bugün

genellikle filmlerde geçen fakat arada sırada bizim de kullanmamız mümkün olan ve "bu güzel gözlerden yaşlar akmamalı, bu güzel yüz sadece gülmeli... vb." gibi çeşitli versiyonları olan ve söylenen kişiye iltifatla birlikte destek olma duygusu aşılayan saçma bir cümledir. ne demek "böyle güzel birisi üzülmemeli". kişinin çirkin bir yüzü olsa, bakılmıycak birisi olsa o zaman "ha çirkinmişsin sen ya,rahatsız olma istediğin kadar ağla." denilip kederime mi terkedilecekti?bir insanın güzel olmasıyla üzülmemesinin gerekmesi arasındaki bağ nedir? cevap; gerçekten de beğenilip karşılıklı bir etkileşim içinde olunmasının istenmeyen insanların*, çok yardımsever görünen insanların büyük çoğunluğunun zerre kadar s.kinde olmaması ve sonuç olarak vicdan duygularının cinsel aktiviteyle paralel yürüyor olmasıdır.
alt mesaj içeren cümledir. alt mesajı ise;
" sana yavaştan yavşıyorum, bak güzel de dedim, seni fark ettim, gel benim ol, ben seni üzmem, üzeni de bizzat kendim üzerim... "
lakin ucuz bir numaradır, yerse... ihtimaller düşüktür.
çirkinler üzülmeli onun yerine gibi bi manaya maruz kalan yazılma lafıdır..
Yağcılığın bir göstergesidir.
şu manaya gelir:

soğuk bir ... ister misin yavrum?

boşluğu dolduralım.
türk insanına televizyondan geçmiş yaratıcı kız tavlama metodu..
öyle ki çoğu atlar buna, sonrasında ise en azından telefonunu alırsınız..
daha sonra da derdini dinleyebilmek için..

-pardon neden ağlıyorsunuz?
-ağlamıyorum gözüme soğan kaçtı.
-boyle guzel birisi uzulmemeli.
-hihi sahi mi?
-eet sahi, hadi artık gidelim..
-sana mi gidelim yoksa bana mı?
-farketmez, ayrıca sus artık senin gibi yollu kızların ağlamasından nefret ediyorum!
onlarca güzeli üzmüş de doymamış insanın yılışık, yapışık, pis sözüdür.
-böyle güzel birisi üzülmemeli...
+öyle mi dersin.. teşekkür ederim. allah vergisi olması gerekiyo mu peki?
-nasıl? anlamadım?
+estetik diyorum, her bi yanım estetik. şimdi üzülebilrimiyim?
-e o zaman ben sana hiç engel olmayayım.
bu yaklaşımın başka versiyonları da vardır;

-koca sahili dolaştım, seninki kadar güzel bir yüzü nasıl farkedemedim...
-böyle bir güzellik varsa x şehrine daha sık gelirim...
gibi, ardından kahve içme teklif edilir, sonrası teklif yapılanla teklifi yapan arasında yaşanmış ve tarafımızca bir muamma olarak algılanmıştır..

kısacası erkek milletinin kah eğlenmek, kah kur yapmak, kah zaman geçirmek için giydikleri rollerden biridir..
(bkz: iyi eğlenceler)
(bkz: allah bereket versin)
(bkz: yaparsam mutlaka haberin olur)
Genellikle sevgilisiyle kavga etmiş, ağlayan kıza onu teselli etmek amaçıyla bir erkek arkadaşınca söylenen laftır. Ancak burada amaç genelde kızı teselli etmek değil kıza yavşamaktır.
başkaları tarafından üzülen talihsiz kişinin aynaya bakıp da söylediği söz. o güzellik, o kusursuzluk, o eksiksizlik asla üzülmemelidir. hakedecek en son kişidir kendisi.