bugün

(bkz: rotting christ)
kafa dinlemektir.
Hayatta dinlenebilecek en harika müzik türüdür.
(bkz: \m/)
ortaçağda, kuzey ülkelerini ziyaret edip de vikinglere soykırım uygulayarak, ölülerini kocaman çukurlara atan katolik misyoner hristiyanlara olan tepkilerini halen yansıtmakta olan protestlerin müziği.
anladığım kadarıyla katoliklere olan bu nefret kuzey ülkelerinde asla bitmeyecek.

bu düşmanlık ondan...
uzun süredir hakkında bir şeyler karalamak istediğim müzik türü. sürekli unutuyordum, az önce tuvalette geldi aklıma. gelince yine unuttum fakat başlığın sol çerçeveye selam çakmasıyla, yazmanın vaktinin geldiğini, kaçış olmadığını, black metal başlığının "abi insanların senin yazacağın şeylere ihtiyacı var. sen yazmazsan herkes ölür." dediğini anladım. go go go!

objektivitasyon çalışmaları sebebiyle verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilemem ve entrymi objektifleştirme yolunda emin adımlarla giderim arkadaş. black metal nedir? black metal, metal müziğin subgenre olarak anılan alt türlerinden biridir ve kendi içinde 8 milyar adet kola ayrılır. tellioğulları ve seferoğulları, black metalin en önemli alt türleridir. yani ağacımız şöyle gidiyor,

metal müzik > black metal > atmosferik black metal & yarrak kürek black metal & selamün aleyküm black metal & ve aleyküm selam black metal & oyuncu değişikliği hakkımız da doldu black metal...

mesele bu. ben atmosferiğine, tuzlu eriğine, şeftalisine girmeden özet geçmek niyetindeyim. black metal hakkındaki en önemli yanılgıdan başlamak istiyorum, bu entryde bunun üzerine eğileceğim. "olm black metalci erkekler veriyolarmış lan!" deyip eğilmemi fırsat bilerek götüme dayamaya kalkarsanız bozuşuruz. bizde yok öyle seks, drugs, rock'n roll falan. alıyoruz şarapları çıkıyoruz dağa, içip içip aşağı yuvarlıyoruz. bakma sen böyle piyasa durduğuna, karı kız yok hiç. ilgilerini çekmiyor böyle taşak kokan uzun saçlı herifler. onlar için asker traşı olacak değiliz. onların boğazlarını keseriz. girizgahta sıçma sinyalleri alıyorum. ana parçaya geçeyim.

- black metal böğürtüden ibaret sikik bir müziktir.

+ benimkini al sen. black metalde çocuğunu kurda kuşa kaptıran bir annenin isyanı vardır. yani yoktur da, öyle düşünün bunu. black metal zaten ekstrem bir türdür. herkesin dinleyebileceği, sevebileceği bir tür değildir. popüler ya da kolay bir müzik değildir, psikolojik anlamda insanları etkileyebilen sakat bir olaydır. yaşama sevincinizi elinizden alabileceği gibi, "daş yok mu daş!" deyip satanistsel(buna da gelicem) eğilimler göstermenize sebep olabilir. anneler kaybettikleri evlatlarını "yanayım yanayım ateşlerde yanayım" diyerek aradıkları gün, black metalin çığlıkları da kesilecektir. ayrıca kimseye silah zoruyla dinletilmez black metal. gorgoroth dinleyip "olm adamlar salak ya tiplere bak auhauh" diyenler, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan terbiyesiz, hmfs hmfs meme kokan insanlardır.

- black metalciler manyak manyak kostümler giyip acayip hareketler yaparlar.

