bugün

son yüzyılın en büyük islam mücahitlerinden Kafkas kartal'ı şeyh şamil'in varisi, türk ve türkiye sevdalısı büyük insan. şahadetinin 16. yılında cahar dudayev'i rahmetle anıyoruz.
görsel

Fotoğrafta Cahar Dudayev uydu telefonla görüsme yapmaktadir. Profesyonel Askeri pilot olan Cahar Roketin geldigini duyunca yukariya bakiyor ve hiç panik yapmadan kaçmadan onu karsiliyor.

Roketi duyunca hiç kontrolü kaybetmeyen cesur Cahar sehadeti beklemektedir ve yerinden bile hareket etmiyor. Fotograf Amerikan MSA (milli savunma ajansin) kontoründeki dergisinden alinmistir.
''Savaşa karşıyım ancak haksızlığa karşı savaşmak karakterimdir.'' sözünün sahibi.
ismi istanbul/ataşehir'de caddeye verilmiştir. şehit sıfatıyla.
(bkz: milyon birinci)
kendisine halaa terörist diyen ibneler de var.
büyük kahramandır. net...
çeçenlerin atatürk ü.
bilge kral aliya gibi bir 20. yüzyıl kahramanı.

http://www.youtube.com/watch?v=fNzVAeS-qJM
bizim burada durağı var onun otobüs durağı.
öncelikle terörist falan değildir. ''çeçen terörist'' diyen hırtlara gelince, ha siktir diyoruz ha siktir. doğal gaz ve bilumum yer altı kaynağı için şeyh şamil hazretlerinden bu yana çeçen bölgesinin ümüğünü sıkmaya kalkan ama her seferinde ağır zayiatlarla geri dönen ve yine de aklı başına gelmeyen rusya'nın savaşmaya mecbur bıraktığı halktır. bakın mecbur bıraktığı diyorum, dudayev'in sözlerine bir bakın, kana susamış bir adam profili var mı göreceksiniz, eğer ki okuma yazmanız idrak kabiliyetiniz varsa. bir zamanlar bizde esaret altındaydık, daha 80 sene evvel. şimdi bir densiz çıkıp atatürk'ün kahraman değilde, ''terörist'' olduğunu savunsa ağız burun gireriz herife haklı olarak.

edit: çeçenim ayrıca.

sonra şamil basayev'e bakın. 1996 hastahane baskınında camlarda kafasından aşağı benzin dökülen insanlar vardı. benzin?. bidonla başından aşağı benzin sandığı sıvı dökülen adam hıçkırıklarla ağlıyordu, teröristin biri onu yakacaktı. ama camdan ayrıldıklarında bidonu kafaya diken teröristi görünce şaşırdı. şamil basayev'in cevabı ironiktir.

--spoiler--
korkma! ben rus değilim, masuma dokunmam.
--spoiler--

hatta kendisi şöyle anlatır;

--spoiler--

BiZ ZORUNLU OLDUĞUMUZ iÇiN HASTANEYE GiRDiK EĞER DAĞLARA ÇIKSAYDIK BiZi ÖLDÜRÜRLERDi ve ölmemem gerekiyordu. ONLAR BiZiM ÜLKEMiZDE HASTANELERi OKULLARI VURDUĞUNDA DÜNYA NERDEYDi? BEN TERÖRiST DEĞiLiM, TERÖRiST OLAN RUSLARDIR. ALLAH BENiM NE YAPTIĞIMI BiLiYOR iNSANLARIN DÜŞÜNCELERi UMRUMDA BiLE DEĞiL...

