fena halde tehlikelidir. her türlü vahşete imza atabilir
''dahiliğin sınırı vardır ama cahilliğin sınırı yoktur'' sözünü kat ve kat onaylatan insan...
sabit fikirlidirler... Siz ne anlatırsanız anlatın, bildiğini okurlar. Bu da yetmezmiş gibi küstah olabiliyorlar. Tek bildikleri kendi doğruları, yanlış olduğunu kabul etmeden "doğru budur" fikrinden şaşmazlar... Yeni fikirlere açık değildirler, bilgisizliklerini ya da tecrübesizliklerini ört-bas etmek adına inatla kendi isteklerini ön plana çıkarırlar; tabii ki benmerkezci olurlar. dünyanın sadece kendi etraflarında döndüğünü zannedip bir tek önemli insan kendileri sanırlar. okumak, öğrenmek en büyük ilacıdır, fakat idrak edemedikten sonra, okuduklarını anlayamadıktan, kavrayamadıktan sonra okumanın da bir anlamı kalmıyor. Hele ki bu tür insanlar ellerine es kaza bir yetki geçirirlerse o zaman insanlığa en büyük kötülüğü yapabilirler. hele de cahil olduğunu bilemeyecek kadar gözü kara cahil insanlardan uzak durmak gerekir.
kaba kuvvete başvuran insandır.
dinlemeyi bilmeyen insandır.
bir şeyin gerçekliğini asla kabul etmez doğal olarak tabularını yıkmak imkansızdır.
Cahil insan sürekli kendini geliştirmeyen insandır.öğrenmenin sınırı olmayacağı gibi cahilliğinde yoktur.Bir insan ne kadar bilgiyi reddederse o kadar cahildir...
etme cahil ile sohbet fıttırırsın,
alma cam ile taharet yırttırırsın.
kaçılması gereken insandır.
en güzel insandır. mutludur mütemadiyen. var mı daha güzeli.
"cahilin yanında kitap gibi sessiz ol..!" hz. mevlana
arkadaş hali düşmandan daha zararlı olabilmektedir.
uzak durulmalıdır.
asla tartışmaya girilmemelidir.*
ülkemizde bolca bulunan ve her yaştan olabilen insan türüdür. Hobileri televizyon izlemek ve kahvede takılmaktır. Gazete okumaz, kitap okumaz, tek bilgi kaynağı televizyonda izleyip öğrendiği yüzeysel bilgiler ve oradan buradan duyduğu boş laflardır. Öğrenim durumu ise ya ilkokul ya da lisedir.
okumayıp kendini geliştirmeyi de ya istememiş ya becerememiş olan insandır.
hallerine baktığınızda acınan ama biraz düşündüğünüzde asıl acınası insanın siz olduğunu hemen hissettiren insan.. ikiniz de insansınız ama inan o daha mutludur.
ne istersen yaptırabileceğiniz ve kesinlikle el atılması gereken insan tipidir. bir konuda hiç bilgisi olmayan insan dünyadaki tüm insanlardan daha tehlikelidir.
korkusu az, cesareti fazla olan insandır.
~http://www.youtube.com/re...kad%C4%B1n%C4%B1&aq=f~

en başta çıkan saçı rastalı olan kızdır.
kendini bilmeyen ve bilmeye de yanaşmayan insandır.
topu inşaata kaçarsa sıçarak doğurabilecek insan tipidir.
kadını da erkeği de tehlikelidir. gördüğünüz an koşarak uzaklaşmanız tavsiye edilir.
"cahil insan" ne öğretir derseniz?
hayatınız boyunca nasıl olmamanız gerektiğini öğretir.
aslında cahil insan köşeye sıkışmış insandır. şöyle anlatıyım kimse cahilliği sevmez benimsemez ama imkanlar diye bişey var dünyamızda.
ve ne kadar imkansızsanız o kadar cahilsiniz.
cehalet kavramini ben anlamiyorum. mesela sokrati dusunursem ben cahilim felsefede ama bizim apartmanin kapicisi hikmet abi de bana gore daha uzak felsefede. ben universitr mezunuyum ki turkiyenin en iyi diyebileceginiz iki universitesinde okudum. bi insanin cahil oldugunu iddia edebilmek kadar sacma bir sey yoktur. herkes kendi hayatini idame ettirecek kadar bilgiye sahiptir. kuantumun paradigmasina hakim olan bi bakkal kimin isine yarayacak mesela. ya da dunyanin gunes etrafinda dondugunu bilmenin bi matematikciye ne faydasi var.

jurnalciler icin tanim: olmayaninsan tipidir. evet.
"Silahı bilmem ama, boş insanı şeytan doldurur."
konu ne olursa olsun, cahil olmayan insanın kendisine hakim olup yanından uzaklaşması gereken kişi.