bugün

idamının 89. yılında saygı ile andığımız büyük türk milliyetçisi.

10 nisan 1919, damat ferit paşa hükümetinin avrupa'ya yaranmaya çalışmalarının bedelinin kemal bey'e ödettirilmeye çalışıldığı gündür. saltanatta damat feritler, gazetelerde ali kemaller halkı kandırmaya ve yalakalık yapmaya devam ededururken, halide edip, hamdullah suphi bey, mehmet akif gibi vatanseverler halkı gerçek anlamda bilinçlendirmeye devam etmişlerdir. bir taraftan, avrupa istedi diye kemal bey idam edilirken, türk milleti, bir başka kemal'in önderliğinde bu gidişe isyanını başlatmış, bir ay kadar sonra da 19 mayıs 1919'da mustafa kemal, samsun'a çıkmıştır.

"ali kemaller rahat etsin, düşündüğünü özgürce söylesin" diye 301. maddenin kaldırılma girişimi, ermeni soykırımı yalanının yanısıra kürt ve kıbrıs soykırımları iddialarının da türkiye'ye kabul ettirilmeye çalışılması, osmanlı'nın avrupa devleti sayılarak sonunun getirildiği 1856 paris antlaşmasının benzerini imzalamak için her şeyi yapan bir hükümet, bu hükümete "padişahım çok yaşa" diyerek sahip çıkan halk ve "vatan haini" ilan edilen vatanseverler.

bize ne kadar tanıdık geliyor, değil mi?

10 nisan, yani bugün, kemal bey'în son sözlerinin yüreğimize işlemesi ve dilimizden dökülmesi gereken gündür.

"Ben bir Türk memuruyum. Aldığım emri yerine getirdim. Vazifemi yaptığıma vicdanım emindir. Sizlere yemin ederim ki ben masumum. Allah şahidimdir ki ben kimsenin öldürülmesi için emir vermedim.. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa, kahrolsun böyle adalet. Üç çocuğumu milletime emanet ediyorum. Allah vatanıma ve milletime zeval vermesin."
(bkz: kaymakam kemal bey)
tanım: milli şehittir.
altemur kılıç'tan bir yazı;

http://www.yenicaggazetes...aberdetay.php?hityaz=3331
kemal bey'in kızı merhum müşerref güvenci'nin anlattığına göre,

"atatürk, dedesi arif bey'i konya'da kabul eder.

atatürk : "gel bakalım, devletin babası!"

arif bey : "aman paşam, devletin babası sizsiniz."

atatürk : "sen öyle bir evlat yetiştirdin ki, oğlun bu meşaleyi tutmasaydı biz ateşi yakamazdık. ışık tutan senin oğlundur." der.

hepimizin hatrını sorar ve dedeme evlatlarını "baba ver ben ilgileneyim" teklifinde bulunur.

dedem : "onlar bana vediadır paşa hazretleri, siz iaşelerini temin edin." cevabını verir.

atatürk, "istanbul'a git 20000 liralık bir mülk beğen. yalnız, ermeni malı olsun."

der.

http://www.yenicaggazetes...r/haberdetay.php?hit=6322 *
emperyalizme peşkeş çekilen ülkemin şehitlerinden.
SEVGiLi VATANDAŞLARIM :

BEN BiR TÜRK MEMURUYUM, ALDIĞIM EMRi YERiNE GETiRDiM. VAZiFEMi YAPTIĞIMA ViCDANIM EMiNDiR. SiZLERE YEMiN EDERiM Ki BEN DE MASUMUM. SON SÖZÜM BUDUR, YARIN DA BU OLACAKTIR.
ECNEBi DEVLETLERE YARANMAK iÇiN BENi ASIYORLAR. EĞER ADALET BUNA DiYORLARSA KAHROLSUN BÖYLE ADALET.
BENiM SEVGiLi KARDEŞLERiM
ÇOCUKLARIMI ASiL TÜRK MiLLETiNE EMANET EDiYORUM. BU KAHRAMAN MiLLET ELBETTE ONLARA BAKACAKTIR. VATAN UĞRUNDA CEPHEDE ÖLEN BiR iNSAN GiBi ŞEHiT GiDiYORUM. ALLAH VATAN ve MiLLETiMiZE ZEVAL VERMESiN.

son sözleri olmuştur.