bugün

seneler evvel bu şekilde alanlar olduğu bilinsede hala inanıp cennetten arsa aldığını sanan insanların gerçekleştirdiği durumdur. zira kolay yoldan cenete gitme hesabı gütmektedirler.
orta çağda bir çok insanı kiliseler bu vaatle kandırmışlardır.
(bkz: martin luther)
(bkz: endüljans) para karşılığı günahları affetmek ve cennetten arazi satmak.
(bkz: ha buraa ne apartuman diçulur da)
sahibinden başkasının cennetten arsa satamayacağı, o'nun haricinde satanların kişisel çıkar elde ettikleri olay.

cennetin sahibi, nasıl sattığını belirtmiş. mesela şehadet bunlardan biri. bugün şehit olan 11 askerimiz canları karşılığı cenneti satın aldılar.
http://www.facebook.com/video/video.php?v=111742178853057&ref=mf
Hristiyanlık dinine olan saygımı kaybedeceğimden korkar oldum insanlar.
gidince boşta kalmamak için yatırım yapmaktır.
melek kardeş ben üzüm ağaçlarının kenarından bir yer istiyorum bir taraf cehennem görsün gece soğuk çıkarsa o tarafta yatarım.
bir zamanlar, "nasıl olsa cennette artık benim de iyi kötü bir mülküm oldu, bu saatten sonra cehenneme gitmeme imkan yok" zihniyetindeki insancıkların gerçekleştirdiği eylem.

hadi arsa aldığına bir şekilde inandın diyelim de, ilerde ne yapmayı düşünüyorsun acaba bununla? apartman dikip, çoluğunu çoğunu oturtacak herhalde. alt kattaki dükkanı da kiraya verdik mi, oooh, misss...
(bkz: ahirette bi tarafa girecek seçim vaatleri)
ahireti, dünya malına tercih enden mümin erdemli insanların yapacağı işdir.

isteyene özel nehir kıyısında 500m2 arazim var.

krediye uygun.
(bkz: haçlı birlikleri)
Var bunlar valla bak.
Ulan soyle salaklari nerden buluyolar bilader ya.
Millete bakiyorum cin gibi, kurusunu yedirmiyo kimseye. Acindan ölsek donup bakmaz. Ama isin isine allah kitap cennet girdi mi mal oluolar amk cocuklari.
hala arsa satıyorlar demek. neden konut dikmiyorlar anlamadım. aynı arsadan bir çok daire çıkarabilirler oysa. yok mu rizeli mütahit müritleri acaba.

bunlar salak, bu devirde arsa alanlar ondan da salak.

te allam ya.
Öğretmenden temiz arsa alınır. Satıcılar ulaşsın.
aslında burada katolikliği asla savunmuyorum fakat bu olay anlatıldığı gibi değildir ve palavradır. cennete arsa satmıyorlar, o zamanlar güç için daha büyük katedral dikmek istiyorlar ve yardım yapanlara para tutanağı tutmak için belge veriyorlar. ayrıca iyilik yaptığında bunun mükafatını alacaksın mantığı da tüm dinlerde var ve halk bunu öyle yorumluyor. tabi katolikler para sömürmek için buna olanak sağlıyor da olabilir fakat durum öyle gel ver parayı cennete sana arsa vereyim durumu değildir. protestanların anlattığı gibi olay yok yani.
Aklima şu sahneyi getiren baslık;
https://youtu.be/pplX24ZpwsE
söylentilere göre bir gün martin luther ben cehennemin anahtarını almak istiyorum demiş, din adamları konuyu aralarında görüşmüşler ve verin şu deliye anahtarı gitsin demişler. luther anahtarı aldığı gibi şehre koşmuş "ey insanlar cehennemin anahtarı bende, kapısını kilitledim artık kimse oraya giremeyecek, siz de gidip cennet uğruna kiliseye para kaptırmayınız!" demiş. sonuç olarak din tacirliği her zaman vardı ve her zaman kendisine boş beyinler buldu, sanki şu anda da cennetten arsa almak kadar absürt olaylar dönmüyor mu? maalesef gayet rahat, legal bir şekilde dönüyor.