bugün

marketlerde 6 lı satılan, çoğunlukla çiğ bir şekilde yenen, fındıktan biraz daha büyükçe alacalı yumurtadır.. tadı kötü değildir..
tüm yumurtalarda olduğu gibi çiğ tüketilmesi halinde akındaki bir madde b vitaminlerinden yararlanmanızı engelleyeceği için, çiğ tüketilmemesi, rafadan yenmesi tavsiye edilen, tavuk yumurtasının 1/5'i kadar olmasına rağmen ondan besin değeri olarak hayli yüksek olan yumurtadır. tavuk yumurtası ile kıyaslandığında 100gr’da 5 kat fosfor,7 kat demir,6 kat B1 vitamini,15 kat B6 vitamini ve 9 kat protein içermektedir.

kaynak: http://beysabildircin.com/faq.htm#q3
Boyun uzamasına yardımcı olduğu rivayetler arasındadır.
süt-bal ve bıldırcın yumurtasını akşam yatmadan önce içenlerin mevcut bağışıklık sistemlerinin daha hızlı çalıştığı, kış aylarında grip olmadığı iddaa edilir. Fakat ben denediğimde alerji oldum oram buram kabardı.
lezzetli ve küçük olduğundan göze de hitap eden yumurta. kaynatılıp yenmesi önerilir genellikle. azı karar bu arada. lezzetli olduğundan bir oturuşta 5 adet yememek lazım.
çoğu çocuğa çekici gelir bu bilye benzeri sevimli yumurtalar. ama bana hep çok ürkütücü gelmiştir. ben onları hep bıldırcın boku sanmışımdır. hiç sevimli değildirler.
(bkz: deve kuşu bi seferde on üç kilo sıçıyomuş)
taşak kadar yumurta.
protein diyeti uygulayıcılarına tavsiye edilir. diğer yumurta kadar bünyeye dokunmaz.
fitness yaptığım zamanlar ara dilimlerde kullandığım protein ve vitamin deposu besin.
şeffaf ambalajının kapağı acılıp hepsi birarada seyredilesi güzel yiyecek.
siyah, sarı ve kumumsu bir renk cümbüşü sunar ki hakkaten gözü okşar.
(bkz: efendim bunlara inanmayınız bunlar hurafedir)
küçükken her gün bir tanesini zorla hatta kovalanarak içtiğim. yararları saymakla bitmez, tadı da unutulmaz yumurta. iğrenç be.
sezar salata'dan soğutan yiyecek.
zamanında beslediğimiz bıldırcınlar yumurtladığı an içtiğim şimdi düşününce bile midemi bulandıran faydalı protein kaynağı.
tavuk yumurtasından daha sert ancak tat olarak herhangi bir farkı bulunmayan yumurta. besin değeri tavuk yumurtasına göre daha yüksektir.
bıldırcınım sağolsun her gün bir tane kümesten aldığım yumurta. biriktiriyorum şimdilik sonra hepsini toptan...
bulunmaz bir nimettir.

haftada en az 2 defa kesin tüketilmeilidir.
Şimdiye kadar çok pahalıdır diye sakındığım ama bugün bim'de on iki tanesini iki liraya görünce afalladığım yumurta.

Tadı aynı, biraz daha sert ve daha küçük tabi. Çok çocuklu fakir aileler için bulunmaz bir nimet oluyor bu durumda. Gerçi bim'deki bıldırcınlar herhalde aç bıldırcınlardı yumurtalar bildiğiniz yüksük kadar bir şeydi.
süte karıştırıp içildiğinde tam bir vitamin yuvasıdır.
bimden alıp hergün 3 tane devirdiğim kalsiyum ve protein haplarımdır.çok severim dinç tutar.
Midemi bulandıran şeydir.

Allah affetsin.
gece gece canımın istediği yumurta. sesim çok yoruldu sesim. sesimi klima çarptı. içersem düzelir belki. nerden bulabilirim bunu?
tadı kötü olur diye hep yemekten korkuyordum ama fena değilmiş.
Çocukken bir keresinde bakkaldan aldığımızı hatırlıyorum.
Fiyatına değer mi bilemem.