+ bahsi geçen hareketler olaya gerçekçilik katmak için yapılırlar fakat bazı gruplar(büyük çoğunluk) bunun bokunu çıkarıp işi palyaçoluğa dökerler. söylediğimiz gibi... black metal sanatçısı bir hande yener, bir serdar ortaç değildir. popo sallayarak kitleyi coşturma, bebek'te 3-5 tur atarak dinleyiciyi etkileme gibi lüksleri yoktur. black metal dinlerken iskandinav dağlarını, ormanlarını, fışkıran kanı tahayyül eden adam karşısında kipa servisiyle kız istemeye giden bir damat yerine uzaydan gelmiş gibi görünen uzun saçlı, taşaklı birini ister. mesele budur. bunu yapmak için fazla bir şeye gerek yok. basit bir makyaj ve sikici kostümler yeterli. elinde baltayla, gürzle vesikalık çektiren dallamalara biz kendi aramızda "noob", "loser" falan diyoruz. black metal ince iştir, sikik riffler üzerine "heeeell!" diye bağıran herkesi black metalci sayarsanız işimiz var.

ferhat göçer'le trt ekranlarında düet yapan bir black metalciyi hiçbiriniz sevmezsiniz herhalde. onun yerine gürzlü apaçi bile daha iyi olur be.

- black metal birkaç rifften ve anlamsız çığlıklardan oluşan şarkılardan ibaret bir türdür.

+ black metal senin ağzını yüzünü miker. benimki de çok apaçice olacak, gidip black metalin allahından başlıyorum anlatmaya fakat bunu savunan, iddia eden kimse varg vikernes abimizin şaheserlerini, lost wisdom rifflerini, det som en gang var çığlıklarını, vi har aldri levd'i sindirsin. tekrar tekrar dinlesin. bunu yaparken de hiçbir şey düşünmesin, kendini bıraksın. hala bu çığlıkların "yırtınma" olduğunu düşünüyorsa, davulları ve riffleri yetersiz buluyorsa gitsin ölsün. şunu belirteyim, black metal sevmek zorunda değilsiniz. fakat bu müziğin en az bir thrash ya da folk kadar, hiç değilse serdar ortaç kadar gerçek ve faydalı olduğunu unutmamalısınız. "ben zaten metal dinlemem aq" diyen insandan black metali sevmesini kimse beklemez. ama bu insanın "öf bu ne ya böğürüp duruyo" demesi, hoş olmayabilir. varg vikernes'ten çıkıp başka diğerlere dalmak gerekirse... söylediğim gibi, apaçi orduları haricinde gerçekten black metal yapan insanlar ortaya gayet kaliteli riffler ve sözler koyarlar. burzum dinlediğinizde hissettiğiniz şeyler, boru değildir. o hissi verebilecek insan ya da şarkı sayısı azdır. yani black metal kolay değildir, ot değildir, bok değildir. iki hazır ritmin üstüne aşkım canım bebeğim diyerek yapılmaz.

black metal, şarkıyla resim çizme, dinleyene kendini iskandinav ormanlarında, dağlarında, denizinde hissettirme sanatıdır. karanlık bir yolda, gece yolculuğunda dinlenen black metalden alınan keyfi hiçbir orgazm veremez. bahsi geçen yolda yaşanan orgazm ise hazzı ikiye katlar ama black metalci adamlar namazında niyazında insanlar olduklarından bu tip şeyler yapmazlar. şaka lan.

- black metalciler satanisttir. kedi keserler, bici bici yerler... ya bi' saniye...

+ satanizm, geçtiğimiz yıllarda meşhur olup bir inançtan öte akıma dönüşmüş bir "kuul olma şekli" olmuştur maalesef. bunda türk insanının farklı inançlara karşı gösterdiği mikrobik "sikerim lan sizi!" etkisi ve kendisinden farklı olanı ilahlaştıran türk ergeni önemli pay sahibidir. şu an "satanistim" derseniz, 5 sene öncesinde olduğu kadar tepki ve ilgi çekmezsiniz. ama eskiden böyle değildi. her akşam haberlerde satanist olduğunu iddia eden bir arıza çıkardı, her okulla ilgili "burda satanistler sikişiyomuş ooolum! ay ışığı gelmiyo diye okulu tersine çevirmişler, buranın altında yatır varmış mnıskiiim!" geyiği dönerdi. satanizm hakkında uzun uzun yazmak istemiyorum. "gidin lavey okuyun" diyeceğim ama o bile bir acayip olmuş. alem artist olmuş aga... özetlemek gerekirse, satanizm bir inançtır ve türkiye'de, etrafta görülen insanlar kuul olma çabasına girip kedi ya da bilek kesen, kelimenin tam ve tek anlamıyla "beyinsiz" varlıklardır.

