bugün

Zamanımda para mı az çalmayan * müthiş atari oyunu.
Çocukluğumda atari salonlarında yediğim bütün harçlığımın en büyük nedenidir bu oyun. Yıllar sonra bulup pc ye de indirdim ama o çocukluktaki tadı vermedi nedense.Gözler doldu tabi o ayrı mesele. Bir de vazgeçilmez karakter Mustafa vardı onu da çok severdim.
Rom'unu bulmam ile hastası kaldığım atari oyunu. Capcom firmasının zamanında yaptığı sağlam oyunlardan bence. Efsaneler arasındadır.
namı değer mustaphalı.atari salonlarının jeton canavarı oyunu.
bir çizgi roman serisi. aynı zamanda 90ları kasıp kavuran, atari salonlarında jetonları sömüren arcade tarzı oyun. mustapha, mess, hannah ve jack olmak üzere 4 farklı karakter seçebilirsiniz. oyun aynı zamanda baş kahramanı 'mustapha''nın adı ile bilinir ülkemizde. her bölüm sonunda bir boss gelir, bunlardan isimlerini hatırladıklarım: walter, butcher(nam-ı diğer kasap).

ayrıca jiletçi diye bildiğimiz gay kılıklı bir tip vardı. doktor vardı bir tane de, canı sıkıldıkça dinozora dönüşüyordu falan...
90'lı yılların gençlerinin oyunudur. zamanında ne çok oynardım bu oyunu. belki de bu oyuna bu kadar meraklı olmamızın sebebi "mustapha" adlı karakterdir. biz ona mustafa oyunu oynayalım mı derdik arkadaşlar arasında. hey gidi günler, neden geri gelmiyorsun, neden.
hıncal uluç'un aynı adlı romanından esinlenen ateristik oyun.

--spoiler--
mustafa mardinli bir midyecidir, tarlabaşı arka sokaklarda dezgahıynan gezerkene, organizeye tamire gelen klasik arabalar için yedek parça ihtiyacı hasıl olur, mustafa eski şevrolelere neyin uygun fiyata direksiyon, vites topuzu, vs. çalarken, ünlü kasap mafyası erzurumlu haconun impalasının çıtalarını söker, buna dellenen haco dayı neki kalfası çırağı var mustafaya tebelleş eder, mustafa amerikaya kaçar, o yıllarda jurrassic park çekilmektedir, falan da filan...
--spoiler--
ateri salonunda annemden sopa yememi sağlamış efsanevi oyundur. oyunu tek jetonla bitirmiş mahallede efsane olmuş çocuklardan biriydim. nostalji yaşamak isteyenler için
http://www.korsanoyun.com/oyun.php?id=625
tek jetonla bitirilebilen efsane oyun.
herkesin mustafa olarak bildiği oyun. Atari salonlarının en kıymetli oyunudur.
tek jetonla kimsenin kolay kolay oyun bitiremeyeceği, zamanın en popüler (arcade) atari salonu oyunudur. ve oyundaki karakterlerin birinin ismi (sarı pantolonlu, yeşil gömlekli) mustapha'dır. biz ona mustafa derdik.
Mustafadır.
Aklıma gelip beni efkarlandırmış atari oyunudur.
Ne severdim oynamayı. Hatta ben biraz ufak kalıyodum izlemeyide severdim. Atari salonundaki tek kızdım bütün oğlanlar bana jeton ısmarlardı.
en sevdiğim oyundu. lakin ben bu oyunu mustafa diye biliyordum. bunu zamanında atari salonlarında oynamış olanlar sanırım şimdi çoluk çocuğa karışmıştır.

görsel
görsel
bu oyunun adı mustafadır. ayrıca ışınlanma diye bir bölüm vardır. oyunun bug'ıdır. kolu sağa sola hızlıca salladığınız zaman oyunun uzunca bir bölümü ve bölüm sonu boss dinozoru kendiliğinden geçer. ışınlamayı beceremezseniz dinozora bombayı basarsınız ama yetmez. götünüzü ısırır.
ortamlarda mustafa diye geçen retro oyun. hala boş zamanlarımda açıp oynarım.

(bkz: mame)
(bkz: emulator)

bir full walkthrough videosuna buradan ulaşılabilir:

https://youtu.be/7pa0-JWclJ4