dur lan sakin ol. sözlükten haraç istediğim filan yok. cümlenin aslı şu şekilde: adım kemal, buranın haracı kime çalışır bilmek istiyorum.

cüneyt arkın'ın 80 sonrası 'politik' filmlerinden biri olan kavgada geçiyor bu replik. olay kısaca şöyle:

kemal bir pavyona girer. şarkıcı kadından (şarkıcı dedim ama, o sırada türkü söylüyordu) mikrofonu alır ve yukarıdaki cümleyi kurar. sonrası bir cümbüş, bir eğlence..
haracı yiyen adam gelir sahneye. kemal, altıpatların içine tek mermi yerleştirir ve kafasına dayayıp çeker tetiği. haracı yiyen adama uzatır. o da çeker filan. böyle bi süre devam eder ve adam pes eder. bu arada izleyiciler de kah alkışlarla, kah yuhalamalarla olaya eşlik ediyordur. kazanan kemal olur.

cüneyt arkın'ın, hiçbir tarafını esnetmeden yontmadan kurduğu repliklerle devam eder gider film. misal, bi çocuk diğerini döverken kemal biner tepesine ve sorar:

- neden dövüyorsun onu?
+ çünkü ben güçlüyüm!
- ben de senden güçlüyüm o zaman!
der ve ensesinden kavrar çocuğu..

bilader nasıl bi filmdir bu? cüneyt arkın neden bu toplumsal mesaj kaygılı filmlere bulaşmıştır? bilemem. lakin replik süper. ben de bizim kahveye girip bağırmak istiyorum. o derece.