bugün

iki markadan daha iyisi vardır o da pentax. şaka bir yana leica hepsini alır. bir marka daha vardı hasslı maslı unuttum okan bayülgen ikinci el bir tane almış sanırım.
galip canondur. bu demek değil ki nikon kötü makine. ama canon gerek menü olarak gerekse hız bakımından nikondan iyidir. nikonculara da saygıda kusur etmeyiz. yeterki ''ben sonyciyim arkadaş, ben fujiciyim'' gibi farklı bir marka söyleyip farklı olmaya çalışılmasın. canon ve nikon vardır, gerisi teferruattır.

nikon ve canonun kasaları arasında çok büyük farklar yoktur. hemen hemen aynı özellikleri sağlarlar. böyle bi durumda ön plana lens çıkar. nikonun lensi de iyidir. ama örneğin sony betacam da kasayı sony üretirken lensi canondan kullanır. yani nikoncular üzülmesinler tabi ama canon candır.
nikon alır.
biri mercedes ise diğeri bmw'dir demişti bugün görüştüğüm fotoğrafçı.
canon uzatlamara kalır.
biri mercedes digeri bmw dedim bugun beni goren merakliya.
şimdi efenim bunun için model model bakmak gerekir. ben şahsen nikon d90 ile 550d'den birini alacaktım, uzun ve ızdıraplı bir süreçten sonra canon550d'de karar kıldım. öyle ki tezgahtarla kanka olmuştuk canon 550d'yi aldığımda. adam çek olmasına rağmen hayrını gör dedi inanır mısın?*
minton her ikisinin de eline verir.
nikon demek isterim. hatta nikon d90 derim.
fotoğrafçılığa yeni yeni merak salmış biri olarak, sonucunu gerçekten merak ettiğim karşılaştırma.
amatör kullanım için nikon modelleri daha uygun diye kulaktan dolma bir bilgiye sahibim ama konu hakkında vizyon geliştirmekteyim.
canon ile kötü fotoğraf çekmezsin ama iyi fotoğrafı nikonla çekersin.
hayatımızda var oldukları için 2 markaya minnet borçluyuz.
ikiside en iyilerdendir.

Canon fotoğrafı kolayca çekmek için teferruatlar yapar ama Nikon iyi fotoğrafçı olmak için kullanıcıyı zorlar..

Yani durum çok net olmamakla beraber Nikon ağır basar

(Canon kullanıyorum)
fotoğraf dünyasını ikiye bölmek durumunda bırakmış iki markanın karşılaştırmasıdır. sonuç olarak ikisi de bu piyasanın en iyisidir.

not: fenerbahçeliyim.
gereksiz tartışmadır. nikon her türlü canon'u alt eder.
nikon bir alextir. canon ise guti.
nikon amatörlere hitap eder, canon profesyonellere.
amatör tartışması.
bugün istediğiniz fotoğraf sanatçısına sorun
eski kuşaktan ara güler veya sabit kalfagile
yeni kuşaktan mehmet turguta veya başka birisine (ki ben mehmetciğim "pentax ulan" cevabını vermiştir.)

her neyse. gülerler. yemin ederim götleriyle gülerler hemde.
şimdi bakın tüm makineler aynı prensibe göre çalışıyorlar.
yani deklanşöre bastığımızda.sırasayla
-ayna kalkıyor
-perde açılıyor
-sensörün içinde elektrik enerjisi geçiyor
-elektrik enerjisi duruyor
-perde kapanıyor
-ayna iniyor
---sensörden geçen elektrik enerjisi ile oluşan fotoğraf işlemciye gönderiliyor
---işlemci fotoğrafı jpeg ve raw formatlarında hafıza kartımıza gönderiyor.
bu kadar.

gün ışığında tüm dslr fotoğraf makineler * aynı sonuçları verirler.
nikon daha doygun renk veriyor diyenler var doğrudur. ancak raw çekiyorsanız tüm renkler size hizmet eder zaten.
adidas mı nike mı gibi bişey.
yada lamborghini mi ferrari mi.
ikisi de iyidir. kuşkusuz. tartışılacak ya da cevap aranması gereken şey tercih eden adamın ihtiyaçları ve profosyonellik seviyesidir.
canon nikon la birlikte dünyanın en iyi fotoğraf makinesinden biridir. iki marka içinde en iyi denemez çünkü burda iyiliken kasıt söyleyenler için 'güzellik'tir. yani görecelidir. ikisi de kullanışlı, sağlam ve uzun ömürlü kaliteli markalardır. ikisininde hayranları ayrıdır. ben canoncuyum mesela.
adidasla nike gibi düşünün.

nikon makine haricinde daha çok lens üzerine üretim yapar (dürbün, teleskop, mikroskop)
canon daha çok fotografcılıkla ilgili üretim yapar (printer, tarayıcı vb)
diğer ikililer gibi büyümek için ya da büyük kalmak için bir birleriyle yarışır görünen firma iklisidir.
ikiside aynı bok amk, ati vs nvidia çekişmesinden farkı yoktur.
yüz yıllardır süre gelen saçma tartışma.
(bkz: paris hilton) *
professionel de nikon alır ama Sony ana üretici olarak normal makinelerde farka gömer, nikona siki tutturur.