(bkz: evvel zaman icinde kabur saman icinde)
sevimli adile naşit'in uykudan önce programındaki giriş cümlelerinden.
akp'nin özelleştirme programının yeni sloganı.
ayşe kulin'in yeni öykü kitabı.
bak bir varmış bir yokmuş eski günlerde
güzel bir kız yaşarmış boğaziçinde

diye devam eden türk sinemalarından yarım yamalak hatırladığım bir şarkı.
varoluşsal sorunlar yaşayan,var mıymış yoksa yok muymuş bir türlü karar verememiş masal başlangıcı.
bir ayşe kulin kitabı...kısa kısa hikayelerden ayrı ayrı tat alacaksınız...gerceklığin olcutu hayal mi?
her masalın başında bulunan onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine kelimesinin önündeki kelime bir varmış bir yokmuş
zamanla yok olan insanların değerini bilmedikleri şeylere denir bir varmış bir yokmuş
ayşe kulinin biri gercek diğeri hayali olaylara dayanan bölümlerden olusan ve oldukca hos bir kapaga sahip olan kitabı..
ayşe kulin'in kısa hikaye ve gerçek hayatlardan kesitleri aktardığı kitabı. kitap ikiye ayrılmış, yarısına geldiğinizde bitiyor ve yazılar ters dönüyor, kitabı kapatıp tersinden yeniden kitaba başlıyorsunuz.
bir varmış bir yokmuş.
iki adam gecenin bir vakti izbe berbat bir bakkala gitmiş
o sırada sokaklar bomboş ve havada buz gibi soğukmuş.
bakkala giren iki adamdan biri silahını bakkalın kelleye dayamış
ite kaka adamı bakkalın önüne çıkarmış, diz çöktürmüş.
kafasına silahı dayayıp konuşmaya başlamış.
-senin adın ne?
+al cüzdanımı, kasayıda boşalt ama noolur beni vurma adım bakkal
-memnun oldum bakkal efendi benimde adım magnum, şimdi söyle bakalım küçükken ne olmak isterdin?
+yalvarırım vurmayın beni
-salak soruma cevap vermezsen vuracam seni
+veteriner(titrek bir sesle)
-şimdiii.. salak bakkal beyefendi. sana 30 gün süre bu süre içinde veterinerlik sınavına hazırlanacaksın ve kazanacaksın yoksa cüzdanın bende adresini biliyorum 30 gün sonunda veteriner olmadığını görürsem evine gelir sıkarım. şimdi siktir ol git!.
sonra bakkal koşarak uzaklaşmış.
bakkala giren diğer şahıs magnuma sormuş
"yarram napuyorsun sence bu eğlence mi?"
magnum cevap vermiş "eğlenmek için yapmadım bunu. ben bu bakkalın hayatını kurtardım. artık yaşamının bir amacı var. yarın sabah uyandığın hayat onun için yeniden başlıyor olacak. ben olmasam ömrünün sonuna kadar o izbe bakkalda sürünecekti. amaçsız.
onun için şimdi yemekler daha lezzetli. gökyüzü daha mavi" demiş.

gökten 3 zıkkım düşmüş. biri fight club senaristine, diğeri bana, öbürü de sana.
+bir varmış bir yokmuş
-karar ver
+???
-var mı yok mu? karar ver!
+çocuğum işte bir vamıışşşş bir yokmuşşş...
-beğenmedim ben bu masalı değiştir. kararsız masal!
+evladım, her masal böyle başlar...
-iyi tamam devam et, uykum kaçtı zaten...
+evvel zaman içinde kalbur saman içinde... develer tellal iken, pireler berber iken...
-hay ben bu masala... pireler berbermiş; bu kadar işsiz varken... niye sizin masallarınız da far far away diye başlamıyo? çok uzaklarda diye başla gitsin, amma kastın anne masalı yaa...
+yat len aşağı, zamane çocuğu... hadi canım hadi,uyu sen... boşver masalı ninni okıyım ben... dandini dandini dastanaaa danalar girmiş bostanaaa...
-bi de şey vardı dimi anne, manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördüün mü amanını yandım, tiridine tiridine tiridine bandım... kim yazıyo bunları allasen???
+fesupannallah... ben yazdım yavrum, ben yazdım çocuğum.. büyü sen de yazarsın...
-süt getir bari, bu masallar uyutmıcak beni. bir an önce büyüyim ben...
+*?&$!!!
bana "bir varmış" de,
"bir varmış bir yokmuş" deme
içime dokunuyor... *
dertlerden saçlarım ağarıvermiş
mutluluk güneşim kararıvermiş
baktım da ömrümün hazanı gelmiş
bir varmış bir yokmuş oldum sonunda
aklı yok
(bkz: muallak)
tardu flordun ve ceyda düvenci'nin başrollerini paylaştığı atv yapımı bir tv filmi.