1. satanizmde kedi kesmek gibi sikik bir ayin çeşidi yoktur.
2. elinde içki poşedi varken arkadaş grubunu "gelin olm burası süper" diyerek çağıran kişi ve arkadaşları satanist değillerdir.
3. satanistler "of kanka içmek ve sikiş..." demezler. ortam müsait olunca içer ve sikerler. "kız oturdu kucağıma, ben öyle şeyler yapmam deyip siktir ettim" deyip kendilerine küfrettiğinizde de gülerler.
4. satanistler 10 kişilik gruplar halinde gezip, bir şey söylediğinizde "adam çağıracam olm, siktirecem seni!" demezler, bizzat sikerler ya da hiç uğraşmazlar.
5. satanistler belli bir inancı olan insanlardır. bir hristiyan ya da müslüman gibi. sadece koyunlara garip gelen, gayet normal ve sevimli bir yaşam tarzları vardır. türk halkının satanizm konusundaki yanılgısı sebebiyle bu insanlar sürekli kedi kesen, içki içen varlıklar zannedilirler. iş arkadaşınız olan takım elbiseli kimse satanist olabilir ve "işyerinde takım elbise giydiren zihniyetin anasını sikeyim tamam mı ismail abi?" diyebilir. korkmayın, satanistler facebook'ta ilişki durumunu evli yapan ergenlerden daha tehlikeli insanlar değiller.
6. satanistler kendilerinden ayrılan insanları öldürmezler. "kanka ben satanistim ya of çok karı kız yapıyorum" diyen sikko beyinlilerden hazzetmedikleri için "ya bizimlesin ya da siktik ebeni" derler. kuul olmak adına kendilerini kullanmaya kalkarsanız da döverler.
7. 2010 yılında hiçbir satanist "abla bakire misin? oha bakireymiş alın götürün bunu" demez, kendine ait atölyesinde bakire öldürmez. böyle fantastik olayları kıçı açıkta kalan, norveç soğuğunu götünde hisseden kardeşlerimiz uydurmuştur.

dinleyici kitlesi anlamında, en çok satanist barındıran tür black metaldir. fakat black dinleyicisinin tümü satanist değildir. bahsi geçen kitle içinde harbi satanist olan(böyle salakça bir ifade kullanmak zorunda bırakan apaçileri kınıyorum) insan sayısı da zaten azdır. ve bu insanlar ellerini omzunuza atıp "kardeş satanist değilmişsin sen? çizeyim mi kestaneni şimdi?" diyerek boğazınıza jilet falan dayamazlar.

- black metal şarkıları hep norveççe falan... anlamıyoruz...

+ norveçliler de yusuf güney'i anlamıyorlar, siktir et.

- black metal alemin allahıdır.

+ her insanın fazlaca dinlediği belli bir müzik türü olabilir. mesela ben ezelden ebede endüstriyelciyim ama black metali de acayip seven, norveç-isveç-almanya üçlüsünde tur atan(hayallerde tur atıyor bazı ibneler) bir insanım. 7/24 "black stuff" takılan insanlar var mıdır bilmiyorum. ben şu ana denk görmedim fakat göteborg'da, camında iron maiden afişi bulunan dükkânlar olduğunu biliyorum. oralarda bu tip adamlar bulmak mümkün olur sanırım. yine de hatrı sayılır sağlam bir dinleyici kitlesi var black metalin, bunu unutmamak lazım. burada sorun olmaz da, avrupa'da "black metal çok rererö" derseniz yerler valla.

- black metalciler kuru fasulye yemezler.