--spoiler--

bu ülkenin ''özgürlük ithalatçısı'' sekülerleri sırf mütedeyyin bir halk olmalarından ötürü ''terörist'' ilan ettikleri insanların hayatlarına baksınlar bir. copy-paste entelijansıya fos gençlik! at gözlüğünü çıkarın artık. ve bir halkın özgürlük mücadelesine kulak verin. çünkü onlara o yörenin doğal gazı, grozninin sarp dağları yeter. aslanbek'te dünyanın en güzel yünü çıkar. her şeyleri var, özgürlükleri yok.
Kendi deyimiyle bir milyon nüfuslu Çeçenistan'ın milyon birinci generali. Hanımı Alla'nın da bu isimde bir kitabı bulunmaktadır.
Bugün ölüm yıldönümü...
Türkleri çok seviyorum. Dostluklarına güvenilir, düşmanlıklarından korkulur.

CAHAR DUDAYEV

Mekanı cennet olsun.
koskoca kızıl orduya kök söktüren, kızıl orduda yetişip sonra gördüğü haksızlıklara isyan edip ordudan ayrılan ve şanlı direnişin başkahramanlarından bir çeçen kardeşimizdir. çeçen halkını ibne batı medyası ve içimizdeki hain uzantılarının anlattığı gibi "çeçen teröristler" diye tanımayın panpalarım. çeçenyayı bağımsız kaynaklardan okuyup öğrenin. çeçenler bizim din kardeşlerimizdir ve çeçenya türkiye cumhuriyeti devletinin ileri karakoludur..tabii idrak edebilene...
Bugün şehadetinin yıldönümü olan, büyük direnişçi. Allah gani gani rahmet eylesin.
görsel
Elçibey'in ölüm yıldönümünde kendisini de andığımız büyük anti-emperyalist Türk dostu Çeçen kahramanı şehit.

https://www.youtube.com/watch?v=DTVSSPsCGAA

Ruhun şad olsun büyük insan.
Korkusuz bir kahramandır.

Konağı uçmağ olsun!
zamanında kızıl ordu hava kuvvetleri'nde kıdemli bir asker olmasına rağmen, uydu telefonu ile konuşurken yerinin bulunabileceğini düşünmemiş, ya da telefonun öteki ucunda olduğu söylenen yüksek mevkilerdeki rus politikacılardan alacağı bilgilerin öneminden bu durumu ikincil durumda bırakmıştır. tıpkı (dudayev'in ölümünden daha sonra) şamil basayev in ölümünde olduğu gibi; dudayev'i hangi pilotun, hangi ekipman ile vurduğu, cesedin kimlik tesbiti ve otopsi gibi bilgileri açıklamamıştır rusya.

arkasında bıraktığı etki pek büyüktür ki, 'cahar' ismini çocuklarına koyan aileler, rus askerlerinin yakınında çocuklarını isimleri ile çağırmazlar, ismini duyan bir askerin o çocuğu öldürmesi işten bile değildir (anna politkovskaya nın çeçenistan hakkındaki kitabından)
Örnek liderdir, hiç bilmez görmez insan yıllar önce şehit olmuştur ya, allah yinede sevdirir böyle müslümanları. Bir sözünde der ki:

istişareyle alınmış bir yenilgiyi istişaresiz alınmış bir başarıya tercih ederim.
(bkz: yahşi türk)

ceharkale'yi anlama kavuşturan adamdır.
Ölümünün 19.yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Allah rahmet eylesin büyük komutan, milyon birinci kahraman..
C.Dudayev'in sözlerini kulak arkası yaptık mı, yapmadık mı; kendimize bakalım...
Ne demişti Dudayev? ''Türkiye hem Türk dünyasının, hem de islam aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem islam aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir."
ucuz bir amerikan piyonuydu,yetiştirdikleri şimdi suriye'de kafa kesiyor.
Zamanında Kendisinin basayev hakkında ne düşündüğünü bilmiyorum fakat basayev'i sevmem. ama bu kahramanı çok severim.
Hatta azeri kökenli biri olarak elçibey'i sevdiğim kadar seviyorum bu adamı.
Mekanı cennet olsun.
adı izmir karşıyaka'da bir bulvara verilmiş olan çeçen lider.