bugün

Borsa istanbul'un gün geçtikçe değer kaybetmesine mukabil aldığı karardır. Çırpınışlar umarım cevap verir. Yoksa halimiz vahim. Kurunun yanında yaş da yanacak ona üzülüyorum.
kısa vadede dövize karşı direnç gösterecek bir karar olsa da uzun vadede yabancı tahvillere nasıl cevap verecekler onu ben bilmediğim için şahsi kanaatim gümleyecek olaydır.
borsanın uzun vadede(çok uzun bir vade olmayabilir bile( ciddi değer kaybına uğrayacağını birlikte göreceğiz.
Hala ne olduğunu anlauamadığım karardır.

Ne olum bu karar ? içeriği sakat bırakıyonguz, ondan sonra sözlük şöle kötü sözlük böle kötü.
Bu kararın ardından dolar 2 tl nin altına iner kesin.
Az sonra çarşıya çıkıp yakaladığımın götünü ısırmama neden olacak olan bir karar.

Ne amk bu karar ? Ney lan neey?
Uzun vadede patlak bir hamle ki emri verenin aldığı akıl yiğit Bulut ise... Vay hale!
Miktarı belirtilmemiş olan karadır.

Şayet Büyük bir miktar ise Türkiye nin borsa'sı olarak, türk ekonomisi can cekisirken o kadar amerikan doları nın sende işi ne? Jkskhdjk
Herhalde sadece bu sözlükte var bu kafa.

Karari yorumluyosunuz da o karar ne amk biriniz yazin.

En hizli araba markasi diye baslik acip "bence o kadar da hizli degil yeeaa" demek gibi bi sey. Hangi model olm hangi marka?
(bkz: coca colayı protesto etmek)
Ani bir kararla 600 milyon dolar ve 200 milyon euro nakdin tl ye çevrildiğini okudum. Ne kadar doğru bilemem.
Kaynak : ekşi sözlük
Sözde serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkede borsa nin aslında özgür olmadığı siyasi erk tarafından yönlendirildigi algisi yaratacagi için yabancı yatırımcı nezdinde bist in düşük olan güvenini daha da sarsacak ve mevcut olan dış yatırımcı desteğinin daha da kesilmesine sebep olacak harekettir. Ayrıca millete parayi dövize yatirmayin yastık altında tutmayın borsaya yatirin diyen ibneler en başta kendileri tüm varlığı döviz olarak muhafaza etmiş. Güler misin ağlar misin?
borsa istanbul'un ne kadar yabancı nakdi varlığı var ki, tl ye çevirince dolar aniden 1 liraya düştü. bunların hepsi erbakan'ın dediği gibi pansuman tedbirlerdir, sonuç vermez. ekonomiyi güçlendir, üretim yap, istihdamı arttır, nakdi varlığını tl'ye çevirme, yatırım yap istihdam oluşsun.
"bu kararın üstüne dolar 3.54'ten 3.51'in altına indi hea." diyenler çıkmıştır, çıkacaktır.

onlara "alakası yok" deyin. "10 yıllık US treasury getirileri 2.43'ten 2.3850'ye indi, o yüzden dolar düştü." deyin, namınız yürüsün.

üstüne bir de aşağıdaki grafiği gönderin, şanınız da yürüsün:

görsel
Haber içeriği:"Borsa istanbul, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine karar verdi."

Durumu Uzun vadede incelemek gerekse de Tl'nin, günlük yaşamda fark edilir şekilde değer kazanacağını sanmıyorum.
Doların öğleden sonra düşmesinin sebebi amerikadan gelen veriler yüzünden. Bist in aldığı kararın dolar üzerinde hiç bir etki oluşturmadı. Dolar şu an hala 3.52
hep geçici bunu aylar önceden bu sözlükte krizi tarihine ve boyutuna kadar verdik. bundan sonra borsa istanbulmuş merkez bankasıymış hepsi hikaye. bugün 3.45 kurdan dolar ile ilgili tüm işlerini halledenler etti, bundan sonra sıçışlar başlar.
miktarı hiçbir yerde yazmıyor da, ola ki 1 milyar dolar olsun. dünyadaki döviz rezervi 11 trilyon dolar. adamlar tek seferde 5 10 milyar dolarlık alım yapıyorlar, piyasadan dolar çekiyorlar. bizim güya en büyük dolar rezervimiz merkez bankasında(120 milyar dolardı bir ara!) fakat kesinlikle müdahale edemiyor. korkuyor mu ? bizlere açıklanan rakamlar nominal miydi yoksa ? haydi sal 20 milyar dolar da düşür doları 3 liraya, bir 30 daha sal 2.50 olsun. korkun kimden eeyyyyy merkez bankası !

işimiz kişi başı 250 dolar bozdurarak fiyatlandırmaya kaldıysa, az önce kokulu sulu bir ayva yedim, herkese benden birer ayva.