bugün

italyan bisküvisi. şaraba batırarak yiyiniz.

Malzemeler

3 su bardağı un
1 çay kaşığı karbonat
1/2 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay bardağı süt tozu
120 gram yumuşak kıvamda tereyağı
1 su bardağı şeker (ben yarısını esmmer şeker kullandım)
1 fiske tuz
2 yumurta
1 su bardağı antep fıstığı içi (orj. tarifte fındık vardı)
100 gram iri doğranmış bitter çikolata

Hazırlanışı:

1- Unu, süt tozunu, karbonatı, kabartma tozunu ve tuzu orta boy bir kaba eleyin.
2- Tereyağını ve şekeri bir kabın içinde mikserle çırpın. içine yumurtayı ekleyip çırpmaya devam edin.
3- Unlu karışımı azar azar ekleyin ele yapışmayann bir hamur elde edene kadar yoğurun.
4- Son olarak fıstık içlerini ve çikolata parçalarını ekleyin ve yoğurun.
5- Rulo haline getirin yağlı kağıt serili tepsiye yerleştirip üstünü bastırın.
6- Önceden ısıtılmış 170 derece fırında üstleri kızarana kadar 15 dakika pişirin.
7- Fırından çıkarın telin üzerine koyup soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra 1-2 cm kalınlığında verev şekilde kesin. Fırının ısısını düşürün. Yağlı kağıdın üstüne kestiğiniz dilimleri koyup fırında kurutun. Bisküvinin özelliği kıtır kıtır olmasıdır. Afiyet olsun.

http://www.misssgibi.com/?cat=24
italyan püskevitiymiş. kamil koç olmasa yiyemeyecektim. yolda tanıştım kendisiyle ve sadece yolda yiyorum.
Kamil Koç'un açık büfe menüsünde bulunan lezzetli ve kıtır bir atıştırmalık bisküvidir.
afyonkarahisar(sandıklı)-adalya dinlenme tesisinde satışa başlanmış kurabiyedir. uzun yolda neskafe ile muhteşem bi ikili oluştururlar. ama içine çok az koyduklarından tadı damağımızda kalıyor. bi koli olsa yerim heralde.
Kamilkoç turizmin tercih edilmesinde büyük etkisi olan ikramdır. Ne kek ne de tutku onun yerini alabilir....
muazzam bir lezzettir. nereden temin edebiliriz bilmiyorum ah bilebilsem
muhteşem bir lezzet. hafif, boğmayan bir tatlımsı.

pastanedekiler yeterince tatlı olmaz, yağları kaliteli olmadığından ağızda acı bir tat bıraktığı bile olur.
butik pastenedekiler güzeldir ama cep yakar.
en iyisi evde yapmaktır lakin kıtırlığı ayarlamak meşakkatlidir.
Kamil koç ile seyahat ederken ikram edilen Kurabiye. Bademlisi gayet hoştur.
Yemeyen varsa tavsiye ederim.
Araştırmalarım sonucunda memlekette sadece benim sevmediğimi tespit ettiğim bisküvi çeşidi. Katır kutur bir şey böyle biçimsiz taş gibi.
kamil koçun yada pamukkalenin servis ettiği küçük fındık taneleridir. yerken dişlerinize dikkat edin baya sert yapısı var. durduk yerde dişçi parası çıkmasın birde.
iki kere pişirilmiş anlamına gelir.
italyada yedim demek isterdim ama kamilkoç otobüsünde yedim ve çok sevdim. Harika bir tat gerçekten. italyan mutfağını zaten çok severim.
görsel

italyan kurabiyesi olduğunu da yeni öğrendiğim efsane hede. Kamil koç a binince dağıtırlardı bunu, doyamazdım. Tadı şahanedir, çayını kapan gelsin.
kamil koç'un ikram ettiği, ankara macunköy'de üretilen fındıklı, ünlü bir bisküvi. dışarıda bulması pek mümkün değildir.

görsel