı zapt etmek isterken, sırrı sakık'ın açıklamasıyla anlıyoruz ki zamanında daha uç bir siyasi iradenin de pazarlığını yapmışmış. *
sağa yakın duran bir parti. mhp'Den daha milliyetçi. oylar chp'Yedir her daim. onur öymen yeter.
(bkz: #7399034)demek ki chp kökenlerine geri dönmüştür.
(bkz: sağ gösterip sol vurmak)
(bkz: ortacı)*
sağcıdır. insan hakları, emek, sekülerlik gibi mücadeleler artık burjuvazinin kıskacına girmiştir. em sıradan bir burjuva prti bile bu mücadeleleri yürütebilir. kapitalizm, 200 yılönce marx'ın tasvir ettiiğnden çok başka bir veçheye bürünmüştür. buna parelel yeni dünya sistemi de bir hayli komplike hale gelmiştir.sözgelimi emperyalizm olgusunu kolonyalizm ile karıştırıp kendini anti-emperyalist ilan edenler olmuştur.
şu halde sol parti olarak lanse edilen parti(chp) bir burjuva partidir.
ortacıdır. inanmayan var mı?
daha büyük bir sorunsalın yan sorunsalcığıdır.
(bkz: chp diye bir parti var mı varsa ne iş yapar)