bugün

2 liraya gördüğüm biradan sonra ucuzları da varmış dedim.
türkiye de herşeyin çok pahallı olmasındandır. dünyada verginin vergisi alınan tek ülke olması bu ülkenin vergi politikası için ufak bir örnek teşkil eder. zorunlu temel ihtiyaç tüketmekten başka çaresi olmayan bir toplum yaratılmak isteniyor. lüks tüketim adı altında insanların sosyal yaşamlarını vergilendirirken, lüks tüketim anlamına girecek birçok şeyi devlet büyükleri hamuduyla devlete fatura edebiliyor. en başında çalışan, kazandığı paradan verdiği verginin üzerine gelir vergisi öderken, kazancı ile aldığı her ürüne vergi vererek aslında devletin çalışanların kazancının %70 e yakınını elinden aldığının bilinmesi gerekiyor. cebindeki para azalırken aldığı ürünün vergi dilimi yükseltilen bir vatandaş pahallı olarak algılıyor. oysa onun adı kazıktır.
(bkz: beer or die)
insanı kaçak bira üretmeye tahrik ediyor
hadi evde şarap yapmak zor değilde
bira biraz zahmetli, korsan bira imal etmek
üzere ortak arıyorum.
akp döneminde gerçekleşendir.
ucuza içmek için subay veya astsubay olmak gereken durumdur. ordu evlerinde filan neredeyse geliş fiyatına satılmaktadır. tabii şimdilerde menüden kaldırıp yerine ramazan şerbeti koymadılarsa...
insanı kahreden durumdur. Hele dışarda içmeye kalkışılsa ikişer bira içsen iki kişi 40 papel bayılmak zorundasın. Öyle böyle değil aşırı pahalıdır. Aslında yasaklasalarda 1920lerde ki gibi fırsattan istifade her yer içki kaçakçısı gangsterlerle dolsa, herkes biryantinle dolaşsa, hayat bayram olsa.
Alaçatı için doğrudur. Kiev için yanlıştır.
Dün amsterdama 21.5 TL para verdim Şaka gibi. 5 tane biraya 1 gün çalışıyoruz.
daha da ucuz olmalıdır.
tatil köyünde bira almaya giderken bazı insanlar leş gibi hacı yağı kokuyordu.

harbiden sıcaklarda hiç çekilmiyor hacı yağı.
bu ne ya? güzel değil leş gibi kokmak bu. hangi koku hangi parfüm-deodorant hangi iklim sıcaklık ortamda kullanılır diye bir araştırın sorun ama...
kesinlikle doğru. mekanlarda bira içmek lüks oldu, bira lan bu en basic alkol
Sigara daha pahali sokayim biraya her gun 40 lira gidiyor.
ülkemizde her şey aşırı pahalı maalesef. alkollü içecekler de dahil. bi sigara bi bira alalım diyoruz cebimizde para kalmıyor.
(bkz: vergilerin çok pahalı olması)
resmen ibnelik

neyse ki kendi kaçak içki fabrikamı kurdum

oh oh.
Bira ulan bira bildiğin arpa suyu yurtdışında millet bununla tuvalette taharet alıyor o derece ucuz ama bizim ülkede altın suyu muamelesi yapıyorlar.
Bok için.
Eve giderken 10 bira aldım, maç var yuvarlarım gider diye. iki tane püsürük 2 tane sigara 640 lira. Ebeyiin amı.
Şaka maka bir yana bira harbiden gereğinden fazla pahalı. Devletimiz resmen mafya oldu. Bir bira 55 lira mı olur ya?
Ayıptır, yazıktır, günahtır!
görsel
ankara da tunalı da ortalama bir pub da 70 küsür lira...ankara sın lan sen kendine gelç
bira pahali degil, sen fakirsin canoooooo !!!!)))))))))))))))))))))))))))))))
Rakı varsa ne birası amelelik mk.

Evet.
az bekleyin yüzde 40 daha zam geliyor...
Bana biraz ucuz geliyor.
330 ml cola 21 tl iken 50'lik biranın 50 tl bandında olması enteresan.
Keza, starbucks kahvesi 70 tl.
Bira ve sigaraya yeni yılda temiz bir zam bekliyorum.