+ türkiye'de yaşayan ve black metale gönül veren insanlar kuru fasulye, turşu, ayran vb. şeyler tüketebilirler ve bundan utanç ya da kıvanç duymazlar. "blekçi" olmak için norveçli, isveçli, türk, kuul, elit, sexiii, yaqhıshıqlı olmaya gerek yoktur. black metal, "kuracağın dünyayı sikeyim, ben gidiyorum" diyen ve kendini dağlara taşlara vuran, minare-göt eğrisine paralel yaşam süren insanların müziğidir. oldu da birini gördünüz, size "abi ağzın soğan kokuyo yav, hiç mi utanmıyosun?" dedi, gidin dişlerinizi fırçalayın. "black metalci adam soğan yemez şerefsiz" değil "soğan yiyon bari dişlerini fırçala öküz" diyordur çünkü.

- ne diyor bu amk liselisi?

+ black metal hakkındaki yanlışları düzeltmeye adadım kendimi. referandum, referandürüm, bok püsür sarmıyor, ben de kendimi buna vereyim dedim. vatana millete hayırlı evlat olmak için evet ya da hayır demek gerekiyorsa, hayır deyince aydın olacaksam, ben karanlık olmayı tercih ediyorum reyiz. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. olamadıysam da skimde değilsin sayın okuyucu, bana ne yani.

- kanka yanlışın var yalnız...

+ olabilir, mesaj atıp düzeltmemi isteyebilir ya da başlığa entry girip bana ayar verebilirsin. tek ricam, bunu yaparken bir de özel mesaj gönderip "bi bok bilmiyon piç" falan deyip samimi olduğunu göstermen. samimi adamın verdiği ayara laf etmem. ama aksi takdirde, ben ayar yemem. sörf de yemem. kuru fasulye yerim ama.

- lost wisdom ne iş?

+ burzum diye bi grup buldum adamlar bomba...

- sex nasıl yapılır?

+ hiç yapmadım, bilmiyorum.

- bize black metalcilerden sözler söyleyebilir misin? ne demişler mesela? hani böyle tarihe geçecek sözleri falan var mı?

+ "satan" demişti gaahl. o tarihi öneme sahip bi' demeç bence. bunu gören 8 bin küsür ergen kız black metalci olup "biz gangbang seviyoruz" dediler. 24 bin black metalci gardaşın ihtiyacını karşıladılar, sağolsunlar var olsunlar. geçen gün de finlandiya'ya gittim. varg da oradaymış. oturuyorduk. oraletinden bir yudum alıp "taksi gelir zum zum götüne koyayım burzum" dedi. "abi ayıp ediyosun" dedim. "abi aklım almıyo ya. ulan bu grup dediğimiz olayda çalan tek kişi var. varg vikernes! ben tek çalıyorum ama adamlar varg demiyolar burzum diyolar. çok kompleks yaptım ben amına koyim, gel benim davulcum ol, iki kişilik burzum olak, he?" diye cevap verdi. sonra şarap içip kedi kestik, bi' güzel çevirdik yedik.

- tut ki sevgilin oldu, bu kız black metalci. utanmadan bissürü insanın içinde sevişiyo musunuz yani siz? ya da arkadaşların kanka ayağı göt ayağı diye senin hatunu da götürüyo mu?

+ türk insanının "sikiş ortamı" zannettiği "metal müzik dinleyen kitle" genelde ay ışığında grup seks yapmıyor. yaparsa da bu insanlar zaten sevgili mevgili olmuyorlar. eski sevgilim metal müzik dinliyordu, birine verdiyse bilmiyorum. ama bilseydim, ilişkimiz daha önce biterdi zaten. yani "aşkom, bebeyim" diyen kimse "kanka sikişekksssss" demez. godoş varsa da ben bilmem, bana ne. benim sevgilim yok zaten. özel mesaj atabilirsiniz kısslaaarrrrr.

- neden siyah giyiniyorsunuz?

