bugün

(bkz: sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi)
sayuz sayvyetskiy sasyalisticeskiy respublik.
eskiden sovyetlerin milli fitbol takımlarının beyaz formalarının önünde kocaman kırmızı bir şekilde duran harf öbeği. şahsen ben fitbol formalarında hatırlıyorum belkim başka dallarda da formalar veyahutta eşorfmanlar böyledir. neden olmasın???
(bkz: ccsb) türkçe meali (bkz: sscb)
t-shirtleri vardır bunun, giydiğinizde bazı bayanlar hemen tanıyıverir sizleri.
"Combined Community Codec Pack" 'in kısaltılmış hali..
kozmonotların kaskında da 1991'den önce görebileceğiniz bir yazı.
olimpiyatlarla ilgili belgesellerde kürsüye çıkanların yanları beyaz şeritli kırmızı eşofmanlarında yazar cccp diye.
insanoğlunun tarihindeki en önemli olaydır büyük ekim devrimi. emekciler tarihlerinde ilk defa gerçek anlamda iktidarı alıp, yeni insan ve yeni toplumu yaratmak için bilimsel marksizm ışığında lenin ve stalin yoldaşın önderliğinde yola koyulmuştur. ve bu muazzam değişim yaşamın her alanında olduğu gibi sporda da kendini açıkca ortaya koymuştur. ve yaratılan değer o kadar güçlüdür ki 1953 sonrası iktidarı ele geçiren revizyonist ve karşı-devrimcilere rağmen sosyalist toplumun bu dönüşümüyle ; futboldan atletizme , basketboldan jimnastike kadar tüm branşlarda sssb'nin önüne geçen devlet en büyük kapitalist rakibi usa dışında yoktur. ve 1991 de karşı-devrimin revizyonist sistemi yıkıp kapitalist restorasyonu başlatmasına rağmen bugün hala rusya ve diğer eski sovyet ülkeleri, o süreçte rayına oturtulan sporda sosyalist anlayışın ve methodların meyvelerini yemekde ve başarılar kazanmaktadır.

yaşı 25 lerden yukarıda olanlar sscb'nin futbol maçlarını hatırlarlar. kim unutabilirki kaleci dasaev'i , pratazov'u,belanov'u yada mikhailickhenko'u?? lev yasin'i söylemeye bile gerek yok. dünya tarihinde bir efsane olmuş kalecidir.. ama en çokda insanı etkileyen yada bazende kızdıran; son derece güclü kondisyona dayalı takım ve sahayı ortadan delerek gole giden futbol anlayışı.. tüm takımların korkulu rüyasıydı bir zamanlar sscb... yada en güzel yazımıyla cccp..

bugün her nekadar yaratılan bu değerleri kapitalistler bizlere unutturmaya çalışsada hangi insan unutabilir lenin ve stalin'in ülkesini??

grup yorumun şarkıısındaki gibi olacaktır elbet gelecek :
"bir kez daha gürleyecek halklarımız ..sovyetler sovyetler ufukda..sovyetlerden selam dostlara!!!"
sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi'nin rusca hali. sssr'nin ruscasi cccp oluyor haliyle. sozluk rusca harfleri elinin tersiyle itmeseydi oyle de gosterecektim, bir de soyleleri var:

(bkz: sscb)
(bkz: sssr)
(bkz: ussr)
sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği nin adeta logosu olan harfler bütünü.
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'nin kısalmasıdır. Soyuz Sovetskikh Sotsialisticheskikh Respublik olarak okunur.

Orak çekiçli kırmızı bayrak ne kadar komünist Rusya ile özdeşleşmiş ise cccp de o kadar özdeşleşmiştir.

1917 deki Ekim devrimi (bolsevik ihtilali) ile çarlık Rusyası yıkılmış ve yerine
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği kurulmuştur ve Stalinin önderliğinde devlet ilk yıllarını geçirmiştir. Devlet 1991 yılında yıkılarak günümüzdeki düzenini almıştır.

Varolğu süreç boyunca Ermenistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Estonya, Letonya, Litvanya, Moldova, Belarus (Beyaz Rusya) ve Rusya olmak üzere toplam 15 ülkeye hükmetmiştir. Bu ülkelerden Estonya, Letonya, Litvanya 2. dünya savaşı sırasında Rus askerlerinin bu ülkelere girerek, askerlerin girmesinden bir sonraki gün yapılan referandum ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'ne katılmışlardır. Aynı şekilde Sovyetler Birliğinin dağılması sırasında, ilk ayrılan ülkelerde bunlardır.
.. yazan tiğşört ile rak bar da bira içerkene bir aydınlanma olmasada yaşadığım,

anladığım şeyi hiç bu kadar iyi anlamamıştım ben,

idi.
cccp yi yanlış anlayıp cCc yazarsan sana söylenebilecek ifade de şudur

(bkz: sovyetler birliği terk)
Evet efendim google a girilerek logodaki astronotun kasketine bakılması sonucu anlaşabilicek hadisedir.

not: incici değilim.

dipnot: görsel
güzel tespittir. gülümseten olaydır.
olur olmaz her salağın üzerine geçirip dolaştığı ecnebice sscb dir.
(bkz: ow my godness)
(bkz: ccc yuri be ccc)
güldüm sayın yazar.
şukulata, çikolata demenin başka bir yoludur.
(bkz: cecece)
ccc sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'nin kısaltması hoş bir görüntü vermiş.
(bkz: onu mu inceledin panpa)*
Gülümsetti gerçekten iyi bir tespit olmuş.
italyan punk grubudur aynı zamanda.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar