bugün

(bkz: ceviz ağacı)
(bkz: gülhane parkı)
daha önce 10 kere yazılmış ama belki anlamamışsınızdır. ben yine de bakınızımı vereyim.
BiR TANESi GÜLHANE PARKINDA NAZIM HiKMETTiR. NE BiZ FARKEDERiZ NE DE POLiS. YAPRAKLARI ELLERiDiR, DOKUNUR HEM YÜREKLERE, HEM ŞEHRiME. YAPRAKLARI GÖZLERiDiR, GÖRÜR, HER BiRiMiZi VE YAŞADIĞIMIZ iZBEYi. BiR BARDAK SU, BiR TUTAM TOPRAK SERPiLESi KÖKLERiNE. YAŞATILASI ÖLÜMSÜZCE.
özellikle kargaların büyük rolu olduğu ağaçtır. şöyleki efenim, karga kardeş, cevizi alır, daha sonra yemek için bir toprağa gömer ancak onu unutur ve zamanla o ceviz ağaç olur. bitti bu kadar.
"yapraklarım gözlerimdir şaşarak bakarım
yüzbin gözle seyrederim seni istanbul'u
yüzbin yürek gibi çarpar çarpar yapraklarım..."

diyerekten nihayet bulan, hasreti ve memleket sevgisini en güzel anlatan nazım hikmet şiiri.
1 temmuz 1957de balçık'ta nazım hikmet tarafından yazılmıştır..
(bkz: #9476855)
Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda,
budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
sevdiğim, dinlediğim her grubun başlığı altında imzası bulunan efsanevi yazar. nerelerde ki bu insan, bulsun iletişime geçsin bi şekilde. bulun buldurun bişi yapın. olm ruh ikizimi buldum diyorooom..
#4134948 entrysindeki tanımlamasına kesinlikle katıldığım samimiyetinden şüphe duydurmayan yazar.
işte budur üstat der, entrynin güzelliğinin sözlükte görmekte zorlandığım olumlu ve olumsuz eleştirilerin birlikte ele alınmasından kaynaklandığını önemle ve itinayla belirtirim.
ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında. cem karaca ve nazım hikmet ran kişilerini hatırlatır.
ekonomik değeri oldukça yüksek olan,bazı yan ürünleri ile kafa yapıcı maddelerin üretim kaynağı latif kokulu bir ağaç..eğer bir ceviz ağacına sahipseniz,tasanız olmasın..mutlaka o cevizler elinizden çıkar..şu an ki tarih itibarı ile kilosunu 13-14 TL'den rahatlıkla satabilirsiniz..öyle ki ceviz bahçesi sahibi durumunda iseniz..ölümünüz boyunca kesilmeyecek bir gelire sahipsiniz demektir..ayrıca yaz aylarında ceviz gölgesi oldukça diğer ağaçlara göre üstün bir gölgedir..soğuk rüzgarları bünyesinde barındırır...kısacası cevizi bir ayrı severim..
gitar gövdesi yapımında kullanıldığında güzel ton oluşur ama gitar baya ağır olur. 'taşırım sorun değil' derseniz tavsiye edilir.
dinlenesi cem karaca şarkısıdır.
gülhane parkına hiç gitmemiş biri olarak sırf bu şarkı yüzünden büyük eksiklik hissediyorum. güzel şarkıdır. güzel bi güfteden ortaya çıkmıştır.
(bkz: cem karaca)
cem karaca'nın mükemmel şarkılarından biridir. dinleyin efenim.
güzel bir nazım hikmet şiirinin nakarat bölümüdür. şiir de buradadır:

başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda,
budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
yüz bin elle dokunurum sana, istanbul'a.
yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
yüz bin gözle seyrederim seni, istanbul'u.
yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

kaynak: siir.gen.tr
bir rivayete göre; ceviz ağacı gölgesinde ufak bebeklerin konulması, onları zehirlermiş.
Bugün haluk levent konserinde dinlediğim harika şarkı. ilginç olansa bu şarkıyı dinlerken başlıkta ceviz ağacı'nı görmek. Artık ölümsüz listemde.
koşuyolu'ndaki pastaları ve yemekleri mükemmel ama gereksiz pahalı mekan.
kimsenin farkında olmadığı ağaç.

ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında...
gereksiz pahalılığı yanında bir de yer bulunması mesele olan mekan. hele ki bu havalarda önünden bile geçmemek gerek de gözünü sevdiğimin kirpi cafe'si için idare ediyoruz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar