bugün

a.ına korum öyle futbolunda taraftarında dedirten olay daşşağa vurmak ayrı ama bu kadarı lafla anlatılacak türden değil.
yazık olmuştur. hani "pisi pisine ölmek" derler ya bu da öylesine bir durumdur. video kayıtları izlendikten sonra çok açık ve net bir şekilde görülebilir ki zanlının herhangi bir şekilde "olay çıkartmak" amacı yoktur.

buradan kalkıp da "geçmiş sabıkaları var" diyenler haklı olmak ile beraber görüntülerdeki taraftar(!) grubunun resmi olmasa da geçmiş sabıkaları olduğunu inkâr edecek değillerdir umarım, düşünce yeteneğine yakışmaz.

efendim olayda görüyoruz ki daha önceki görüntülerde yanından geçen başka bir fenerbahçe'li taraftara sürtünmüyor bile zanlı ama o metrobüs köprüsünün üzerinde arkasından seslenip de yolundan alıkoyana da saplayıveriyor bıçağını. peki niye lan?

neden lan burak? maçını kazanmışın, metrobüste camlara avuç içinle vurarak(muhtemelen) edirnekapı'ya kadar gelmişin, arkadaşlarınla evinin yolunu tutmuşun bırak lan adamı gidiyor işte. derdin ne evladım?

daha dün de aynı şeyi söyledim, bugün de düşüncem değişmedi, ölüm sebebi "orospu çocukluğudur" ve ölümüne sebep olanlar da çok açık "orospu çocuğudur" ama bu öyle renkli orospu çocukları değil. her camiada kendine yer etmiş, beti-benzi atmış orospu çocuklarıdır.

ailesine yazık olmuştur ve burak için görüntüleri izledikten sonra çok net bir şekilde söylüyorum(dilerseniz beni asınız sevgili fenerbahçeliler): ebesinin amını yok yere görmüştür.
ulkedeki futbol terorune kurban giden fenerbahceli kardesimiz. ama simdi sorgulamak lazım. annesini anneler gununde boynu bukuk bırakan, sevenlerini uzen kardesimiz belki de futbolda siddet adına bir sembol olacak.

neyi mi sorgulamak lazım? sembol olan bu arkadasın gazetelerin %90ında yer alan fotografında taktıgı atkıda '' futbol holiganlıktır,futbol siddettir'' yazmasını sorgulamak lazım.

taraftar gruplarının bestelerinin %90ının kufur icerikli olmasını sorgulamak lazım.

kasten adam oldurme sucundan yargılanması gereken insanlara sahaya attıkları viski siselerinin kimin verdigini sorgulamak lazım.

ulkedeki spor programlarının mac ozetlerini verememesinden kaynaklanan sacma sapan konuları tartısmasını sorgulamak lazım.

yoneticilerin dusmanlıgını,laf koyma cabalarını sorgulamak lazım.

her derbi baskasıyla kavga eden volkanın, melonun; tukuren,sorumsuz olan ve cinsel organını gosteren meirelesin taraftarlarca en cok sevilen futbolcular olmasını sorgulamak lazım.

sorgulamak lazım be sozluk; turk insanının bilincini,toplumsal dusunceyi,ahlak adab anlayısını,kör ve yancı zihniyeti, kavgacı yönü, agresif yanınını sadece futbolda degil her alanda sorgulamak lazım...
Burak Yıldırım'ın ölüm anı kamera görüntleriyle ortaya çıkmış. Bir haftadır kan üzernden rekabet etmek isteyen zavallılar. Malesef tüm Galatasaray taraftarını katil ilan etmişlerdi. Ama görüntüler, malesef hayatını kaybetmş olan vatandaşımızın 5 arkadaşıyla birlikte tek başına yürüyen "ezeli rakibine" saldırması akabinde bıçaklanarak öldüğnü gösteriyor. Yarın da çıkıp birileri gördünüz mü bak öldürmüş ama ölen de hak etmiş diyecek. Ölüme karşısında dahi forma kavgası yapan bir toplumdan Uludere'ye, Reyhanlı'ya hassasiyet göstermesini baklemek akıl karı değil.
allah rahmet eylesin.

yapmayın kardeşim, uslu durun. şu sözlükte galatasaray taraftarı olduğumu herkes bilir, birbirimize dikleniriz, atarlanırız ama sevgi saygı çerçevesinde.

2009'da sami yen'de galatasaray fenerbahçe maçı'ndaydım, sabahın 7'sinde 4 arkadaşla birlikte sami yen sokağa doğru ilerliyoruz.. bir fenerbahçeli gördük 20 metre ilerimizde, fener forması giymiş, üstünde de polar... yaklaştık birbirimize, bize bakmamaya çalışıyordu.

ne oldu biliyor musunuz?

yaklaştık birbirimize iyice ve tam yanımızdan geçerken seslendim.

