bugün

yüzünü dağıtmak istediğim insanlardır. bir de bu kişi okuldaki hocansa, ne kadar sinirlenirsen sinirlen, sesini bile çıkaramazsın. ama tabiki o konuşurken sen ona bakıp dinlemezsen, sen suçlu olursun.
(bkz: aşk belirtileri)
ya çok utangaçtır ya da saygısız; utangaçsa pek önemsenmeyebilir fakat utangaçlıktan kaynaklanmayan bir sorunsa kişiye bir şeyler anlatmayı bırakmalı yada aynısı ona da yapılmalı dedirten insanlar.
millettem millete değişen bir vücut hareketi. bir amerikalı ile konuşurken güvensizliğin önde gideni, bir japon ile konuşurken nezaketin önde gidenidir.
yüzüne değil de gözlerine bakmak, gözlerinin içine bakmak falan desek daha mantıklı olur herhalde sanırsam * * * bu kişi ya karşıdakini gerçekten dinlemiyordur, ya karşındakine "seni dinlemiyorum" izlenimini vermek istemektedir, ya da o kişiden hoşlanmakta ve bu yüzden bakamamaktadır diyorlar ama ne derece doğrudur bilinememektedir.
kendisiyle ilgili bir hadise anlatılıyor ise, suçlu, utangaç ya da ilgelenmiyor olabilir.
yaşar kemal'in çok kötü anlattığı insandır. akçasazın ağaları'nda anlatır.
"insanın kahpesi, insanın gözüne dimdik bakamaz, evdeki karısına, kapısındaki itine bile bakamaz... "
büyük ihtimalle yalan söylüyordur.
göz temasından yoksun olandır.
karşısındakinden bıkmıştır ve bir an önce konuşmanın bitmesini bekler.
bunu kendısıne soyledıgımızde de ben seni dınlıyorum kulagım sende dıyen mal.
(bkz: sosyal fobi)
konuşan bir erkek konuştuğu ise bir kızsa o an başka taraflara da bakıyor olabilirler.
özgüveni düşük insandır. ya da paranoyak olma ihtimali olabilir. gözlerin derinliği manidarlığı etkilidir.
yüksek derecede utangaç ya da yalan söyleyen kişi davranışı.
karşısındaki kişiyi pek önemsemeyendir.
(bkz: Taijin Kyofusha)
http://www.kemalsayar.com/akademik/akademik4.asp

en alttaki kaynaklara bak...e oha!

edit:
hocam sözümü geri alıyorum. asıl bana oha!
karşınızdaki kişi göğüs dekoltesi almış başını gitmiş bir hanım kişisi ise, bu gözlere bakmayan kişi de bir erkekse pek normal olan bir şeydir, hatta bür süre sonra göz göğüse muhabbet başlar ki olmaması elde değildir.
saygısızdır ne de utangaç. psikolojik problemleri olan bir bireydir. sıkmasındır kendini. hastalığı zamanla ortaya çıkacaktır.
aynası olmayan insandır.
ya söylediginden emin degildir ya da yalan söylüyordur.
konuşurken gözlerine bakılmasını isteyen insanlarca en kıl olunan insan.
sıkılgan, utangaç, mahçup, yalan söyleyen, 6 aydır kirasını odeyemeyen vb. turevlerinden birisi veya birçoğu olan kişidir. kesin bir yargı koyulmamalıdır.
belki de karşısı tarafından yanlış anlaşılabileceğini düşünüyordur.
kendine güveni olmayan, kaşısındaki kişiye önem vermeyen, çekingen de olabilir ya da aynı zamanda yalan söylemeye meyilli biri ve beden dilinin inceliklerinden yoksun insandır.