Batur (Tardu Flordun) evli ve ünlü bir pop şarkıcısıdır. Giderek ününü kaybetmeye başlamıştır ve bu zor günlerinde karısı (Ceyda Düvenci) ve iki çocuğu hep yanındadır. Ama mutsuzluğu aile ilişkilerini de etkilemeye başlar. Tam bu sırada menajeri Sündüs (Nurseli idiz) devreye girer. Batur'un kaybettiği popülaritesini tekrar kazanması için türlü numaralar çevirmeye başlar. Kurmaca reklam ilişkileriyle Batur'u gündemde tutmaya çalışır. Başarır da... Ancak bir noktadan sonra işler kontrolden çıkar.

kaynak: http://www.sinematurk.com
bana bir varmış de!
bir varmış bir yokmuş deme!
içime dokunuyor... *
hayatın anlamını içinde taşıyan bir cümledir, genelde masallarda kullanılır ama tamamen yaşamın kendisidir. şu fani hayatta bir varız bir yokuz demezmiyiz? Yada mutluluk gelip geçicidir diye söylenmezmiyiz. Aşk desen ona keza az bulunur, kolay kaybedilir. Önemli olan onların yok olmalarını önlemektir. *
çacuk uyutmak maksatlı anlatılan masalların geleneksel giriş cümlesidir, ardına pireler berber develer tellel iken şeklinde söylemler de eklenebilir. araya pıışşş pıııışşş şeklinde sesler de eklenebilir.
popüler müziğimizin ilk eseri/şarkısı. *
develer tellal iken pireler berber iken ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken diye devam eder.
yaşamı özetleyen kelimeler...
- bir varmış,
+evet?
-ama bir de yokmuş...
+Var mıymış yok muymuş?
-aslında hem varmış, hem de yokmuş.

Öyle bir varmış ki, yedi düvelinden cihanına bilirmiş bileceğini. Ama bir o kadar da öyle bir yok olmakmış ki bu, yokluğu aramakmış ki, evvelinden geleceğine tiril tiril, buram buram hissedermiş her bir parçasında, uzuvlarında, hayatında Adem oğlu, Havva kızı.

Pare pare olmuş acıları gönül yarelerine sunarmış aşkın yokluğunu;
semah dönermiş başka türlü aşkın yolcusu;
acı ve açlık ile çile doldururmuş cennet bekçisi;
bir kahve ikramına kırk yıllık hatır koyarmış gönül gözü açık, cömertlik ihsanı bereketli insan.

Ama yok olasıcası da savaşırmış lime lime edercesine;
Güç istencinin kırbaçlanmış ihtirasına yeni meyveler verirmiş kırmızının ihsanına -akıtılacak kanlar bahasına;
iki kuruşa satarmış ilahinaye dostluğun ebemkuşağı renklerini;
Öyle bir 'bir yokmuş' ki bu, varın içinde kaybolmuş, kendini dahi bulamaz olmuş...
Aynı kandan olanı bir ihtirasa kurban edendenmiş. Bir kadın uğruna; üstelik kardeş olmayı 'aynı kandan olmak değildir aslında' dermiş usul usul kulaklara...

Ahh ahhhh...
Hem bir varmış, hem de bir yokmuş.
Öyle 'bir varmış' ki:
Çiçek çiçek açarmış her mevsimin ayrı gezgini, ayrı hissiyatı, ayrı sıcaklığı. Her şeyi bir bütüne, aklın tek yoluna eşitlermiş alakalı-alakasız parçaları alıp, lehimleyip, var ettiği ile alçakgönüllüce övünen.
Ama öyle de 'bir yokmuş' ki:
Sabırla oluşturulanları dokuz taş oyununda olduğu gibi, tek hamle ile tümünü vazifeşinas yetkinlikle yıkıverirmiş!

Yani;

- bir varmış;
+ evet, anladım şimdi...
- ama bir de yokmuş...
+ Sormuyorum artık var mıymış, yok muymuş diye. Varmış, ama hünerbaz Havva kızı, adem oğlu yok edermiş var olanı.
- aslında hem varmış, hem de yokmuş... dünya içreliğinde bir kısırdöngüymüş. Kahramanlarının adı farklıymış, ihtirasları ve zaafları aynıymış.
geçmişte kanal d de yayınlanan vücudumuzu tanıyalım ve tarihimizi tanıyalım bölümleriyle ilgi toplamış eğitici çizgi film.