"kardeşim bir dakika, cevahir'in oradan buraya doğru galatasaraylılar var, şehir dışından gelmişler, formayı sakla, gereksiz yere can sıkılmasın!" dedim.

"eyvallah kardeşim" dedi ve poları formanın üzerine çekti.

velhasıl; mesele 1'e 6 girmek, 3'e 5 girmek değil. mesele zihniyette... zihniyet değişmedikçe burak kardeşimiz gibi niceleri daha vefat eder, nice analar ağlar. değer mi?

galatasaraylılığı tüm olguların üzerinde tutan biri olarak söylüyorum;

(bkz: değmez)
orospu evlatları tarafından katili savunulan, genç yaşında öldürülmüş kardeşimiz.
dilerim ki bacınız tecavüze uğrar da,mini etek giyiyodu ne yapalım yani şeklinde savunmalar duyarsınız tecavüzcüsünden.
Arkadaşlarının gazıyla galatasaraylı taraftara saldırmaya çalışırken nefsi müdafaa sonucunda hayatını kaybeden fenerbahçeli insandır. hak ettin demek istemiyorum ama yapmayacaktın be evladım.
geberip gitmiş bir futbol magandası. Iki maganda eksik olmuş oldu bir mezara biri mapusa. Muhtemelen ölmese bir şampiyonluk kutlamasında havaya ateş ederken masum bir yavrucağı öldürecekti.
birbirine çarpışınca çatlayan iki su testisinden biridir.

ölen çocuk haberlerden okuduğum kadarıyla gaziosmanpaşa çevresinde oturuyor, deplasmancı, arkadaşlarıyla gördükleri random bir galatasaraylıya salça olmakta bir sakınca görmüyorlar. gaziosmanpaşa'da yaşamışlığım olduğundan iyi biliyorum bu profildeki adam galatasaraylı elemanın yerinde sıradan bir vatandaş olsaydı muhtemelen ağzını yüzünü patlamış belki de katil maktül değişmiş olacaktı. mağdur ama malesef masum değil.

katil olan eleman da bıçağıyla korkutma ya da bacağa vs saplamaya kasmamış direkt saplamış bıçağı kalbe o da masum değil tabi.

burada savunulacak bir taraf yok. suçlanacak taraf da o kadar çok ki suçla suçla bitmez. farklı takım forması giyene saldırma hakkı bulan grup, karşısındaki insanı gözünü kırpmadan öldüren kişi, gerilimi bu derece arttıran futbolcular, yöneticiler, basın, aile, çevre, yetiştirilme hataları...
türk futbolunun, türk futbol programlarının bir sonucu.

neden şaşırdınız ki? şaşırmanız gereken sadece 1 kişinin ölmesi.
fener galatasaray derbisinden sonra öldürülen gençtir.

tanımı falan boşverin. mesele şu azizim: ölenin cenazesi kalkacak, ailesine ateş düşecek. öldüren konusunda da hukuk gereğini yapacak. bunlar kaçınılmaz, olan olduktan sonraki rutin işler.

bizim düşünmemiz gerekn, ölen mi öldüren mi suçlu meselesi değil. insanları futbol, din, mezhep, etnisite vb. konularda fanatizme götüren sebepler neler, gençleri bunlardan nasıl uzak tutarız, rol modelleme konusunda medyaya ve baskın karakterlere nasıl etki edebiliriz?

çıkıp volkan'ı da sabri'yi de aynı şekilde kınamadıkça, kendi seyircileri ve kulüpleri tarafından dışlanmadıkça, iyiler tribünleri ele geçirip ortamı geren kulüp başkanı, teknik direktör vb. rol modelleri protesto etmedikçe işler düzelmez.

bu konuda kampanya çalışmaları yapılabilir. tafsilatlı yazabiliriz bir ara.
Medya gordugumuzle isin asli cok farkli. Burakta az degilmis. 6 arkadasiyla birlikte tek kisiye saldirmak.
katilinin sadece bıçağı kalbine saplayan kişi olmadığını düşündüğüm rahmetli kardeşimiz..

maç öncesi hafta içi mali kongrede galatasaray'a ettiği laflarla ortamı ve galatasaray taraftarını geren aziz yıldırım 'ın ;

maç içerisinde sık sık hakemle ve özellikle melo olmak üzere galatasaray'lı futbolcularla girdiği kalitesiz diyaloglarla galatasaray taraftarını geren emre belözoğlu 'nun ;

bir pozisyonda yaptığı faul nedeniyle centilmence özür dilemek isteyen drogba'yı iten ve maç sonunda sabri'nin boğazına öldüresiye sarılarak galatasaray taraftarını çıldırtan * volkan demirel 'in ;

ve nihayet maç boyunca etmediği küfür, atmadığı yabancı madde ve alacakları galibiyet kesinleşince geçmediği taşak kalmayan ve galatasaray taraftarını geren 55bin fenerbahçe taraftarının ;

en az bıçağı saplayan kadar ve hatta saydığım tahriklerle katili sinirlendirip cinayeti işlemesine vesile olan şerefsiz katil kadar suçludur.. yatacak yeriniz yok Allahsızlar...

edit: bu yazı katili cinayeti işleme psikolojisine iten sebeplere değinmek amacıyla yazılmıştır.
KUSURA BAKMASIN GALATASARAYLILAR OKADAR SALLADIK AMA. EGER O ONA SALDIRMASAYDI DIGERLERI GSLI COCUGU LINC EDECEKMIS! NEFSI MUDAFA SAYILMAZ BENCE ABARTILI GUC KULLANMIS CAYDIRMAK ICIN BACAGINA FALAN SALLAYA BILIRMIS VEYA OLEN ADAM DIREK UZERINE KOSUP SALDIRMIS MI PEK BELLI OLMUYOR TOKAT FALAN ATMISSA OLAN ANASINA OLDU!
Aşağidaki MOBESE görüntüleriNE göre katilin yanına burak'tan başka kimse gitmemiştir. kendini savundu, nefsi müdafa yapti falan hepsi hikaye. burak tek başına, yanında da başka taraftar yok. kavga ve itiş kakış kesinlikle yok. orospu çocuğu öldürmek için saplamiş bıçağı.
http://webtv.hurriyet.com...in-bicaklandigi-o-an.aspx
Kamera görüntülerinde görüdüğümüz üzere tabiri caizse kaşınmış şehir magandası. Ancak ölmeyi hak etti diyemeyiz. güzel bir ders verilebilirdi. ama olmadı. çattığı kişi ondan daha maganda çıktı. allah tahsiratını affetsin.
Elim hadiseyi ortaya çıkaran son görüntülerden sonra tabiiki, allah rahmet eylesin, ailesine sabırlar versin.

Ama, hadisenin gerek oluşum biçimi, gerekse nedeni toplumdaki gerizekalı kamplaşmadan ibarettir.

Ulan neyin hesabıdır bu?.. neyin peşindesin?.. Zanlı zaten, tek başına dönmüş arkasını gidiyor. Stadyum'dan oraya gelene kadar? en az 2 saat geçmiştir. Hala neyin sitresindesin?

Hadi, ''nasıl koyduk'' falan gibi takıl laf at. şişşt pişşt gibi bişeyler de bas git evine..

Ne diye adamın peşinden saldırgan biri gibi koşturursunuz?..

10 kişi bana gelse, belimde silah olsa çekerim..

Bende zanlı olurum. Örfüm böyle, görmüşlüğüm, kültürüm böyle burası türkiye. Kimseler kusura bakmasın.

Bok yolunda harcadın kendini ?..

Aslında tek gerçek ne biliyormusun ? dava dediğin o yolda, bıçağı yediğin zaman yanında kaçan o fenerlilerin içindeki, o aptal korku.

Evet aptal korku?.. Ne diye kaçtıklarını bilmiyorlar.. Çünkü sebebi saçma.

Her neyse. Yazık diyemiyorum ama, allah gani gani rahmet eylesin.
eğer galatasaray formalı katil zanlısının yanında bıçak olmasa idi şu an o galatasaray formalı hastanelik ve baş sorumlularından biri de bu arkadaş olacaktı.
Ve kaderin ince çizgisi.
zanlı olmakla ceset olmak arasındaki o ince çizgi için iyi bir örnek.
daha hala meşru müdafaya nefsi müdafa diyen bilgisizleri görmeme neden olan kişidir öncelikle...

ikincisi olayda tahrik var, yani galatasaraylı kardeşimiz sadece tahrik indirimi alır.

