bugün

bir temenni sozu.tehlikeli islerle ugrasan insanlarin,baskalarinin da bu isi yapmamasi icin ya da yapsada,bu isten zararli cikarsa dava acamamasi icin ya da sorumlu olmamasi icin kullanilan soz.genellikle haber bultenlerinde goruruz bunlari.ornek:
-evet sayin seyirciler,adami goruyorsunuz kicindan su alip,burnundan cikariyor.ya da daha da tehlikeli seyler yapar bu insanlar:sayin seyirciler adam kizgin yagi ustune doktu,gordunuz degim mi?

sonra malum o cumle gelir:
-bunu evde denemeyin ya da
bunu evde sakin denemeyin denir.bunu evde sakin denemyin lafinda ise kararli ve sert bir sekilde temenni,uyari goruyoruz.

uktedir
jackass ya da dirty sanchez gibi abuk programlarda sürekli çıkan uyarı yazısı. zaten evde sürekli çivi tabancasıyla şeyime ateş ediyorum ya ben...
kola nin icine mentos seker atmak. *
http://www.youtube.com/watch?v=Hj0JAdBknVc
izleyenlerin gerizekalı olduğu sanrısına kapılmış yönetmen'in kocaman yazıyla ekrana yapıştırdığı yazı.
(bkz: bu haberi cocuklarınıza izletmeyin) 'den bir farkı oldugunu zannetmiyorum. aptalcadır.
bana daha çok ters psikoloji uyguluyorlarmış gibi gelir...
Bunu evde denemeyiniz denen çoğu deneyi evde deneyen bir milletiz.
tehlikeli gösteri yapanların televizyon başındakileri uyarma cümlesi. millet onca alet edevatı nereden bulacakta deniyecek zaten?
insanda ters etki yaratır, daha bir deneyesin gelir ucundan.
mantıklı bir cümledir. ama mantıksızlıkta içerir. evde denemeyiniz denildiği diye dışarı çıkıp deneyen olamaz mı? öyle anlayan olabilir yani.
Wwe hareketlerini denemeyelim diye soylenen lafti. Komsu cocuguna deneyip bileginin cikmasi sonucu hungur hüngür ağlayıp basimi belaya sokmasi sonucu dikkate aldigim uyaridir.
evde değil lakin sokakta denenebilir anlamındaki söz öbeği.