bugün

uzayda hayat varmı sorusunun cevabıdır.
Graham gel artık sabahtan beri başından ayrılmadın diyalogunu tam bir hatadır. 'Alo' kelimesi zaten Graham'ın sevgilisinin adıdır ve telefonun diğer ucunda ulaşmak istediği insanda sevgilisidir.
bir stand up gösterisine yönetmen gözü ile bakmanın verdiği sonuçtur.. aslında bu şekilde bakmak da hoştur, kişinin oyunculuk bilgisini gösterir.. fakat oyunculuğa binlerce kötü örnek varken böyle ufak bir örnek belki de biraz acımasızlık olarak kabul edilebilir..
bu fragmani ve fundamental'i ilk izledigim de; cem yilmaz artik eskisi kadar iyi olmadigini dusunmustum. bu baslik sayesinde oyle dusunen tek kisi ben degilmisim onu anladim. mantik hatasindan degilde cem yilmaz'in artik her dedigime guluyorlar oyle bomba espriler yapmaya gerek yok diye dusundugu icin olusuyor bu durum diye dusunuyorum.
işi gücü olmayan bi elemanın gereksiz araştırmasıdır.
mankenden inip mankene binecen. dünyanın parasına bilet satacan. sonrada ağlıyacan korsan için. hiç inandırıcı değilsiniz amk.
fragmandan mantık hatası çıkartmanın zorlukları bunlar.
inanılmaz bir realite. traş olduktan sonra okumaya başladım, bittiğinde kirli sakallıydım. *
uzun diye okumadım hacı ama bu kadar içerlediğine göre vardır bunda bir hikmet dedim verdim artıyı.
mantık hataları barındıran mantık hatası tespitidir.
(bkz: cem yılmaz ın mantıklı bir iş yaptığını sanmak)
aslında belli kısımlarında mantık hatası yoktur ve "mantık hatası" olduğu iddia edilen bölümlerin de sadece bir fragmandan çıkarılması komiktir.

(1) haklı olabilirsin.

(2) mesela "graaahaam" kısmında kadının sanki yüzüncü kez sesleniyormuş da bu yüzden bıkkınlık duyuyormuş gibi bir ifadesi olduğunu söylemiş sevgili yazarımız. evet, izlemiş olsaydın, o "graaahhaaam!" nidalarının ilki olmadığını, en az 2-3 kez o şekilde bağırdığını görürdün.

(3)"alo alo" kısmları çok abartılı ve seyircilerden alkış dilenmek için söylenmemektedir. yine filmi/gösteriyi izleseydin, graham bell'in/cem yılmaz'ın orada yepyeni bir alet icat etmeye çalışıp bunun başarılı veya başarısız olduğunu görmek için o denli heyecanla ve stresle "alo alo (x4) alo alo (x4)" dediğini anlardın. ha, yok, graham'ın karısından bahsediyorsan o da "gına geldi artık 'alo alo x4'" anlamında bir ifade olduğunu yine anlaman gerekir.

(5) evet, graham'ın karısı bunu "isyan" ile söylüyor zaten. çünkü gecenin bir vakti olmuş ve kocasının "her an yeni bir icat yapmaya çalışan bir mucit" olduğunu bilen kadın haklı olarak "yine ne yapıyor acaba? yine ne konuşuyor deli gibi?" ifadesini bizlere "kimle konuşuyorsun sen?" ile sezdirdiği için başarılı bir sahne diyebiliriz.

daha fazlasına da gerek yok sanırım. asında bende bir mantık hatası var: gösteriyi sadece fragmanından ötürü eleştiren bir insana ciddi ciddi açıklama yapıyorum.

bu arada "fragman"ın ne olduğu üzerine:

--spoiler--
Fragman kelimesi, tanıtım filmi, parça, kesit gibi anlamlara gelmekterdir. Konu bir sinema film fragmanı ise filmden bölümler, kesit ve parçalar gösterilir, filmi tanıtan, reklamını yapan kısa bu kısa gösterim bazen spoiler yani film hakkında bilgi içerebilir, trailer ile eşdeğer anlam taşıyan kelime genelde izleyiciye film hakkında merak uyandırmayı hedefler.
--spoiler--
showmenleri veya yaptıkları showu araştırmak çok gereksiz bir eylem. ki zaten mantık hatalarından bahsederek espiri yapıldığını unutan bir düşünce yapısı.
güncel Önemli Başlıklar