meşru müdafa kapsamında olması için, karşıdaki şahısta da aynı oranda gücün olması gerekir, silah, bıçak vb. ancak burak yıldırım da bıçak çekme gibi bir durum yok.
Burak ..
Hiç tanımıyorum seni çocuk. ilk kez Pazar gecesi gördüm fotoğrafını. Esmer bir genç işte. Her gün sokakta görebileceğin.
Kara yağız ..
Hiç tanımıyorum seni çocuk. Ama kim bilir kaç kez omuz omuza yaptık ? Kaç kez aynı anda başımızı ellerimizin arasına alıp kaldık
öylece. Belki de yanyanaydık Kadıköy’ de gazdan göz gözü görmezken .. Kim bilir belki caddede sarmaş dolaştık 17’ de 16
zaferinde ..
Çok sevdik çooookkkk, diye bağırdık defalarca.. Sevdamıza kimse engel olamaz .. Belki ters baktın bana ne bileyim bir maç öncesi ? Belki yolda sohbet ettik, abi bu maçta Stoch oynamaz mı, diye ? Sensiiizzz haaayaat dedin sen .. Sensiiizzz hayaaat dedim ben .. Ne çok maçta tek yürek olduk birbirimizi hiiiç tanımadan .. Kuyt’ la beraber koştuk, direkten birlikte döndük Baroni vurduğunda ..
Amsterdam düşü kurdun mu çocuk sen ? Burcu Özge' yle gidecektiniz belki .. Ben gitmeyecektim biliyor musun ? Totem işte. Anlarsın .. Seni hiç tanımıyorum be çocuk .. Ömrümde görmedim. Belki de hiç tanımayacaktım. Ama iki gecedir gözümün önünden gitmiyosun hiç ..
Boynunda kaşkol .. Gözlerin çakmak çakmak .. Hani şu güzel kızcağızın unutamam dediği gözlerin ..
Belki göz göze geldik Yoğurtçu Parkı' nda siz kalabalık
geçerken ..Belki turnikede birbirimizi ittik. Mevzumuz olduysa affet.
Seni hiç tanımıyordum ben çocuk be. Vallahi ..
Artık çok iyi tanıyorum. Sen bundan sonra hermaç sahadasın benim için. 11 çubuklunun formanın .. Tam da göğsündeki armada .. Bundan sonra her maç tribündesin benim için.. Ama hiç maça gidesimiz kalmadı be çocuk ..
Ben seni hiç tanımıyorum ama çok yaktın canımı be. insanlığımızdan utandık. Senle birlikte ne kadar iyi duygumuz varsa gitti sanki.
Hayat ne acımasız be çocuk. Parçalı formalı çocuk, arkadaşıyla biraz erken vedalaşsa tanımayacaktım seni. Tanımasaydık keşke .. Sola dönüp gitseydin .. Hiç bilmeseydik kim olduğunu ..
Yine ondan geriye saysaydık saat tam 7’ de. Aynı anda, birbirimizi hiç bilmeden .. Şimdi kime kızsak bilemiyoruz.
O hain bıçağa mı, senle aynı yaştaki çocuğa bıçak taşıtana
mı ? Sisteme mi, yöneticilere mi ? Televizyonunkan emicilerine
mi ? Kendimize mi yoksa ? Her birimize tek tek.. Ne kadar kızsak günler geçecek hayat bize sürecek be çocuk ..
Her maç sonu dönüşünü pencerede bekleyen biri hiç unutmayacak ama .. Bir de birlikte huzurevine gitme planı yaptığın kızcağız .. Saçları bir günde ağaran bir adam ..
Affet bizi çocuk .. Seni o bıçağa sürüklerken her ne yaptıysak, affet .. Seni unutacağımız hersaniye için, affet .. Canını verdin sevdamıza .. Hakkını helal et ..
Şunu bil ki;
Her okul açıkta bir yerdesin
Bundan sonra sen de bize Leftersin.
Gözümüzden yüreğimize akan yaş,
Kara topraklarda bir Fenersin
(Alıntıdır.)
saçma salak bir takım muhabbeti yüzünden canından olan vatandaşımız. Allah rahmet eylesin
tekrardan sevdiğim futboldan, tekrar soğumama neden olmuştur.
mekanın cennet olsun burak yıldırım, ama masum değilsin. keşke aynı formayı giyip bir araya geldiğinde kendini çete sanan, başka takımın taraftarını dövdüm diye övünen insanlardan olmasaydın, keşke bunlar yaşanmasaydı.

o gece yanında olan arkadaşın dedi ya hani "umarım bu kan aziz yıldırım'a sıçramıştır" diye. ben de aziz yıldırıma değil fenerbahçe taraftarına sıçramıştır umarım diyorum. inşallah gerçeği görürler de 13 senedir, fenerbahçeli olan, olmayan, futbolcusundan taraftarına, yöneticisinden teknik adamına tüm futbol severleri her fırsatta kışkırtan, türk futbolunu lekeleyen bu adamı, o yüce koltuktan indirirler.
Bok yoluna gitmiş arkadaşımız.
futbolun hiçbir zaman kardeşlik, centilmenlik olmadığını göstermiştir. bu ülkede futbol insanları ayrıştıran, ötekileştiren, kutuplaştıran bir şey olmaktan öteye gidemiyor işte. böyle gencecik çocuklar da tam anlamıyla bok yoluna gidiyorlar.
güncel Önemli Başlıklar