+ kışın güneşi daha çok absorbe ediyor. o ne demekse amına koyim. daha sıcak tutuyor. norveç, isveç falan soğuk yerler hep. biz de adettendir deyip buralarda siyah giyiyoruz. bir de pazarda "king of hell" tişörtleri falan ucuz oluyor, onlardan alıyorum. botlarım da böyle kahverengi falan olunca fazla kirleniyor, leke göstermesin diye pantolonla ayakkabıları da siyah alıyorum. şapka durur mu? yapıştırıyor cevabı. "her şey siyah ben yeşil mi olacam aq?" diyor. onu da siyah alıyorum. kalbini sev, siyah giy. ama hava sıcaklığınn 37 derece olduğu temmuz ayında da botla, montla, siyahlarla sokağa atlayıp "sataaan!" diye bağırma. jandarma gelir alır, üzülürsün.

- alkol var mı gençler?

+ ortamda ayran içmenizi kimse garipsemez, merak etmeyin. ama için yani. onlar sevişirken siz "abi laktik asit çok mübarek bi şey bak nasıl uyku getiriyo hemen görüyo musun" muhabbeti yaparsanız üzülebilirler. onları da düşünün.

- e bu black metalciler koloni mi kurdular? her yerde 5 tane, 10 tane adam mı geziyor?

+ ben gayet asosyal bir insanım, black metalciyi bırak normal arkadaşım bile yok. toplu gezenler var mı, bilmiyorum. ama elbet vardır. mesela gaahl'i sevmem etmem ama herif tam bir asosyallik abidesi. yani black metal dinleyen insanlar facebook'ta kankalarının fotoğraflarının altına burcucum çok güzel çıkmışsın yazan insanlar değiller.

- ben namazlı abdestli insanım ama metal müzik dinliyorum. hatta onu geçtim, black metal dinliyorum. ne yapacağım?

+ namazında niyazında olan insana kimse "oahıauıhauhaa şakirde bak laa!" demez. fakat bu insanın, yani dinine bağlı olan ve dini islam olan insanların black metal gibi ekstrem türleri dinlemeleri açıkçası her ortamda garipsenen bir davranış. islam dini, kişiyi şehvete, şiddete yönelten şeyleri yasaklar ve "bunların olduğu yerde olmayacaksın" der. black metalciler her ne kadar 24 saat yiyip içip sıçıp sevişmiyorlarsa da, black metalin içerdiği öğeler ve insanlar, islam dinine taban tabana zıt durum ve olaylar. arkadaş ortamında "bana ayran verin" derseniz çok garipsenmezsiniz. ama "abi gaahl'in satan deyişi mükemmel amına koyim ya. neyse ben öğle namazını kılayım" derseniz kendinizle çelişirsiniz. "black metal hristiyanlık düşmanı oolum, demek ki islam dostu!" şeklinde bir yaklaşım yanlıştır. müslüman inasn black metal dinleyebilir fakat dininin isteklerini yerine getirmemiş olur. black metalin insanı şiddete ve şehvete yönelttiği herkesçe bilinen bir gerçektir. günümüz insanı din iman iplemediğinden "müslümanım ama çok pis metalciyim" veyahut "zenciyim ama benim pipim hristiyan" şeklinde bunalımlara, hezeyanlara dalıp gidebilmektedirler.

fakat her dinle ilgili bilgisi olan ve semavi dinlere inanmayan bir insan olarak söylüyorum: eğer islam hak dinse ve siz "ben müslümanım ve black metal dinliyorum, çok da seviyorum" diyorsanız, bizimle birlikte cehenneme geleceksiniz muhtemelen. "ama hak din değil nasılsa" diyerek insanların inançlarına saygısızlık etmek istemiyorum ama benim içim de, kafam da rahat. black metalciler bebek katillerinden daha günahkar insanlar değiller, merak etmeyin.

- black metal şarkısı dinlerken kendimden geçip çok pis kafa salladım. arkadaşlar uyardılar.

