bugün

lat.beyincik
yaklaşık 150 gr ağırlığında olup beynin 2. büyük parçasıdır.
dengeyi sağlamak ana görevi olsa da hareket koordinasyonunda ve otomatik yaptığımız çoğu harekette esaslı görev sahibidir.
ana görevinin dengeyi sağlamak olduğunu öğrendiğim, dengesizlerde bulunmayan bişey.
artık yapmaya aşina olduğumuz işleri bizi yormadan, ilgimizi başka yöndeyken bizim için gerçekleştiren beynimizin kısımı. örneğin araba kullanırken şarkı söylemek, sigara içmek, burun karıştırmak....falan filan. lisedeyken hocamız zil çaldığında karnımız aç olmasada otomatik olarak kantine yönelmemizi örnek vermişti hiç unutmam.
beynin oksipital lobunda yer alan ve dengemizi sağlayan organdır. ayaklarımızdan gelen hareket emirlerini beyne iletir ve beyinden gelen hareket emirleri tekrar ayaklara gider. böylece düz yolda giderken ayağımız kaydığında, takıldığında yukarı bir hata olduğu iletisi cerebellum tarafından beynin frontal lobuna iletilir ve tekrar aşağı düzeltilmiş olarak ileti gönderilir, böylece düşmeyiz. aynı zamanda beynin alkol sonucu ilk etki gören organıdır. *
klasik koşullanma (yani iki uyarıcının ilişkilendirilmesi) cerebellum ve amigdala'da gerçekleşir.
beynin hacim olarak %10'u olmasına rağmen, tüm beyin hücrelerinin %50'si buradadır.
cerebellum hakkında daha detaya girecek olursak:

teorik olarak bir kişinin cerebellumu ya da beyinciği çıkarılırsa o kişinin olayları anlaması ve kavramasında bir şey değişmez ancak beyin sürekli çalışır çalışır çalışır dinlenmeye geçemez.

yani???
cerebellum dengeler. bazen yavaşlatır inhibitörleriyle. ki bu hücreleri: stallet, basket ve purkinje hücreleridir.
bazende hızlandırır extitatörleriyle: granül hücreleri.

cerebellum 3 katmandan oluşur:

1)stratum molekulare: yani dış tabaka. stallet basket ve granül hücreleri içerir.
not: purkinje hücrelerinin dentritleri de burdadır.

2)stratum gangliosum: diğer bir adı purkinje hücreleri tabakasıdır.
not: purkinje hücrenin perikaryonları yani kendisi yer alır.

3)stratum granülare:çok miktarda granül hücre ve az miktarda golgi internöronu içerir.
cerebellumda major afferent mosey fibrilleri asıl burda yer alır.
mosey lifleri+ granüler/ golgi hücre= cerebellar glomerulus
not: purkinje hücre aksonları yer alır.