+ black metal kafa sallamak için pek uygun bir tür değil. black metalin amacı "adam haklı beyler, oh yeah, sallayın kafayı olm oooopps!" deyip insanı rahatlatmak da değil. aksine, şapkayı önüne koyup düşünme, "yav ismet abi nolcak bu dünyanın hali? ağaçlar, güzel kuşlar..." demek, dedirtmek, "abi çok sikik her şey" tribine sokmaktır.(yukarda black metal insanının kendini dağlara taşlara vurduğunu ve hiçbir şeyi siklemediğini yazmıştım. yanlış anlaşılmış. "e hem hiçbi şeyi iplemezler, hem de şapkalarını önlerine alıp düşünürler diyon? ne ayak?" dediler. yukarda kastettiğim şey, var olan düzeni iplemeyip kendi kafasına göre yaşadıkları. burada söylediğimse, bahsi geçen kürek sistemlere karşı tavındıkları "ne yapacaz biz bunlarla?" tavrı) ama black metal dinlemiyorsanız dinleyin, bunları hissettirdiğini ama sizi mutlu ettiğini, ruhunuzu beslediğini fark edeceksiniz. hoşunuza gitmiyorsa da zorlamayın, black metal herkese hitap eden bir müzik değil belirttiğim gibi. velhasıl kelam... "ben kopushlardaym knnnnkkk" adamıysanız sallayın kafanızı gitsin. ama black metal bir pogo, wall of death, bok püsür türü değildir. alt türler önemlidir. hepsi metaldir ama thrash, endüstriyel, death, folk, black, goth, power, yarrak kürek... hepsi bambaşkayken, bir de bunların alt türleri vardır. yani tamamen farklı türlerdir. metali baside indirgemek, "metal, my name is size üzüm ikram ediyor" demek, "metalciler kafa sallarlar içki içerler hayata falan isyan ediyolarmış aq işe bak" şeklinde yaklaşımda bulunmak çok ama çok yanlıştır.

- sen şimdi yazdın bu kadar, kimse okumayacak ki bunu?

+ zaten boşluktayım, söylemeyin böyle şeyler...

- sevgilimden ayrıldım diyodun bi ara?

+ evet lan, ilik gibi de hatundu. neyse abi yolluydu zaten.

- slm bnm penisim 13 cm ve panterimi tatmin edemiorm ne önerirsnz cevabınızı bekliorm tşk

+ siktir git lan!
en duygu yüklü müzik türüdür.

(bkz: carnal malefactor)
bir de folk versiyonu vardır ki, belli şarkıları tadından yenmez.
nadir gruplardan dinlemesi zevkli olan türdür gerisi tek düzedir.
tüm insanlığa karşı bir savaştır.
çoğuna göre sanatsal bir isyan... türkiye'de ilk örneklerinin 80'lerin sonlarında görüldüğü gereksiz bir tür. ha şunu kabul ediyorum; bu adamlardan bazıları gerçekten bm dışında bir projeye el attığı zaman veya tarzını değiştirdiği zaman * * * söz ve müzikte gerçekten iddialı oluyorlar. * *
yeteneksizler tarafından icra edilen müziktir. bi şarkı en fazla 2 tane akordan oluşuyor. yada belli bi pozisyona koyuyosun elini o şekilde gitar perdeleri arası gidip geliyosun. pozisyonda değişiklik yok. davul desen -tas tas tas tas - ekolü.
3 aylık gitar öğrencisinin çalabileceği şeyler..
bana kimse gelip yok felsefesi var mok felsefesi var black metal kıldır tüydür , insanın üzerine yakışanı giymesidir falan demesin. bu kadar mal bu kadar dandik , siktiriboktan bi gürültü daha duymadım..
dikkat ediliyosa gürültü diyorum çünkü müzik değil.
amatör gruplar tarafından icat edilmeye çalışıldığında sonuçlar çok vahim olmaktadır. anırarak şarkı söylediğini sanan bir ibiş vokal ve tepinen niceleri... kulak sikilmesi... allasen bilenler yapsın şunu. ne bileyim, satyricon falan.
"tas tas tas tas tas tas tas tas tas tas "

bu.
genellikle heavy metal'in ekstrem alt türü olarak geçer, antichrist mistik karanlık satanik öğeler içerir. kategorileri vardır:
depressive black metal
black death
Pure Black Metal gibi...

Norveçten çıkma gruplar, ya da direkt bir grup üzerinden anlatayım: Burzum. Norveçin eski kültürünün paganizm olmasını savunduğu için kilise yakmıştır. Euronymous u öldürmüştür. Medya bunları çarpıtıp satanist damgası vurmuştur. evet kiliseyi yakmıştır çünkü paganizm çemberinin ne sağına ne soluna direkt ortasına dikmişlerdir kiliseyi. euronymous u öldürmüştür çünkü ilk euronymous ona saldırmıştır. eğer euronymous'u öldürmeseydi euronymous vazgeçmeyip onu öldürecekti zaten. bu bilgiler (bkz: until the light takes us)'da bolca geçmektedir ayrıca. tas tas tas tak tak tak ritmi baterinin blast beat ritmidir, tekdüze olarak gider ama günümüzde twin pedal sağolsun en azından birazcık daha farklılaşmıştır. vokalde genelde brutal vokal veyahut scream vokal kullanılır.
depression - suicide türü en tercih edilir olan siyah notalar silsilesi.
2937809182 yıllık metal yaşantımda gördüğüm, duyduğum en saçma ve gereksiz tür.
black metale müzik demek, müziğe yapılacak en büyük hakarettir. dave mustaine.
herkesin anlayamayacağı bir metal müzik tarzı olup karanlık ögeler üstüne kuruludur. aslında norveç black metalinin oluşumu norveçlilere dayatılan hristiyanlık sayesinde başlamıştır bile diyebiliriz. sanılanın aksine çoğu grup satanizm akımının tersine paganizm inancıyla yaparlar müziklerini. kült grupları dışında genelde dinlemediğim bir tarzdır.

mayhem
marduk
darkthrone
venom (tam black metal diyemesekte cronos reyisin deyimiyle öyle)
bathory (ayrıca, viking metal dönemleri bence daha da güzeldir)
burzum
celtic frost
carpathian forest

gibi gibi...
ulver'den dinlemek lazım.
(bkz: death metal)
dinlemekten büyük keyif aldığım ve sevdiğim bir müzik türü.. bugünkü şeklini mayhem, burzum, immortal gibi norveçli gruplar belirlemiştir.. sadece müzikten ibaret değildir müzik dışında ki faaliyetleri gayet dikkat çekicidir. intiharlar, cinayetler kilise kundaklamalar vs. vs. ama her şeye rağmen çok kaliteli istediğim kıvamda sert bir ekstrem metal türüdür. hakkında bilip bilmeyenlerin çokça yazıp çizip karaladığı bir türdür. her dinleyen satanist değildir ya da tüm gruplar satanist değildir
türün en sağlam gruplardan habersiz, ''m a y h e m !'' veya ''b u r z u m !'' diye dolaşan*sümüklü veletlerin eline heder olmaktadır.
hasta, problemli, kişilik bozukluğu olan insanların dinlediği, müzikle ilgisi olmayan sesler bütünü diye eleştiren kafatasçı kişilerin asla anlayamayacağı nadide müzik türü.

hayatımda duyduğum en iyi melodilere ev sahipliği yapmış tür. müzikle ilgisi yok di mi? senin çok var da kıç büyüterek çamur atmaktan başka bi işe yaramıyosun zaten. hayır anlamadığım insanlar dinlemediği ilgi alanı olmadığı müzik türüne niye bok atarlar. bana hitab etmiyor kafamı şişiriyor de geç git. bi allahın kulu da çıkıp dememiş aga bu nedir?

tamam sakinim.

aslında sakin makin değilim.
hayatımı esir eden müzik türü. ya da hayatımın karanlığının esir ettiği müzik türü.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar